» Recenzje » Gotham Central t.3 W obłąkanym rytmie

Gotham Central t.3 W obłąkanym rytmie


wersja do druku

W Gotham bez zmian

Redakcja: Marcin 'Karriari' Martyniuk, Camillo

Gotham Central t.3 W obłąkanym rytmie
Mieszkańcom Gotham nie jest dane zaznać spokoju. Miasto nękane jest przez rozmaitych superzłoczyńców, którym czoła stawia nie tylko Batman, ale i grono oddanych swojej misji policjantów.

Trzeci album Gotham Central zbiera w jednym tomie zeszyty 23-31. Publikacja przekłada się na cztery historie, zróżnicowane pod względem treści. Tym razem czytelnikom przyjdzie poznać skorumpowanych gliniarzy oraz stać się świadkami dramatycznego ochłodzenia stosunków pomiędzy lokalną policją a Batmanem. Przez karty komiksu przewinie się również Catwoman oraz doktor Alchemy. Tematyka jest więc różnorodna i to pierwszy z atutów albumu. Co ważne, nie ostatni.

Istotną sprawą jest więź pomiędzy odbiorcą a nakreślonymi bohaterami. Kilka poprzednich opowiadań, przez które przewinęła się plejada charakterów oraz systematyczne budowanie wizerunku postaci zaowocowało nawiązaniem bliskiej relacji z czytelnikami. Dzięki temu zabiegowi problemy, z którymi borykają się policjanci stają się bliższe i bardziej zrozumiałe, istotna jest również sympatia, jaką można obdarzyć detektywów Montoyę i Allena oraz resztę funkcjonariuszy.

Pogłębieniu uległa również znajomość relacji na linii policja – Batman. Mimo, iż wątek ten rozpisany został raptem na kilkunastu kadrach, to przedstawia istotne wydarzenia, o ile bowiem dotychczas stosunki pomiędzy obiema stronami opierały się na chłodnej wstrzemięźliwości i wspólnej walce o bezpieczeństwo obywateli, to obecnie drogi gliniarzy oraz Batmana zdecydowanie się rozchodzą. Zaskakuje powściągliwość, wręcz ostrożna sympatia Mrocznego Rycerza, dalekiego od prób konkurowania z policją oraz pełna frustracji i podrażnionej ambicji postawa stróżów prawa. Te trudne relacje pomiędzy policjantami a Mrocznym Rycerzem stanowią jeden z najciekawszych aspektów całej serii Gotham Central

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Niejednoznaczna jest także postawa złoczyńców, nie zawsze zepsutych do szpiku kości – tutaj na myśli mam Catwoman – a często wręcz tylko niewiele gorszych od skorumpowanych pracowników policji. Autorzy komiksu nie wahają się szukać winnych bałaganu i bezprawia również w środowisku tych, na których barki złożono bezpieczeństwo zwykłych obywateli. Zabieg ten sprawia, iż scenariusz nabiera bardzo gorzkiego smaku.

Nie sposób nie zauważyć, iż panowie Greg Rucka oraz Ed Brubaker nabrali doświadczenia w kreśleniu historii. W poprzednich albumach jednym z mankamentów było prowadzenie opowieści: po bardzo interesującym zawiązaniu intrygi oraz jej rozwinięciu poszczególne opowiadania kończyły się równie nagle jak zaczynały, a zamiast satysfakcji odbiorca mógł odczuwać niedosyt, bowiem historie sprawiały wrażenie zakończonych na siłę celem zmieszczenia ich w określonych ramach objętościowych ilustrowanej powieści. Tym razem krańce opowieści zostały wygładzone, a zwieńczenie poszczególnych opowiadań następuje bardziej harmonijnie, co zdecydowanie służy lekturze.

Podobać się może również warstwa graficzna, za sprawą Michaela Larka trzymająca równy poziom. Skąpane w szaro-burych barwach kadry budują klimat właściwy dla Gotham, zaś kreska, mimo iż pozbawiona detali, świetnie oddaje targające bohaterami emocje. Tym razem nie eksperymentowano z rysownikami, dzięki czemu uniknięto karykaturalnych potknięć, zdarzających się w poprzednich odsłonach. Tutaj oddano cztery równe skoki, każdy na podobną, gwarantującą poklask odległość.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

W obłąkanym rytmie można określić mianem bardzo satysfakcjonującego rozwinięcia wcześniejszego pomysłu. Autorzy zaoferowali intrygujące, różnorodne w treści historie, pogłębiające znajomość Gotham i przedstawiające znane uniwersum od interesującej strony. W rezultacie stworzyli udane dzieło z superbohaterem w tle, ale bez niego na pierwszym planie.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
8.0
Ocena recenzenta
8.5
Ocena użytkowników
Średnia z 2 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 2
Obecnie czytają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie czytam
Tytuł: Gotham Central t.3 W obłąkanym rytmie
Scenariusz: Ed Brubaker, Greg Rucka
Rysunki: Michael Lark i inni
Wydawca: Egmont
Data wydania: luty 2017
Tłumaczenie: Jacek Drewnowski
Liczba stron: 228
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
ISBN: 978-83-281-1923-9
Cena: 69,99 zł
Wydawca oryginału: DC Comics



Czytaj również

Gotham Central: Na służbie
Świat Batmana bez Batmana
- recenzja
Batman #01: Ich mroczne plany
Czy mogło być gorzej?
- recenzja
Nowe DC Comics. Batman #02: Miasto Sów
Za dużo sów
- recenzja
Batman. Wyjątkowo mroczna noc
W obronie złoczyńcy
- recenzja
Batman. Ego i inne opowieści
Jeden autor, różne style
- recenzja
Kapitan Ameryka #6: Odrodzenie
Jak wygląda piekło Kapitana Ameryki?
- recenzja

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.