» Recenzje » Heartstopper #1-3

Heartstopper #1-3

Heartstopper #1-3
Heartstopper to popularny komiks Alice Oseman, którego adaptacja zdobyła szturmem Netflixa. W tym roku doczekał się piątego i przedostatniego, drukowanego tomu – przyjrzymy się, o co w ogóle tyle zamieszania.

Heartstopper opowiada historię dwóch licealistów. Pierwszym jest Charlie, 15-latek, który na jakiś czas przed rozpoczęciem opowieści został wyoutowany przed całą szkołą i stał się ofiarą rówieśniczego nękania. W momencie, gdy zaczyna się komiks, umawia się potajemnie z Benem – niewiele można jednak powiedzieć o ich relacji poza tym, że czasem się całują, czy faktem, że chłopak ani nie dba o Charliego, ani go nie szanuje. W dodatku ma dziewczynę. Drugim bohaterem jest o rok starszy Nick, szkolna gwiazda drużyny rugby, chłopak, zdawałoby się, heteroseksualny. Historia zaczyna się, gdy siadają razem w jednej ławce. Obaj szybko się zaprzyjaźniają i spędzają ze sobą coraz więcej czasu. W pewnym momencie Charlie orientuje się, że się w Nicku po prostu zakochał – czy jednak to uczucie ma jakąkolwiek szansę…? Domyślamy się, że ma – w końcu Heartstopper to wielotomowy komiks queerowy. W późniejszych rozdziałach razem z Nickiem będziemy odkrywać jego psychoseksualną tożsamość, śledzić wyzwania i trudności, jakim będą musieli stawić czoła, a czeka ich sporo wyzwań, ale i radości.

Można odnieść wrażenie, że Alice Oseman wyciągnęła (autorka posługuje się zaimkami she/they) sporo lekcji z serii o Harrym Potterze i w efekcie każdy tom komiksu skomponowała tak, by posiadał swój motyw przewodni. Dla recenzowanych tomów wygląda to następująco: Nick i Charlie się zaprzyjaźniają i zakochują (tom 1), potem zaczynają swój związek, a Nick powoli daje sobie radę ze świadomością własnej biseksualności (tom 2), potem wyjeżdżają na szkolną wycieczkę wakacyjną do Paryża, gdzie oni i ich przyjaciele spędzają miło czas – z pewnymi komplikacjami (tom 3). Jak więc widać każdy tom jest w pewien sposób "wyrazisty" i "tylko swój", ale są niewątpliwie częścią większej całości i jako takie powinny być odbierane i analizowane. 

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Początkowo Heartstopper to tylko historia Charliego i Nicka, ale z każdym kolejnym rozdziałem Oseman poświęca uwagę także innym bohaterom – Elle i Tao (najlepszemu przyjacielowi Charliego), którzy nieśmiało romansują; Tarze i Darcy, które są w sobie zakochane po uszy; również postacie nawet nie drugiego, a trzeciego planu takie jak rodziny głównych bohaterów lub nauczyciele (Farouk i Alaji, którzy zdobyli moje serduszko) dostają swoje pięć minut. Autorce udało się tu wykreować bohaterów w pełni przemyślanych, żywych i dopracowanych, nawet jeśli nie są zawsze w centrum uwagi. Widać, że autorka poświęciła im wiele uwagi i ma talent do opowiadania historii, co po prostu procentuje.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Udało jej się też znaleźć równowagę między tym, co słodkie i rozczulające, a tym, co nieco trudniejsze i gorzkie. W efekcie historia ani nie jest dołująca, ani przesłodzona, ani pozbawiona wyzwań stawianych przed głównymi bohaterami. Balansowanie między tymi dwoma skrajnościami wyszło Oseman po prostu perfekcyjnie i to także ważny element, wpływający na odbiór tego komiksu.

Można spotkać się z opiniami, że na kartach Heartstoppera dominują osoby nieheteronormatywne, co jest uznawane za „nierealistyczne”. Świat Oseman nie odbiega jednak w tej kwestii od naszego, większość osób jest cisheteroseksualna, a homofobia ma się tu niestety całkiem dobrze, o czym świadczy fakt, że postacie często jej doświadczają. Należy raczej docenić, że osoby nieheteronormatywne, którym przez wiele lat odmawiano prawa do istnienia publicznego, do brania ślubów, do czytania pięknych, romantycznych historii uwzględniających ich perspektywy i doświadczenia życiowe, otrzymują tu wreszcie dzieło, które do nich trafia i zaspokaja ich potrzeby.

