Ignacy Loyola

Wędrówki z Loyolą

Autor: Młot

Ignacy Loyola
Jezuickie wydawnictwo WAM wypełnia niszę na polskim rynku komiksowym oferując kolejne komiksy o tematyce religijnej. Chociaż utwory te kierowane są zazwyczaj do najmłodszego odbiorcy, z powodzeniem potrafią zainteresować również dorosłych czytelników. Ignacy Loyola to kolejne - po Biblii dla dzieci - komiksowe dzieło duetu Toni Matas/Picanyol, które w oryginale ukazało się nakładem oficyny Barcelona Multimedia. Tym razem autorzy przybliżają dzieje założyciela Towarzystwa Jezusowego, świętego Ignacego Loyoli.

Ignacy Loyola to ciekawy przypadek. Do trzydziestego roku życia nie wykazywał najmniejszych nawet oznak, które ewidentnie kazałyby mu wstąpić na drogę wiary. Jako młodzieniec był lojalnym rycerzem na usługach hiszpańskich władców, któremu słabość do kobiet, pojedynków i hazardu przysparzała wielu problemów. Wszystko zmieniło się podczas obrony twierdzy w Pampelunie przed Francuzami. Ciężko raniony w nogę armatnią kulą po kilku dniach został odesłany w rodzinne strony. Rekonwalescencja okazała się być przewlekła i bolesna, a czas powolnego powrotu do zdrowia urozmaicał sobie czytaniem.

W związku z brakiem dostępności ulubionych romansów i opowieści rycerskich, otrzymał katalońską edycję Vita Christi Ludolfa z Saksonii. Dzieło czterech dekad pracy kartuzjańskiego mnicha, który dokonał syntezy opowieści biblijnej i tekstów ojców kościoła, prowadząc czytelnika przez sceny z Nowego Testamentu jak obserwatora, całkowicie odmieniło jego życie. Przeszedł wewnętrzną przemianę, zrezygnował z kariery wojskowej i postanowił odbyć pielgrzymkę do Ziemi Świętej. Krótki pobyt w Jerozolimie zmusił go do zmiany planów, toteż rozpoczął nauki gramatyki, a później teologii. Kształcił się i jeździł po całej Europie, prowadząc żebraczy tryb życia. Głosił ludziom dobrą nowinę, narażając się inkwizycji, co skutkowało kilkukrotnym więzieniem. Z czasem wyznaczył sobie kolejne cele, które udało mu się zrealizować przed śmiercią.

Komiks powstał dzięki współpracy autorów z jezuickimi historykami i biografami św. Ignacego oraz studentami i absolwentami jezuickich szkół. Teksty dialogów zaczerpnięte zostały bezpośrednio z podyktowanej przez Lyolę Opowieści pielgrzyma. Nie jest to biografia pojmowana w sposób zwyczajowy, bo linię fabularną wyznaczają istotne fakty na drodze Ignacego do świętości. Mimo to historia opowiedziana jest lekko i często wywołuje uśmiech na twarzy czytelnika. Bo nie cierpienia cielesne bohatera są tutaj najistotniejsze, ale hart ducha pozwalający całkowicie zaufać woli boskiej.

Szata graficzna zaproponowana przez Picanyola powinna zadowolić każdego odbiorcę. Kataloński klasyk na swoim koncie ma wiele komiksów o tematyce religijnej, dzięki czemu jego prace są rozpoznawalne. Twórca opanował do perfekcji styl ligne claire, który w Europie zaproponował mistrz Hergé. Rysunki charakteryzują się wyraźnym konturem, brakiem cienia oraz jednolitym wypełnieniem. W dodatku Picanyol trzyma proporcje swoich bohaterów, nie unika deformacji anatomii ani rozbudowanych teł. Jego styl idealnie uzupełnia ascetyczną, ale i optymistyczną, historię życia św. Ignacego.

Komiks Ignacy Loyola jest przystępną i atrakcyjną formą przedstawienia postaci świętego Loyoli. Pracę można śmiało polecić zarówno najmłodszym, którzy pasjonują się historią, jaki i dorosłym, którzy szukają w swoim życiu inspiracji.