» Recenzje » Jaś Ciekawski. Podróż przez dżunglę

Jaś Ciekawski. Podróż przez dżunglę


wersja do druku

Wyprawy ciąg dalszy

Redakcja: Daga 'Tiszka' Brzozowska, Marcin 'Karriari' Martyniuk

Jaś Ciekawski. Podróż przez dżunglę
Podróż przez dżunglę jest tak samo zajmująca i niesamowita jak Podróż do serca oceanu. Matthias Picard, francuski artysta, znów stworzył przejmujący oraz intrygujący świat, który możemy odkrywać razem z Jasiem Ciekawskim, gdzie czeka niezwykła, trochę straszna, a trochę bajkowa przygoda.

Seria Jaś Ciekawski Matthiasa Picarda to nieme komiksy, tworzone w kolorystyce czarno-białych, wyrazistych i "głębokich" plansz. Artysta ilustracjom dodaje efekt 3D, osiągany nakładaniem się równocześnie czerwonego oraz niebieskiego druku, co możemy zobaczyć za pomocą dołączonych do albumu okularów. Trzeba przyznać, że tworzone w ten sposób rysunki są obłędne.

Dżungla uosabia wszystko, czego amatorzy podróży i tajemnic pragną. Podróż Jasia zaczyna się nieco niepozornie, aby w pewnej chwili nabrać klimatu horroru oraz przygody: od wyczynów Indiany Jonesa aż po Park Jurajski. Na każdej planszy dzieje się wiele i z każdym jego krokiem możemy podziwiać niezwykłą głębię przedstawionych krajobrazów, a dzięki okularom 3D całość nabiera niezwykłej realności. Picard tworzy ogromne, panoramiczne rysunki, w których zawsze jest mnóstwo szczegółów, w tym fauny i flory. W dodatku wszystko się przenika, tworząc wielowarstwowe obrazy. Przy czym nie jest to znany nam widok dzisiejszych lasów, a raczej "krzywe zwierciadło" połączone z Narnią. Artysta ukazuje niedotknięte przez ludzką rękę, dziewicze tereny, jaskinie, bagna i zakamarki.

Historia Jasia Ciekawskiego, pomimo że niema, to stanowi pełną wrażeń i emocji opowieść fabularną. Protagonista wszędzie oddziałuje na otoczenie, sprawiając, że zwierzęta i rośliny reagują na jego obecność. Czasem jest niebezpiecznie, a innym razem niezwykle magicznie, na przykład gdy trafia na monumentalne ruiny. Zawsze też uwidaczniają się jego emocje, kiedy pochłonięty fascynującym otoczeniem nie dostrzega czających się w cieniu zagrożeń. Picard świetnie opowiada historię samym obrazem – dokładnie wiemy, co się dzieje, jakie towarzyszą bohaterowi wrażenia i kiedy zmienia się klimat. Komiks z pewnością zasługuje również na uwagę młodszych miłośników obrazkowych historii: zarówno ze względu na technikę 3D, ale także wspaniałe plansze i ilustracje.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Rysunkowo Podróż przez dżunglę utrzymuje poziom poprzedniej części. Jest tajemniczo i często otwarte przestrzenie przechodzą w klimatyczne zakątki. Matthias Picard bawi się perspektywą i kadrowaniem, często dostarczając filmowych wręcz ujęć. I podobnie jak w poprzedniej części na końcu czeka nas czterostronicowa panorama.

Chyba jedynym minusem albumu jest brak jakiegoś dodatku w postaci kilku informacji o autorze. Komiks robi duże wrażenie i z pewnością każdy kto go przejrzy zapragnie zaczerpnąć o Matthiasie Picard kilku informacji. Poza tym pozycja warta polecenia każdemu.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Galeria


8.0
Ocena recenzenta
8
Ocena użytkowników
Średnia z 1 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 0
Obecnie czytają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie czytam
Tytuł: Jaś Ciekawski. Podróż przez dżunglę
Scenariusz: Matthias Picard
Rysunki: Matthias Picard
Seria: Jaś Ciekawski
Wydawca: Kultura Gniewu
Data wydania: 22 września 2019
Kraj wydania: Polska
Tłumaczenie: Katarzyna Koła-Bielawska
Liczba stron: 52
Format: 235×330 mm
Oprawa: twarda
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
ISBN: 978-83-66128-23-1
Wydawca oryginału: Editions 2024Czytaj również

Jaś Ciekawski. Podróż do serca oceanu
Nie straszny nam ocean
- recenzja
Jeż Jerzy. Dzieła zebrane #2
Jeszcze więcej Jeża Jerzego
- recenzja
Bajka na końcu świata #2: Opuszczony dom
Z deszczu pod rynnę...
- recenzja
Regulamin na lato
Cień dawnego lata
- recenzja
Bezdomne wampiry o zmroku
Ciężkie jest życie wampira
- recenzja
Miasto psów #1
Nie ma litości
- recenzja

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.