Podsumowując Heartstopper to naprawdę bardzo dobry komiks. Historia wciąga i jest niezwykle ciepła i radosna, nawet jeśli ma łyżkę dziegciu. Kreska pasuje do tej narracji perfekcyjnie, tomiki są grube i wywołują ochy i achy… nie jest to najlepszy komiks, jaki czytałem w życiu, ale na pewno znajduje się w ścisłej czołówce. Dodatkowo myślę, że może to być, wśród komiksów wydawanych w kraju nad Wisłą, komiks dekady – znalezienie na półkach lepiej napisanego, queerowego komiksu będzie naprawdę trudne. Opowieść Alice Oseman jest bardzo prosta i klasyczna w swym wydźwięku, ale nie ujmuje to jej piękna i potencjału.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

 

 

Tytuł: Heartstopper. Tom 1
Scenariusz: Alice Oseman
Rysunki: Alice Oseman
Kolory: czarno-biały
Seria: Heartstopper
Wydawca: Wydawnictwo Jaguar
Data wydania: 15 września 2021
Kraj wydania: Polska
Autor okładki: Alice Oseman
Tłumaczenie: Natalia Mętrak-Ruda
Liczba stron: 288
Format: 150x240
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Druk: czarno-biały
ISBN: 978-83-8266-007-4
Cena: 39,99 zł
Wydawca oryginału: Hachette Children's Group
Data wydania oryginału: 7 lutego 2019
Kraj wydania oryginału: Wielka Brytania

Tytuł: Heartstopper. Tom 2
Scenariusz: Alice Oseman
Rysunki: Alice Oseman
Kolory: czarno-biały
Seria: Heartstopper
Wydawca: Wydawnictwo Jaguar
Data wydania: 12 stycznia 2022
Kraj wydania: Polska
Autor okładki: Alice Oseman
Tłumaczenie: Natalia Mętrak-Ruda
Liczba stron: 320
Format: 150x230
Oprawa: miękka
Druk: czarno-biały
ISBN: 9788382660678
Cena: 39,99 zł
Wydawca oryginału: Hachette Children's Group
Data wydania oryginału: 11 lipca 2019
Kraj wydania oryginału: Wielka Brytania

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
9.0
Ocena recenzenta
3.5
Ocena użytkowników
Średnia z 3 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 0
Obecnie czytają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie czytam
Tytuł: Heartstopper. Tom 3
Scenariusz: Alice Oseman
Rysunki: Alice Oseman
Kolory: czarno-biały
Seria: Heartstopper
Wydawca: Wydawnictwo Jaguar
Data wydania: 23 marca 2022
Kraj wydania: Polska
Autor okładki: Alice Oseman
Tłumaczenie: Natalia Mętrak-Ruda
Liczba stron: 384
Format: 150x230
Oprawa: miękka
Druk: czarno-biały
ISBN: 9788382660807
Cena: 44,99 zł
Wydawca oryginału: Hachette Children's Group
Data wydania oryginału: 6 lutego 2020
Kraj wydania oryginału: Wielka BrytaniaCzytaj również

Angry Girl Loves Drama Boy
Komiks inspirowany Heartstopperem
- recenzja
Narzeczona księcia
Walka o władzę
- recenzja
Gen atlantydzki
Spiskowa teoria (pra)dziajów
- recenzja
Wyspa strachu
Polowanie na Svena Rozpruwacza
- recenzja
Black*Out
Walka o prawo do samotności
- recenzja

Komentarze


Erivan
   
Ocena:
+1

Po co na portalu o fantastyce jakaś recenzja komiksu dla tęczowych dzieciaków? Tematyka tego "dzieła" raczej średnio tu pasuje. 

27-02-2024 08:27
AdamWaskiewicz
   
Ocena:
0

Akurat komiksy recenzowane na Polterze to nie tylko fantastyka - vide choćby seria RIP albo wojenne Pustynne Skorpiony.

