» Recenzje » Giant Days #1: Królowe Dramy

Giant Days #1: Królowe Dramy


wersja do druku

Nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło

Redakcja: Marcin 'Karriari' Martyniuk, Wiktor 'Anzelm' Wieczorek, Daga 'Tiszka' Brzozowska

Giant Days #1: Królowe Dramy
Daisy, Esther i Susan dopiero zaczęły studiować na uniwerku, czyli w miejscu nowych przygód, nowych miłości i mnóstwa ludzi równie ciekawych świata co one. Chociaż przez pierwsze trzy tygodnie zdążyły zrobić kilka szalonych rzeczy, to zapowiada się, że kolejne dni będą równie zajmujące.

Giant Days #1: Królowe dramy opowiada historię trzech koleżanek – Daisy Wooton, Esther de Groot i Susan Ptolemy, które poznały się na pierwszym roku studiów. Pochodzące z różnych „światów”, z innymi zainteresowaniami i planami na przyszłość, razem próbują wytrwać w akademiku. A dzięki nici przyjaźni jaka je połączyła, że bez zastanowienia wzajemnie sobie pomogą zarówno w sprawach sercowych, jak i wszystkich innych.

Opowieść Johna Allisona, Lissy Treiman i Whitney Cogar jest zabawna, ciekawa i komicznie wyolbrzymiająca problemy, z jakimi może zderzyć się nastolatka na studiach. Oczywiście wszystko jest odpowiednio przerysowane względem rzeczywistości. John Allison świetnie ukazał trudy, z jakimi młode kobiety mierzą się w nowym środowisku, gdzie królują popularność, zawadiactwo i cięty język. Z pozoru błahe dla czytelnika problemy, dla bohaterek będą porównywalne z „końcem świata”. Dlatego często dramatyzują, rozczulają się nad sobą i myślą o wszystkich aspektach życia, zarówno tych przyjemnych, jak i mniej zabawnych. Co ciekawe scenarzysta skupił się wyłącznie na życiu akademickim – „pozawykładowym”. W efekcie bohaterki są mocno rozrywkowe i sprawiają wrażenie nie przejmujących się zaliczeniami. Jednie Susan niekiedy pół-zabawnym komentarzem daje do zrozumienia, że oceny nie są jej całkowicie obojętne. Klimat nieodpowiedzialności dziewczyn podtrzymują dobrze rozpisane dialogi, które są proste, niekiedy lekko głupie. Śledzimy słowne potyczki koleżanek i głębsze przemyślenia odnośnie innych, często komicznych sytuacji. Królowe dramy w dużej mierze nastawione jest na dostarczenie lekkiej i zabawnej historii, wiec nie znajdziemy tutaj scen smutnych, czy nostalgicznych.

W kwestii bohaterów po pierwszym rozdziale zauważyć można wiodącą piątkę, czyli trzy protagonistki i dwóch kolegów ze studiów. Daisy, Esther i Susan to przeciwieństwa świetnie się uzupełniające. Susan jest najrozważniejsza i twardo stąpa po ziemi, często to ona przywołuje przyjaciółki do porządku. Daisy to miła i uczynna dziewczyna. Z kolei Esther to najbardziej szalona z całej grupy, hołdująca gotyckiemu stylowi i metalowcom, dziewczyna. Nastolatki pokazane są często w zwyczajnych sytuacjach, ale z wyolbrzymionymi reakcjami. W kwestii chłopców jest nieco inaczej, ci zostali sprowadzeni do roli zapatrzonych w główne bohaterki adoratorów, którzy po cichu podkochują się w swoich niedostępnych koleżankach. Co ciekawe w Giant Days faceci również lubią podramatyzować.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Bardzo przyciąga strona graficzna – zadowalają rysunki, a przede wszystkim kolory. Whitney Cogar ubrała opowieść w całą paletę żywych barw, często świetnie zestawionych kontrastowo i odcieniowo. Każda sytuacja, lokacja czy pokój mają swój niepowtarzalny klimat w zależności od pogody czy nastroju dziewczyn. Podobnie jest z kreską, gdzie królują lekko karykaturalne sylwetki bohaterów i kanciaste kształty. Właśnie ten styl rysunkowy, przywołujący na myśl kreskówkowy serial animowany, świetnie wpisuje się w charakter lekkiej opowieści Johna Allisona o trzech spragnionych wrażeń nastolatkach.

Królowe Dramy dostarczają sporą dawkę humoru, ale należy pamiętać że Giant Days to opowieść o zwykłych nastolatkach poznających uroki życia w akademiku, więc album polecić można miłośnikom podobnych klimatów oraz osobom, które z jednej strony szukają czegoś spokojnego i zabawnego, a z drugiej nie oczekują zbyt zajmującej i wciągającej historii z morałem.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Galeria


7.0
Ocena recenzenta
-
Ocena użytkowników
Średnia z 0 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 1
Mają w kolekcji: 0
Obecnie czytają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie czytam
Tytuł: Giant Days #1: Królowe dramy
Scenariusz: John Allison
Rysunki: Lissa Treiman
Seria: Giant Days
Wydawca: Non Stop Comics
Data wydania: 13 września 2017
Kraj wydania: Polska
Tłumaczenie: Wojciech Góralczyk
Liczba stron: 112
Format: 170x260 mm
Oprawa: miękka
Druk: kolorowy
ISBN: 9788381101707
Cena: 40,00 zł
Wydawca oryginału: Boom! StudiosCzytaj również

Giant Days #2: Obudźcie mnie jak będzie po wszystkim
Królowe dramy dalej w formie
- recenzja
Giant Days #7: Bądź dla niego miła, Esther
Esther dla nikogo nie jest miła
- recenzja
Giant Days #5: Jak nie teraz, to kiedy?
Po co zmieniać coś co jest dobre?
- recenzja
Giant Days  #10: Przemyślę to jeszcze
Kiedy trzeba stawić czoło swoim lękom
- recenzja

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.