» Recenzje » Jaś Ciekawski. Podróż do serca oceanu

Jaś Ciekawski. Podróż do serca oceanu


wersja do druku

Eksperyment na Jasiu

Redakcja: Kuba Jankowski, Mały Dan

Jaś Ciekawski. Podróż do serca oceanu
Świat dzieci różni się od świata dorosłych na wielu płaszczyznach, o czym można się przekonać nawet podczas lektury komiksu. Na przykład ci starsi dbają o prawidłowy rozwój, zarówno fizyczny, jak i psychiczny swoich potomków, podsuwając im pod nos różne interesujące w ich mniemaniu rzeczy. Inwestują czas i pieniądze, by najmłodsi nie siedzieli całymi dniami przed ekranem telewizora.

Oczywiście jest mnóstwo wartościowych programów, jednak nie bez powodu ukuło się powiedzenie, że "telewizja ogłupia”. Alternatywą są zabawy z rówieśnikami na dworze. Jeśli zaś pogoda lub inne zmienne blokują tą opcję, zostają nieśmiertelne zabawki oraz książki. O ile nie doszliśmy z dziećmi jeszcze do etapu komputera, tudzież konsoli.

Dzieci z natury są straszliwymi krytykami. Taki mały odbiorca jest bezwzględny i bezlitosny. Gdy trafi na coś fajnego, to zignoruje istnienie świata dookoła. Jeśli coś go nudzi, to walnie to w kąt i pójdzie robić ciekawsze rzeczy. Twórcy książek dla najmłodszych zaskakują coraz to odważniejszymi pomysłami. Sama historia często nie jest już najważniejsza. Kolejne publikacje mają wmontowane pluszowe materiały, ruchowe elementy, magnesy lub nawet elektronikę odpowiedzialną za efekty świetlne i dźwiękowe. Nie dziwi więc fakt, że zaczęły też powstawać książki wykorzystujące efekt trójwymiaru. A wszystko po to, żeby zwiększyć szanse na zainteresowanie się malucha książką. Jaś Ciekawski Matthiasa Picarda stawia właśnie na taki efekt. 

Żeby w pełni wiarygodnie móc opisać książkę dla najmłodszych, trzeba takowego osobnika wykorzystać do badań. Poznańskie i lubelskie laboratoria komiksowe przeprowadziły niezależnie od siebie testy na osobnikach w wieku lat trzech, odpowiednio płci żeńskiej i męskiej. Raport lubelski z projektu kierowanego przez Dominika Szcześniaka (ośrodek lubelski ma już na koncie szereg tego typu testów) znajdziecie tutaj, natomiast wynik badań poznańskich opisujemy poniżej.

Szczegóły badania przeprowadzonego w dniu 1 grudnia 2013 r. godz. 14:36

  • Nazwa eksperymentu: Recenzja komiksu Jaś ciekawski. Podróż do serca oceanu.
  • Materiał do badań: Jaś ciekawski. Podróż do serca oceanu
  • Sponsor badania: Kultura Gniewu
  • Obiekt badań: Obiekt W
  • Płeć obiektu: kobieta
  • Wiek: 3 lata
  • Zainteresowania obiektu W: Wszystko, co fajne i ciekawe, ewentualnie smaczne.
  • Charakterystyka obiektu: Obiekt W potrafi samodzielnie włączyć telewizor. Brak umiejętności czytania.
  • Przeciwwskazania: brak

Etap 1: Okulary

Obiekt W nie wykazuje zainteresowania samym komiksem. Jego uwagę przyciągnęły zaś specyficzne okulary, których lewe szkiełko jest czerwone, a prawe niebieskie. Obiekt W przegląda się w lustrze dziwiąc się nowej modzie. Najwidoczniej świat widziany w dwóch kolorach stał się bardziej atrakcyjny. Obiekt odczuwa silną potrzebę pokazania się wszystkim w nowym wyglądzie. Po kilkunastu minutach obiekt W stracił zainteresowanie okularami oraz książką. Zaczął bawić się klockami.

