» Recenzje » Ignacy Loyola

Ignacy Loyola


wersja do druku

Wędrówki z Loyolą

Redakcja: Mały Dan

Ignacy Loyola
Jezuickie wydawnictwo WAM wypełnia niszę na polskim rynku komiksowym oferując kolejne komiksy o tematyce religijnej. Chociaż utwory te kierowane są zazwyczaj do najmłodszego odbiorcy, z powodzeniem potrafią zainteresować również dorosłych czytelników. Ignacy Loyola to kolejne - po Biblii dla dzieci - komiksowe dzieło duetu Toni Matas/Picanyol, które w oryginale ukazało się nakładem oficyny Barcelona Multimedia. Tym razem autorzy przybliżają dzieje założyciela Towarzystwa Jezusowego, świętego Ignacego Loyoli.

Ignacy Loyola to ciekawy przypadek. Do trzydziestego roku życia nie wykazywał najmniejszych nawet oznak, które ewidentnie kazałyby mu wstąpić na drogę wiary. Jako młodzieniec był lojalnym rycerzem na usługach hiszpańskich władców, któremu słabość do kobiet, pojedynków i hazardu przysparzała wielu problemów. Wszystko zmieniło się podczas obrony twierdzy w Pampelunie przed Francuzami. Ciężko raniony w nogę armatnią kulą po kilku dniach został odesłany w rodzinne strony. Rekonwalescencja okazała się być przewlekła i bolesna, a czas powolnego powrotu do zdrowia urozmaicał sobie czytaniem.

W związku z brakiem dostępności ulubionych romansów i opowieści rycerskich, otrzymał katalońską edycję Vita Christi Ludolfa z Saksonii. Dzieło czterech dekad pracy kartuzjańskiego mnicha, który dokonał syntezy opowieści biblijnej i tekstów ojców kościoła, prowadząc czytelnika przez sceny z Nowego Testamentu jak obserwatora, całkowicie odmieniło jego życie. Przeszedł wewnętrzną przemianę, zrezygnował z kariery wojskowej i postanowił odbyć pielgrzymkę do Ziemi Świętej. Krótki pobyt w Jerozolimie zmusił go do zmiany planów, toteż rozpoczął nauki gramatyki, a później teologii. Kształcił się i jeździł po całej Europie, prowadząc żebraczy tryb życia. Głosił ludziom dobrą nowinę, narażając się inkwizycji, co skutkowało kilkukrotnym więzieniem. Z czasem wyznaczył sobie kolejne cele, które udało mu się zrealizować przed śmiercią.

Komiks powstał dzięki współpracy autorów z jezuickimi historykami i biografami św. Ignacego oraz studentami i absolwentami jezuickich szkół. Teksty dialogów zaczerpnięte zostały bezpośrednio z podyktowanej przez Lyolę Opowieści pielgrzyma. Nie jest to biografia pojmowana w sposób zwyczajowy, bo linię fabularną wyznaczają istotne fakty na drodze Ignacego do świętości. Mimo to historia opowiedziana jest lekko i często wywołuje uśmiech na twarzy czytelnika. Bo nie cierpienia cielesne bohatera są tutaj najistotniejsze, ale hart ducha pozwalający całkowicie zaufać woli boskiej.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Szata graficzna zaproponowana przez Picanyola powinna zadowolić każdego odbiorcę. Kataloński klasyk na swoim koncie ma wiele komiksów o tematyce religijnej, dzięki czemu jego prace są rozpoznawalne. Twórca opanował do perfekcji styl ligne claire, który w Europie zaproponował mistrz Hergé. Rysunki charakteryzują się wyraźnym konturem, brakiem cienia oraz jednolitym wypełnieniem. W dodatku Picanyol trzyma proporcje swoich bohaterów, nie unika deformacji anatomii ani rozbudowanych teł. Jego styl idealnie uzupełnia ascetyczną, ale i optymistyczną, historię życia św. Ignacego.

