» Recenzje » Głębia (wyd. zbiorcze) #4: Zewnętrzne aspekty wewnętrznych postaw

Głębia (wyd. zbiorcze) #4: Zewnętrzne aspekty wewnętrznych postaw

Głębia (wyd. zbiorcze) #4: Zewnętrzne aspekty wewnętrznych postaw
Pierwsze albumy Głębi Ricka Remendera ukazały zupełnie niezłą historię, przez swój klimat przywodzącą na myśl Yansa Grzegorza Rosińskiego. Po interesującym początku przyszła pora na podtrzymanie zainteresowania odbiorcy cyklem. Czy ta sztuka się powiodła?

Rodzina Cainów zdecydowanie odróżnia się od wielu współczesnych im mieszkańców podwodnych miast. Zamiast pogrążać się w dekadencji i apatii, Stel Caine oraz jej dzieci mają jasny cel: na przekór otaczającej rzeczywistości oraz rzucając wyzwanie losowi, uratować tyle z ludzkości, ile jest możliwe. Tylko czy ludzkość zasługuje na przeżycie? A może jej czas bezpowrotnie już przeminął?

Nic nie jest pewne i wszystko może się jeszcze wydarzyć – taką frazą już na wstępie można podsumować pomysł Remendera na kolejne odsłony cyklu. Poszczególne albumy koncentrują się wokół wybranych członków rodziny Caine'ów, chociaż nikt oczywiście nie znika za horyzontem. W trzecim tomie postacią centralną była Stel, zaś jej córki, Tajo i Della nieco zepchnięte zostały na drugi plan. Tym razem, to Tajo zdominowała fabułę, spychając resztę familii na głęboki margines.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Geograficznie czwarty tom Głębi ponownie zawitał do Salusa, o którym trudno mówić, aby był miejscem mlekiem i miodem płynącym. W istocie metropolia ciągnie resztką sił, a jeszcze – kontynuując wątek zawiązany w poprzednim tomie – pośród mieszkańców znalazła się Lena, osobisty wróg Tajo, dysponująca bombą oraz zdeterminowana, aby zrobić z niej użytek. Pojedynek pomiędzy Tajo i Leną zajmuje całą objętość tomu, czyniąc zeń najbardziej dynamiczną odsłonę.

Gdzieś tam poupychano szereg refleksji, wszystkie nieodmiennie dotyczące funkcji nadziei oraz posiadania celu na kształtowanie poczynań jednostki; oraz wpływu tejże jednostki na ogół postaw otaczającego go społeczeństwa. Nie zmienia to jednak faktu, że album stawia nacisk na akcję, co zostało zrealizowanie sprawnie, ale bez żadnych fajerwerków. Fabuła sprawia wrażenie nieco chaotycznej i należy ją dość uważnie śledzić, aby nie pogubić się w niektórych rozwiązaniach.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Od strony artystycznej album prezentuje bardzo podobny poziom do poprzednich odsłon i fani warsztatu Grega Tocchinniego powinni być usatysfakcjonowani. To, czego brakuje tym razem, to większe kadry przedstawiające podwodne miasto. Troszkę szkoda, ale charakter fabuły wymusił koncentrację na scenach dynamicznych zamiast na kreacji panoram. Jedno nie uległo jednak zmianie. Krajowy wydawca zadbał o uzupełnienie albumu o alternatywne okładki oraz materiały ze szkicownika Tocchinniego. Bardzo cieszy, że to podejście zostało zachowane.

Czego można spodziewać się w kolejnych odsłonach? Oczywiście mnóstwa przygód oraz powrotu wszystkich przedstawicieli Caine'ów, bowiem tylko głowa rodziny odeszła na zawsze, co zresztą uczyniła w pierwszym tomie. Fantazja i mnóstwo rozmaitych otwartych furtek zapewnia scenarzyście olbrzymią swobodę działania, z czego – co widać na przykładzie omawianego tomu – ma zamiar bardzo skrzętnie korzystać, chociaż jest w tym pewne niebezpieczeństwo. Ciągłe przetasowania postaci oraz brak oczywistości dla wielu koncepcji może zaowocować powolną ewolucją cyklu w iście brazylijski tasiemiec, w którym tak naprawdę nikt nie wie o co chodzi oraz kto z kim co zrobił.

Póki co amerykański autor zyskał spory kredyt zaufania i pomimo spadku tempa oraz pewnego chaosu w scenariuszu, Głębia nadal ma potencjał, aby intrygować oraz utrzymywać zainteresowanie ze strony odbiorcy. Dlatego też wypatruję kolejnych tomów, mając nadzieję, że obawy okażą się płonne, a historia w dalszym ciągu wciągająca.

Dziękujemy wydawnictwu Non Stop Comics za udostępnienie albumu do recenzji

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Galeria


6.5
Ocena recenzenta
6.5
Ocena użytkowników
Średnia z 1 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 0
Obecnie czytają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie czytam
Tytuł: Głębia #4: Zewnętrzne aspekty wewnętrznych postaw
Scenariusz: Rick Remender
Rysunki: Greg Tocchini
Seria: Głębia
Wydawca: Non Stop Comics
Data wydania: 10 października 2018
Kraj wydania: Polska
Tłumaczenie: Bartosz Czartoryski
Liczba stron: 136
Format: 170x260mm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
ISBN: 9788381106283
Cena: 42,00 zł
Wydawca oryginału: Image ComicsCzytaj również

Głębia #5: Światłość niesie światłość
Epicki finał podwodnej epopei
- recenzja
Głębia (wydanie zbiorcze) #2: Zanim spali nas świt
Długa droga na powierzchnię
- recenzja
Głębia (wydanie zbiorcze) #1: Ułuda nadziei
Oceany i nadzieja
- recenzja
Deadly Class #6: 1988 To jeszcze nie koniec
Troszkę refleksyjnie a troszkę siłowo
- recenzja

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.