Etap 2: Efekt 3D

Obiekt W wykazuje zakłopotanie podczas pierwszego oglądania Jasia Ciekawskiego w okularach. Okazuje się, że zrozumienie efektu trójwymiarowości nie należy do najprostszych. Obiekt W stara się swoje doznania wspomóc i zrozumieć poprzez dotyk. Trudno stwierdzić, czy badany obiekt jest świadom tego, co widzi.

Etap 3: Historia

Obiekt W przeszedł w końcu do przyswajania historii. Wykazuje brak umiejętności czytania komiksów. Problem polega na złej kolejności oglądania kadrów. Często patrzy na kompozycję planszy błędnie, zaczynając obserwacje od fragmentu strony znajdującego się najbliżej. Wspólne czytanie Jasia Ciekawskiego trzeba wspomóc komentarzem doświadczonego naukowca. Problem rozwiązuje się wraz z rozwojem historii, ponieważ kompozycja stron ulega zmianie. Kadry są większe, często kolejność oglądania nie ma wpływu na odczytanie historii. Obiekt W ewidentnie odbiera komiks na swój własny sposób, przyswajając elementy historii według arbitralnie ustalonej kolejności, często w sprzeczności z zamierzeniem autora.

Etap 4: Rozkładówka

Po przejrzeniu z wielką uwagą całej książeczki, obiekt W doszedł do rozkładówki, na której widnieje wiele morskich stworzeń. Przystąpiono do wertowania historii od nowa, w celu odnalezienia wszystkich zwierząt zauważonych wcześniej na rozkładówce.

Wnioski

Obiektowi W, który z natury poszukuje tylko rzeczy fajnych, ciekawych, ewentualnie smacznych, spodobał się komiks Jaś Ciekawski. Podróż do serca oceanu. Za dowód może posłużyć fakt, że ową książkę chciał pokazać innym osobnikom, znajdującym się w najbliższym otoczeniu obiektu. Brak kolorów w szacie graficznej nie wpłynął na ogólne wrażenia podczas lektury. Brak tekstu nie był odczuwalny, ze względu na brak umiejętności czytania. Odnosi się wrażenie, iż sama przygoda Jasia Ciekawskiego była mniej zajmująca, niż miejsca i stworzenia, które zaobserwował obiekt W. Ze względu na swój młody wiek Obiekt W interesował się tylko morską fauną i florą. Nie zwrócił uwagi ani na przypominającą penisa meduzę na trzeciej stronie historii, ani na fakt, że Jaś Ciekawski otwierając drzwi na dnie oceanu spuścił wodę gdzieś dalej, zabijając przy tym wszystkie zwierzątka spotkane do tej pory.

Zalecenia

Zaleca się Obiektowi W czytanie większej ilości komiksów, w celu opanowania umiejętności odczytywania kadrów w poprawnej kolejności.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
6.0
Ocena recenzenta
7
Ocena użytkowników
Średnia z 1 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 0
Obecnie czytają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie czytam
Tytuł: Jaś Ciekawski. Podróż do serca oceanu
Scenariusz: Matthias Picard
Rysunki: Matthias Picard
Seria: Jaś Ciekawski
Wydawca: Kultura Gniewu
Data wydania: październik 2013
Kraj wydania: Polska
Liczba stron: 52
Format: 235x330 mm
Oprawa: twarda
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
ISBN: 9788360915868
Cena: 59,90 zł



Czytaj również

Jaś Ciekawski. Podróż do serca oceanu
Nie straszny nam ocean
- recenzja
Bajka na końcu świata #2: Opuszczony dom
Z deszczu pod rynnę...
- recenzja
Prawdziwa bajka
Bajka figuratywna
- recenzja
Jeż Jerzy. Dzieła zebrane #2
Jeszcze więcej Jeża Jerzego
- recenzja
Jaś Ciekawski. Podróż przez dżunglę
Wyprawy ciąg dalszy
- recenzja
Regulamin na lato
Cień dawnego lata
- recenzja

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.