Komiks Ignacy Loyola jest przystępną i atrakcyjną formą przedstawienia postaci świętego Loyoli. Pracę można śmiało polecić zarówno najmłodszym, którzy pasjonują się historią, jaki i dorosłym, którzy szukają w swoim życiu inspiracji.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
7.5
Ocena recenzenta
-
Ocena użytkowników
Średnia z 0 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 0
Obecnie czytają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie czytam
Tytuł: Ignacy Loyola
Scenariusz: Toni Matas
Rysunki: Picanyol
Wydawca: WAM
Data wydania: październik 2013
Tłumaczenie: Maciej Iwański
Liczba stron: 64
Format: 225x300 mm
Oprawa: twarda
Druk: kolorowy
ISBN: 978-83-7767-968-5
Cena: 19,90 zł
Wydawca oryginału: Barcelona MultimediaCzytaj również

Biblia dla dzieci
Biblia w formie atrakcyjnej dla najmłodszych
- recenzja
K.O.S.T.K.A
Poradnik dla początkujących: Jak zostać świętym?
- recenzja

Komentarze


fajersztorm
   
Ocena:
0

Uważam że  Polter nie jest najlepszym miejscem do recenzowania czegokolwiek związanego z religią. Motto przewodnie to "zrodzony z fantastyki" i uważam że powinniśmy trzymać się tej tematyki gdyż jest to tematyka dla której tu zaglądamy. Uważam że promowanie zamierzone czy też nie jakiejkolwiek wiary czy poglądów politycznych jest nie na miejscu.

11-10-2014 20:42
Squid
   
Ocena:
0

Uważam, że recenzować cokolwiek związanego z religią jak najbardziej można, ale kurczę, ta recenzja sprowadza się do dwóch krótkich akapitów o samym komiksie, a reszta jest biografią świętego. Trochę słabo.

11-10-2014 21:23
Mały Dan
   
Ocena:
+3

dział komiksowy serwisu Poltergeist stara się śledzić wszystkie inicjatywy komiksowe, jakie pojawiają się na polskim rynku, dlatego przemilczenie faktu pojawienia się kilku komiksów o tematyce religijnej nie tylko nie znajdowałoby żadnego racjonalnego wytłumaczenia, ale i zakrawałoby na nietakt - tekst nie promuje wiary katolickiej ani jakiejkolwiek innej, a jedynie opisuje komiksową biografię Ignacego Loyoli jako przedmiot... :)

12-10-2014 01:35
Vukodlak
   
Ocena:
+1

Eliminowanie pewnych tytułów ze względu na ich treść religijną, lub polityczną jest słabe i mucho śmieszne. Szczególnie w kategorii komiksów, która na Polterze wychodzi poza ogólnie pojmowaną fantastykę. Gdyby ktoś recenzował dzieło teologiczne w dziale książki, to bym się zdziwił. Jednak dział komiksowy nie skupia się tylko na fantastycznych produktach. Poza tym recenzja jest recenzją, nie promowaniem czegokolwiek poza samym produktem. Przynajmniej tak powinna wyglądać dobra recenzja - opisywać zady i walety produktu, a nie gloryfikować bądź jechać po jego przekazie.

No, poza tym - dla niektórych - wszystko, co jest związane z religią podpada pod kategorię "fantastyka". Więc w obu przypadkach nie wiem o co Ci chodzi, fajersztorm...

12-10-2014 01:38
Ystad
    to nie pierwszy raz
Ocena:
+1

gdy ktoś stwierdza, że wrzucanie informacji czy recenzji komiksów religijnych to agitacja chrześcijańska....
pamiętam, że komuś już odpowiadałem że komiks.polter.pl to serwis "o komiksie", a nie wyłącznie "o komiksie fantastycznym"... ale jak widać niektórym trudno to zrozumieć.

przy okazji "Ignacy Loyola to kolejne - po Biblii dla dzieci - komiksowe dzieło duetu Toni Matas/Picanyol". Nie wiem, czy należałoby w ten sposób pisać, bo jednak Loyola wyszedł 4 miesiące przed Biblią, a tekst sugeruje, że było na odwrót.

13-10-2014 14:46
Mały Dan
   
Ocena:
+1

pozwolę sobie tutaj na drobne sprostowanie, ponieważ autor i redaktor w tym kontekście mieli na myśli datę wydania oryginalnego: Biblia dla dzieci - 2011, Ignacy Loyola - 2012, aczkolwiek serdecznie dziękujemy za uwagę - dla jasności uzupełniamy myśl... :)

13-10-2014 18:13

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.