» Recenzje » Hitman #3

Hitman #3


wersja do druku

Oni nie pytają, oni zabijają

Redakcja: Balint 'balint' Lengyel, Daga 'Tiszka' Brzozowska, Joanna 'Taun_We' Kamińska

Hitman #3
Trzecia zbiorcza część przygód Hitmana nie wybija się ani nie ginie pośród poprzednich tomiszczy. Garth Ennis po raz kolejny dostarczył standardową porcję zwariowanych przygód cwaniackiego, nonszalanckiego płatnego zabójcy. Tak to wygląda na pierwszy rzut oka. Ale czy na pewno?  

320 stron szybkiej akcji, lekkich dialogów i poczucia humoru – tak zapewne większość czytelników określiłaby trzecią część przygód Tommy’ego Moghana, który pomiędzy wykonywaniem zleceń a uciekaniem przed ludźmi próbującymi go zabić, przesiaduje w barze Noonan’s lub u swojej dziewczyny. Moghan, dzięki temu, że stał się ofiarą pewnego stwora z kosmosu, otrzymał supermoce (rentgenowski wzrok i czytanie w myślach). Nie został jednak bohaterem, nadal zajmuje się zabójstwami na zlecenie. Co więcej, w jego karierze zdążyło się już wiele wydarzyć: spotkał Batmana i Zieloną Latarnię, trafił w sam środek porachunków z mafijnymi gangami w Gotham, walczył z siłami piekielnymi, a także pożegnał bliską mu osobę.

W trzecim tomie nadal protagonista naprzykrza się mafiozom, wpada w tarapaty, narażając starych znajomych, i jest ścigany przez typków spod ciemnej gwiazdy, a czasem i demony. Jednak pomiędzy kuflami barowego piwa, a rozgrzaną lufą od spluwy teraz pojawiły się potyczki znacznie cięższego kalibru. Życie Tommy'ego zmieniło się diametralnie, kiedy na jego trop wpadła grupa komandosów SAS. Wyszkoleni, zdeterminowani i oddani sprawie bez zbędnych ceregieli przeszli do działania: wyrównania starych spraw i zabicia naszego bohatera. Zwiastują początek kataklizmu, w tym jedną z najgorszych strzelanin w Gotham. 

Gart Ennis jasno pokazał, że życie nie rozpieszczało Moghana i co ważne: rozpieszczać nie zamierzało. Względem dorobku bohatera, który śledziliśmy w poprzednich tomach, miło widzieć. że Ennis poszukuje pomysłów na rozbudowanie postaci. Na początku skupił się na jego obecnych tarapatach, aby teraz dorzucić problemy będące pochodną błędów młodości – stare wojskowe sprawy, a nawet odkryć karty w kwestii pochodzenia Tommy’ego.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Po SAS przyszła kolej na porachunki z mafijnym szefem, kiblarzem Louiem, a jeszcze dalej z pewną dorosłą kobietą. I kiedy mamy za sobą pierwsze rozdziały zdajemy sobie sprawę, że w tym galimatiasie gdzieś zniknął nasz wyluzowany zabijaka. Jest mroczniej, bardziej ponuro i przygnębiająco. Niemal przez pół komiksu Moghan uciekał, wspominał stare błędy, zrażał do siebie najbliższych i próbował nie paść ofiarą zabłąkanej kuli. A temu wszystkiemu towarzyszył żal, który coraz trudniej było mu ukryć za maską obojętności. Gdy zedrzeć wesołą otoczkę czarnego humoru, ukazuje nam się historia gnębionego przez demony przeszłości kolesia, który wiele stracił i wiele wycierpiał. Starzy znajomi nie zapominają i nie wybaczają. 

Tommy Moghan, podobnie jak Frank Castle z Punishera czy John Constantine z Hellblazera, nie jest ani pozytywnym, ani negatywnym bohaterem, a w trzecim tomie jeszcze bardziej podkreślona została granica moralna, na której balansuje. Stoi gdzieś pośrodku między dobrymi a złymi, odtrącony przez społeczeństwo i otoczony tylko przez grupkę swoich najwierniejszych przyjaciół, mający za doradcę własny osąd oraz kręgosłup moralny.

Rysunkowo wciąż przy sterach pozostają John McCrea (rysunki) i Carla Feeny (kolory), którzy konsekwentnie trzymają się swojego stylu. Szerokie kadry, nieco ubogie w szczegóły, ale pasujące do niezobowiązującego stylu obchodzenia się z problemami Moghana.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Garth Ennis na przygody płatnego zabójcy rzucił nieco przygnębienia. W sposób istotny wpłynęło to na odbiór komiksu, zwłaszcza że pośród mafijnych porachunków i wojskowych podróży, znalazły się istotne dla przeszłości rodzinnej Tommy’ego wydarzenia. Kończąc trzeci tom, mamy łącznie za sobą już ponad 950 stron przygód płatnego zabójcy… i wciąż chce się więcej.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Galeria


7.0
Ocena recenzenta
7
Ocena użytkowników
Średnia z 1 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 0
Obecnie czytają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie czytam
Tytuł: Hitman #3
Scenariusz: Garth Ennis
Rysunki: John McCrea
Seria: Hitman, DC Black Label, Klub Świata Komiksu
Wydawca: Egmont Polska, Egmont
Data wydania: 2 grudnia 2020
Kraj wydania: Polska
Tłumaczenie: Marek Starosta
Liczba stron: 364
Format: 170x260 mm
Oprawa: twarda
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
ISBN: 9788328196193
Cena: 109,99 zł
Wydawca oryginału: DC Comics
Kraj wydania oryginału: Stany ZjednoczoneCzytaj również

DC Black Label. Hitman #2
Kiedy gorzej być nie może
- recenzja
DC Black Label. Hitman (wyd. zbiorcze) #1
Hitman powraca!
- recenzja
Ultimate Spider-Man (wyd. zbiorcze) #08
Spadek formy?
- recenzja
Hellblazer (Wyd. zbiorcze) #5
Constantine odwiedza Amerykę
- recenzja
Hellblazer (Wyd. zbiorcze) #4
Czterdziestolatek
- recenzja
Marvel Now! 2.0 Avengers #5: Tajne Imperium
Coś się kończy, coś się zaczyna
- recenzja

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.