» Recenzje » Inspektor Akane Tsunemori #1

Inspektor Akane Tsunemori #1


wersja do druku

Polując na niezrównoważonych

Redakcja: Wiktor 'Anzelm' Wieczorek, Camillo

Inspektor Akane Tsunemori #1
Przewidywanie ludzkich zachowań w sposób umożliwiający zapobieżenie i ukaranie zbrodni nim stanie się ona faktem, mogliśmy już zaobserwować chociażby w Raporcie mniejszości. Zbliżony motyw odnajdziemy również w mandze Inspektor Akane Tsunemori.

W przyszłości technologia ingeruje właściwie w każdy aspekt codziennego życia. Porannej pobudce towarzyszy wirtualna inteligencja pytająca o śniadanie, sugestie odnośnie optymalnej diety, a nawet preferencje umeblowania mieszkania. W takim oto świecie, otoczony niemalże czcią i bezgranicznym zaufaniem, system Sybilla bada niemożliwe do nazwania masy danych, na podstawie których określa nawet tak fundamentalne sprawy, jak potencjalne ścieżki zawodowe ludzi mające sprawić, by byli oni zarówno przydatni dla społeczeństwa, jak i szczęśliwi. Na tym jednak nie koniec nowinek, ponieważ ludzi określa tzw. "psycho-pass” (skojarzenia z anime o tym tytule są jak najbardziej na miejscu, Inspektor Akane Tsunemori to w gruncie rzeczy mangowa adaptacja serialu), czyli w uproszczeniu wskaźnik mówiący o skłonnościach przestępczych danego osobnika. W zależności od poziomu może on znamionować zarówno osoby całkowicie bezpieczne dla społeczeństwa, jak i wymagające resocjalizacji, a nawet te, które należy wyeliminować. Osoby przekraczające dopuszczalną normę są zwane utajonymi kryminalistami.

W takich realiach poznajemy tytułową Akane Tsunemori, uzdolnioną dziewczynę, której Sybilla zaproponowała wiele ścieżek rozwoju, zaś ta wybrała jedną z najmniej prestiżowych i pożądanych przez innych – rolę pani inspektor w Wydziale Dochodzeniowym Biura Bezpieczeństwa Publicznego. Jej podwładnymi jest zaś grupa Egzekutorów, a więc osób, których poziom "psycho-passa” przekroczył normę i łapanie im podobnych jest ostatnią szansą na ominięcie kwarantanny. Czy dziewczyna świeżo po szkole poradzi sobie w nieznanej i brutalnej rzeczywistości?

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Pierwszy tom traktujący o przygodach Akane Tsunemori nie jest łatwy w ocenie, ponieważ połowa tomiku to prezentacja świata jedynie nasączona tym, co prawdopodobnie będzie stanowiło koło napędowe dalszej historii. Już teraz można się spodziewać sporo rozważań o naturze człowieka, jego emocjach i zachowaniu, a także intuicji, która mimo skomplikowanych systemów potrafiących ocenić człowieka i tak podczas śledztwa bywa niezbędna. Intrygująca jest wizja przyszłości i w tym miejscu trudno nie wspomnieć o podobieństwach czy też inspiracjach Orwellem i Raportem mniejszości. Na pierwszy rzut oka ukazuje się nam utopijny obrazek, lecz szybko nabiera on o wiele ciemniejszych barw, o czym świadczą również zachowania bohaterów. Nie wszyscy wierzą w nieomylność wirtualnych systemów, a inni nie obawiają się popełnić zbrodni, mimo niezwykle wysokiej skuteczności pracowników wcześniej wspomnianego wydziału.

W tym całym zamieszaniu najciekawszym elementem poza światem przedstawionym jest póki co relacja Akane Tsunemori z jej podwładnymi, ludźmi o wiele bardziej doświadczonymi i zaprawionymi w boju. Proces budowania z nimi silnej więzi z powodzeniem rozpoczął się w tomie pierwszym i zapewne jeszcze potrwa, ale bynajmniej nie jest to powód do narzekań, bo fragmenty, w których stare wygi – często przez innych homo sapiens widziani jako potwory – doszkalają nową przełożoną, są jednymi z ciekawszych. Poza tym protagonistka wypada jednak słabo i naiwnie – nie licząc małego przebłysku trudno o sympatię do jej osoby, jak z resztą do większości postaci. Wyjątkiem jest jeden bohater drugoplanowy, którego charakter bardzo dobrze wpasowuje się w fabułę i z pewnością jeszcze nie raz da o sobie znać.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Pierwszym tom pokazuje nam utopijny świat, w którym nad bezpieczeństwem zwykłych ludzi czuwają osoby pokroju tytułowej inspektor Akane Tsunemori. Bohaterowie póki co zawodzą, właściwa intryga dopiero się zawiązuje, ale miejmy nadzieję, że całość się jeszcze rozkręci. Sporo akcji, zawiesista atmosfera i ciekawe uniwersum to dobra prognoza dla kolejnych tomików.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Galeria


6.5
Ocena recenzenta
8
Ocena użytkowników
Średnia z 1 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 1
Obecnie czytają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie czytam
Tytuł: Inspektor Akane Tsunemori #1
Scenariusz: Psycho-Pass Committee, Akira Amano, Gen Urobuchi
Rysunki: Hikaru Miyoshi
Seria: Inspektor Akane Tsunemori
Wydawca: Waneko
Data wydania: 25 kwietnia 2017
Kraj wydania: Polska
Tłumaczenie: Anna Karpiuk
Liczba stron: 192
Format: 125x175 mm
Oprawa: miękka z obwolutą
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
ISBN: 9788380962194
Cena: 19,99 zł
Wydawca oryginału: ShūeishaCzytaj również

Inspektor Akane Tsunemori #6
Coś się kończy, coś się...
- recenzja
Inspektor Akane Tsunemori #5
System niejedno ma imię
- recenzja
Inspektor Akane Tsunemori #4
Uderzyć w samo serce
- recenzja
Inspektor Akane Tsunemori #3
Czysty jak łza
- recenzja
Inspektor Akane Tsunemori #2
Wirtualna działalność i rzeczywiste morderstwo
- recenzja
Psycho-Pass 2 #01
Zeskanujmy to jeszcze raz
- recenzja

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.