» Recenzje » Indianie!

Indianie!


wersja do druku

Czarny cień białego człowieka

Redakcja: Daga 'Tiszka' Brzozowska

Indianie!
Od dłuższego czasu na świecie trwa proces głośnego mówienia o zbrodniach popełnionych przez białego człowieka podczas kolonizacji oraz przywracania pamięci ofiarom. Zjawisko dotyczy również twórców, zaś komiks Indianie! jest jednym z tego przykładów.

Indianie! są trzecim tytułem Tiburce’a Ogera, który trafił do rąk polskich czytelników, a wszystko to za sprawą starań wydawnictwa Lost in Time. Wspominam o tym bynajmniej nie tylko z bibliograficznego powodu, bowiem miłośników świetnego Go West, Young Man może zainteresować identyczna formuła recenzowanego komiksu: jest zbiorem kilkunastu form krótkich, sprytnie połączonych motywem przewodnim i dziejących się na przestrzeni wieków; w tym konkretnie przypadku w latach od 1540 do 1889.

Podtytuł albumu, Czarny cień białego człowieka, w zasadzie wyjaśnia charakter opowiadań. Niezależnie od okresu historycznego oraz geograficznej lokalizacji tekstów: od spalonych słońcem pustkowi Nowego Meksyku po zieloną Montanę, motywem przewodnim jest tragiczny, naznaczony wszelkiej maści cierpieniem los autochtonów. Autor podejmuje najróżniejsze aspekty brutalnie prowadzonej kolonizacji, począwszy od banalnych mordów w trakcie poszukiwania wyimaginowanych skarbów, przez wysiedlenia Indian celem pozyskania terenów pod osadnictwo białego człowieka, kończąc na "słynnych" w ostatnich latach ośrodkach, w których dzieci i młodzież indiańskie były na siłę "cywilizowane".

Całkiem niedawno temu miałem przyjemność recenzować genialny – głęboki i niejednoznaczny – komiks Hoka Hey! również traktujący o dramacie rdzennej ludności. Czegoś podobnego oczekiwałem po tytule Tiburce’a Ogera, zwłaszcza że Go West, Young Man oraz Buffalo Runner udowodniły jego niekłamany talent. Tymczasem recenzowany komiks jest interesujący, ale tylko chwilami; nieliczne nowelki porywają serce w stopniu, w jakim powinny lub chociażby mogłyby.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Problemem większości z nich nie jest bynajmniej autentyczna lub wyimaginowana tendencyjność utworów, o którą można by posądzać autora. Nie, nic z tych rzeczy, biały człowiek popełnił wiele zbrodni i nie ma potrzeby by każdy, najdrobniejszy detal osadzać w precyzyjnym kalendarium, zaś licentia poetica jest jak najbardziej uzasadnioną koncepcją.

Kłopot w tym, że większość komiksów jest zwyczajnie zupełnie przeciętna: to fragmenty innych tekstów kultury, które gdzieś już się widziało bądź czytało. Nie mogę napisać, by historie odpychały lub nużyły, jednak zupełnie nie porywają, brakuje jakiegoś wyrazistego efektu "wow": interesujących fabuł, nieoczywistych postaci, zaskakujących puent. Oczywiście, zdarzają się perełki, jest ich jednak zbyt mało. Sytuacji nie ratuje szata graficzna, która wyszła spod ręki szerokiego grona ilustratorów i, jak to w podobnych sytuacjach bywa, każdy znajdzie tutaj coś dla siebie; to jednak za mało.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Niestety, Indianie! pozostają dla mnie propozycją raczej tylko dla zadeklarowanych entuzjastów westernów oraz szeroko pojętej tematyki indiańskiej. Tacy czytelnicy docenią najlepsze teksty i przymkną oko na te słabsze, pozostałym sugeruję jednak, by sięgnąć po ciekawsze albumy, a tych oficyna Lost in Time ma kilka w swoim portfolio.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
6.0
Ocena recenzenta
6.5
Ocena użytkowników
Średnia z 2 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 1
Obecnie czytają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie czytam
Tytuł: Indianie!
Scenariusz: Tiburce Oger, Hervé Richez
Rysunki: Dominique Bertail, Ronan Toulhoat, Félix Meynet, Christian Rossi, Emmanuel Bazin, Paul Gastine, Jack Manini, Mathieu Lauffray, Jef, Derib, Émilie Beaud, Dimitri Armand, Laurent Astier, Benjamin Blasco-Martinez, Jocelyne Charrance, Corentin Rouge, Hugues Labiano, Laurent Hirn, Michel Blanc-Dumont
Wydawca: Lost in Time
Data wydania: 29 sierpnia 2023
Tłumaczenie: Jakub Syty
Liczba stron: 120
Format: 240×320 mm
Oprawa: twarda
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
ISBN: 9788367270465Czytaj również

Go West, young man
O podboju Dzikiego Zachodu raz jeszcze
- recenzja
Republika Czaszki
O piratach nieco inaczej
- recenzja
Buffalo Runner
Żyć na Dzikim Zachodzie i pozostać człowiekiem
- recenzja
Relax #35
Nierówno, ale do przodu
- recenzja
Burton & Cyb
O dwóch takich co ukradli nie tylko księżyc
- recenzja
Łowcy relikwii
Dynamicznie i pięknie
- recenzja

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.