27-02-2024 10:33
Exar
   
Ocena:
+1

Podobnie niefantastyczne planszówki (ASL), masa filmów (Oppenheimer), gier (FIFA, Cywilizacja) - pewnie trochę niefantastycznych tematów będzie. 

27-02-2024 13:49
Erivan
   
Ocena:
0
Tak, tylko, że w tym wszystkim jest pewien wspólny mianownik. Fantastyka, wojskowość, dobre gry komputerowe - potrafię sobie wyobrazić, że wszystkie te dziedziny trafiają de pewnej grupy docelowej. Natomiast "Queerowy romans młodzieżowy" średnio mi pasuje do tego zestawienia. No chyba, że jest to nastawione na przyciągnięcie nowych odbiorców. Ale w takim razie należy zadać sobie pytanie jakich nowych odbiorców przyciągnie tekst o tym komiksie.
27-02-2024 14:20
AdamWaskiewicz
   
Ocena:
0

Fantastyka, wojskowość, kryminał, sport - jaki w tym wspólny mianownik? Co najwyżej "podoba mi się". Mnie na przykład gry o piłce nożnej kompletnie nie rajcują, ale nie odmawiam im przez to miejsca w serwisie.

27-02-2024 14:51
Erivan
   
Ocena:
0

Tak jak pisałem wcześniej, portale internetowe mają za zadanie trafić do konkretnych grup docelowych. Jak rozumiem polter nie jest portalem młodzieżowym i raczej do takiego nie aspiruje. Użytkownicy poltera to w większości faceci sporo po 30, którzy za czasów liceum grali w Dnd i złapali zajawkę. A jakie są najczęstsze zainteresowania tej grupy demograficznej oprócz fantastyki? Np. wojskowość, kryminał, sport. (Tak przynajmniej wynika z obserwacji moich znajomych czy kolegów z pracy). Nie zrozum mnie źle Adam, nie zabraniam ci czytać komiksów dla nastolatków o miłości dwóch facetów. Moim zdaniem tekst po prostu nie pasuje do profilu portalu i tyle.

27-02-2024 15:24
AdamWaskiewicz
   
Ocena:
0

Pasuje w nie mniejszym stopniu niż recenzje powieści Young Adult, których jednak trochę zostało u nas opublikowanych, podobnie jak komiksów kierowanych do młodszych odbiorców (seria Adaptacje literatury, Iznogud, Lucky Luke, Kaczor Donald) albo planszówek - czy familijnych, czy stricte dla dzieci. Rozumiem, że może Ci się nie podobać tematyka komiksu, ale nie ma co na siłę wymyślać powodów, dla których rzekomo "nie pasuje do profilu".

27-02-2024 15:43
Erivan
   
Ocena:
0
Miło, że rękami i nogami bronisz wizji (a raczej jej braku) autorów portalu, ale prawda jest taka, że Polter już od jakiegoś czasu dąży do bycia portalem o wszystkim i niczym. Nie ma tu spójnej strategii odnośnie publikowanych materiałów. Każdy tekst, nawet te bardzo słabe lub tematycznie niespójne są prędzej czy później publikowane. Ten tekst czy przykłady które ty podałeś tylko to potwierdzają.
27-02-2024 16:10
johnykv
   
Ocena:
+1

Nie bardzo rozumiem zamieszanie. Czy Polter zamieszcza recenzje komiksów? Tak. Czy są to komiksy dla każdej grupy wiekowej, dzieci/młodzież/dorośli? Tak. Czy Heartstopper jest komiksem? Tak. Czy to doceniony komiks, znany? Tak, jest nawet ekranizacja. To w czym problem, że jest tutaj recenzja?

Chcesz teraz cenzurę wprowadzić? Można pisać recenzje komiksów, ale nie Heartstopper? Mogą być recenzje gier fabularnych, ale Thirsty Sword Lesbians? Erivan, żyj i daj żyć innym - nie musisz czytać tych recenzji, ciesz się innymi artykułami/recenzjami. Nie powiesz przecież, że Polter jest zalewany tematyką LBGT, dominuje ona w treściach serwisu i kiedyś to były czasy, a teraz nie ma czasów...

27-02-2024 16:29

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.