» Recenzje » Gideon Falls (wyd. zbiorcze) #1: Czarna Stodoła

Gideon Falls (wyd. zbiorcze) #1: Czarna Stodoła


wersja do druku

Tajemnica wśród belek siana

Redakcja: Kirtyklis, Agata 'aninreh' Włodarczyk

Gideon Falls (wyd. zbiorcze) #1: Czarna Stodoła
Z czym kojarzą się wam słowa "Czarna stodoła"? Nie, nie chodzi o tytuł piosenki łączącej death metal z disco polo, tylko o zmorę bohaterów serii Gideon Falls pióra Jeffa Lemire'a.

Jak głosi legenda, Czarna Stodoła pojawia się i znika co jakiś czas – na ogół towarzyszą temu tragiczne zajścia. Tym razem tajemnicza budowla łączy dwa żywoty: wypalonego księdza, którego biskup przenosi do parafii Gideon Falls, oraz samotnego młodego mężczyznę, obsesyjnie szukającego drobnych rupieci. Czy mający problemy z alkoholem kapłan i niedawny rezydent zakładu psychiatrycznego odkryją tajemnicę wzywającej ich stodoły, w której istnienie ich otoczenie nie wierzy?

Jeff Lemire przyzwyczaił czytelników do osnuwania fabuły wokół wyrazistych postaci, często dotkliwie doświadczonych przez życie. Rodzinne dramaty, rozbite przyjaźnie i miłości, zadry latami tkwiące w sercach bohaterów – bez trudu odnajdziemy te tropy w twórczości Kanadyjczyka, nawet jeśli bierze na tapet trykociarstwo, jak w Green Arrow czy Moon Knight. Dla znających jego dorobek nie będzie zatem zaskoczeniem fakt, że w Czarnej Stodole pierwsze skrzypce grają osoby solidnie pogruchotane przez niedającą im spokoju przeszłość. Inną cechą komiksów Lemire'a jest to, że na tyle dobrze zarysowuje postacie z drugiego planu, że niejednokrotnie właśnie one kradną sceny, co również w tym tomie miało miejsce. Ostatecznie oyrztmujemy historię „zagęszczoną”, skupiająca się na garstce bohaterów, lecz dzięki temu nie ma miejsca na nudę, a napięcie trzyma od pierwszej strony.

Rozłożenie akcentów determinuje jednak odmienność Gideon Falls od, chociażby, Podwodnego Spawacza czy Royal City. W obu przywołanych tytułach ogromną rolę odgrywały zaszłości niepozwalające bohaterom na odnalezienie wspólnego języka. Pod tym względem omawiany komiks jest nieco inny – przede wszystkim dynamiczniejszy, mniej skupiony na emocjonalnych wywodach, a bardziej na pokazywaniu zagubienia i osamotnienia postaci, dodatkowo pogłębionego przez wizje niezwykłej budowli. Do tego dostajemy jeszcze wątek kryminalny, który szybko nabiera posmaku mistyki, choć Lemire zostawia sobie pole manewru, aby w przyszłych tomach móc połączyć obie te ścieżki.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

W historii osnutej wokół Czarnej Stodoły nie brak elementów horroru, jednak trudno tu pisać o wywoływaniu strachu. Co innego jeśli chodzi o napięcie, budowane przez znakomicie prowadzoną, przemyślaną narrację. Lemire umiejętnie wplata niesamowicie nastrojowe występy zupełnie nietypowej i niekojarzącej się bezpośrednio z grozą czy zagrożeniem stodoły w normalną – o ile można tak określić losy bohaterów – rzeczywistość księdza i schizofrenika.

Warstwa graficzna nie odstaje od fabularnej. Rysownik, Andrea Sorrentino, który współpracował z Lemire'em przy wspomnianym Green Arrowie, oraz kolorysta Dave Stewart stanęli na wysokości zadania. Ogólna szarzyzna i ponura paleta barw pasują do historii, z której wylewa się poczucie beznadziejnej egzystencji przewodnich bohaterów. Najlepiej komiks wypada wówczas, gdy przed oczami mamy Czarną Stodołę. Niepozorny budynek, o prostym kształcie wyjętym rodem ze szkolnego zeszytu niezbyt utalentowanego artystycznie ucznia, udało się przekuć w obiekt emanujący mrokiem i złem. Obiekt, do którego za żadne skarby nie chcielibyśmy się zbliżyć, a co dopiero przekroczyć jego progu.

Gideon Falls rozpoczyna się mocnym uderzeniem – zagadkowa budowla ma w sobie magnetyzm i przyciąga nie tylko głównych bohaterów, ale przede wszystkim odbiorcę. Jeff Lemire po raz kolejny dostarcza świetnie poprowadzoną historię.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Galeria


8.5
Ocena recenzenta
8.25
Ocena użytkowników
Średnia z 2 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 1
Obecnie czytają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie czytam
Tytuł: Gideon Falls (wyd. zbiorcze) #1: Czarna Stodoła
Scenariusz: Jeff Lemire
Rysunki: Andrea Sorrentino
Kolory: Dave Stewart
Seria: Gideon Falls
Wydawca: Mucha Comics
Data wydania: 26 lipca 2019
Kraj wydania: Polska
Tłumaczenie: Jacek Drewnowski
Liczba stron: 168
Format: 180x275 mm
Oprawa: twarda
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
ISBN: 9788365938503
Cena: 69,00 zł
Tytuł oryginalny: Gideon Falls Volume 1: The Black Barn
Wydawca oryginału: Image Comics
Data wydania oryginału: 2018
Kraj wydania oryginału: Stany ZjednoczoneCzytaj również

Gideon Falls (wyd. zbiorcze) #2: Grzechy Pierworodne
Stodoły bywają groźne
- recenzja
Twardziel
Jeszcze nie jest za późno
- recenzja
Berserker Uwolniony
Gdyby Conan był wśród nas...
- recenzja
DC Black Label. Joker – Zabójczy uśmiech
Czy Jokera da się odstawić bez skutków ubocznych?
- recenzja
Descender 6: Wojna maszyn
Ludzie, maszyny czy...?
- recenzja
Fatale #1: Śmierć podąża za mną
Fatalny los mężczyzn
- recenzja

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.