» Recenzje » Hrabstwo Harrow (wyd. zbiorcze) #3: Węże

Hrabstwo Harrow (wyd. zbiorcze) #3: Węże


wersja do druku

Nie takie hrabstwo straszne

Redakcja: Shadov, Agnieszka 'jagnamalina' Bracławska

Hrabstwo Harrow (wyd. zbiorcze) #3: Węże
Horror w hrabstwie? Nie trzeba daleko szukać, by wyobrazić sobie niewielką, lokalną społeczność, skrywającą niejedną mroczną tajemnicę, niczym w prozie Stephena Kinga. Nie inaczej dzieje się w Hrabstwie Harrow.

Trzeci tom zbiorczy zawiera materiały pierwotnie opublikowane w zeszytach #9-12. Na początku przyjdzie nam śledzić losy Bezskórnego Chłopca, próbującego dowiedzieć się więcej o swojej przeszłości. Ponadto będziemy towarzyszyć Bernice w jej wyprawie w głąb lasu, gdzie spotka Lovey Belfont i przy okazji pozna szczegóły plagi węży. Na koniec wraz z Emmy odwiedzimy nawiedzone domostwo i mieszkańców terroryzowanych przez duchy. Będzie się działo? Nie do końca.

Podtytuł albumu – Węże – objawia się nie tylko bezpośrednio jak w przypadku plagi gadów w opowiadaniu z Bernice w roli głównej, lecz również metaforycznie. W końcu na miano węża zasługuje też tajemniczy jegomość, za którego podszeptami Bezskórny Chłopiec udaje się do rodzinnego domu. To niepokojąca i najmocniejsza opowieść zawarta w zbiorze, ale też nie ma wielkiej konkurencji, gdyż zeszyty poświęcone Bernice i Emmy są niestety w najlepszym razie przeciętne. Plaga węży miewa dobre momenty i ukazanie lokalnego społeczeństwa należy zaliczyć na plus, tyle że komiks jednocześnie dłuży się niemiłosiernie. W efekcie trudno o ciepłe słowa skierowane do przygody Bernice i niestety podobnie negatywnego tonu zmuszony jestem użyć w przypadku wizyty Emmy w nawiedzonym domu – jedna mocna scena nie czyni z niej horroru.

Nietrudno też o rozczarowanie wynikające z konstrukcji albumu. Otóż zamiast wyraźnie zaznaczonej przewodniej historii, dostaliśmy parę pomniejszych i z rzadka intrygujących fabuł. Węże są równocześnie rozwleczone przez nużącą część poświęconą Bernice i rozpisane zbyt pośpiesznie – szczególnie ostatni zeszyt zawierający prostą i zarazem chaotyczną opowiastkę. Szkoda, bo nawet w tych krótkich formach trzeciemu tomowi Hrabstwa Harrow trudno odmówić klimatu.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Trzeba też zaznaczyć, że tylko jedną z historii narysował Tyler Crook, główny ilustrator cyklu, chociaż odpowiedzialna za przygodę Bezskórnego Chłopca Carla Speed McNeil poradziła sobie bardzo dobrze. Mroczna oprawa, wychodzenie postaci z ramek i sugestywne kadrowanie sprawiają, że chętnie zobaczyłbym jej nazwisko także w innych tytułach grozy. Z kolei najsłabsza historia z Emmy jest również nieciekawie zobrazowana. Hannah Christenson swymi rysunkami sprawiła, że wydarzenia w nawiedzonym domu łatwo określić mianem chaotycznych, zaś jasne, ciepłe barwy w żadnym razie nie współgrają z warstwą fabularną. Warto za to odnotować, że na końcu albumu na nabywców czekają szkice postaci oraz kilka plansz na różnych etapach pracy opatrzonych komentarzami twórcy.

Węże zawodzą i jak dotąd są najsłabszą częścią Hrabstwa Harrow. Dzieje się tak przez podział albumu na parę krótszych historii. Oczywiście nie można wykluczyć, że znajdą one rozwinięcie w przyszłości, lecz na ten moment są one warte uwagi tylko dla wyposzczonych fanów grozy.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
5.5
Ocena recenzenta
6.5
Ocena użytkowników
Średnia z 2 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 1
Obecnie czytają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie czytam
Tytuł: Hrabstwo Harrow #3: Węże
Scenariusz: Cullen Bunn
Rysunki: Tyler Crook
Seria: Hrabstwo Harrow
Wydawca: Mucha Comics
Data wydania: 12 grudnia 2017
Kraj wydania: Polska
Tłumaczenie: Tomasz Sidorkiewicz
Liczba stron: 120
Oprawa: twarda
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
ISBN: 9788365938039
Cena: 55,00 zł
Tytuł oryginalny: Hrabstwo Harrow #9–12
Wydawca oryginału: Dark Horse ComicsCzytaj również

Hrabstwo Harrow #2: Siostry
Różne smaki zła
- recenzja
Pułkownik Weird. Zagubiony w kosmosie
Wzdłuż i w poprzek czasu
- recenzja
Astonishing X-Men - Wyd. zbiorcze #2
Jeszcze więcej problemów
- recenzja
New X-Men #2: Piekło na Ziemi
Piekło duszy
- recenzja
Uncanny X-Force #4: Ostateczna Egzekucja
Ostateczny rozrachunek z przeszłością
- recenzja
Berserker Uwolniony
Gdyby Conan był wśród nas...
- recenzja

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.