» Recenzje » Garfield. Tłusty koci trójpak (wyd. zbiorcze) #8

Garfield. Tłusty koci trójpak (wyd. zbiorcze) #8


wersja do druku

Dobrze znany i lubiany kocur

Redakcja: Olga Wieczorek, Balint 'balint' Lengyel

Garfield. Tłusty koci trójpak (wyd. zbiorcze) #8
Powroty do postaci uwielbianych w latach dzieciństwa bywają naznaczone sentymentem, zasłaniającym niedostatki niczym różowe okulary. W przypadku Garfielda i bez takowych szkiełek nie sposób się do czegoś przyczepić.

Od 2018 roku Garfield. Tłusty koci trójpak doczekał się już ośmiu wydań zbiorczych, a dziewiąte majaczy na horyzoncie z premierą zaplanowaną na kwiecień 2021 roku. Każdy z albumów zamkniętych w nietypowym formacie 20x22,8 cm składa się – co sugeruje tytuł serii – z trzech oryginalnych części. W przypadku omawianego, ósmego tomu, są to Garfield na wagę, Garfield wspiera podbródki i Garfield bierze lanie, dostarczające 288-stronicowej lektury.

Paskowy rodowód Garfieldowych komiksów rzutuje na sposób prezentacji w wydaniu zbiorczym. Większość stron składa się bowiem z trzech pasków zamykających się w takiej samej liczbie kadrów, to rzadka trafiają się całostronicowe historyjki. Pomimo upływu lat przygody – o ile o takich można mówić w przypadku tak leniwego kociska – w ogóle się nie zestarzały. Humor, jakim operuje Jim Davis opiera się wprawdzie ciągle na tych samych przymiotach Garfielda, czyniących z niego zarazem wrednego – dla właściciela, ciamajdowatego Johna Arbuckle'a, oraz nieprzesadnie rozgarniętego, za to kontrastującego niespożytą energią psa Oddiego – jak i niezwykle sympatycznego kota. O dziwo nieustanne bazowanie  gagach, nieodmiennie orbitujących wokół najgorszych cech kocura, jak lenistwo, obżarstwo czy cynizm, nie wywołują znużenia, ponieważ Davis potrafi zaskoczyć również nieszablonowym żartem, kiedy indziej wykpić się bezpretensjonalnością i w efekcie zauroczyć nas postacią gnuśnego i sarkastycznego, ale bardzo dumnego ze wszystkich wymienionych przymiotów, a jednak wyjątkowo ujmującego Garfielda.


Prostota jest siłą Tłustego kociego trójpaku. Autor w żadnej chwili nie sugeruje, że pod warstwą humorystyczną krótkich gagów kryje się coś więcej, mimo że otwarcie wyśmiewa negatywne cechy i słabostki charakteru. Clue pozostaje wciąż warstwa humorystyczna, prezentująca codzienne słabostki  w krzywym zwierciadle. Z tej roli Garfield wciąż wywiązuje się znakomicie, by poprawić nastrój odbiorcy.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
8.5
Ocena recenzenta
8.5
Ocena użytkowników
Średnia z 1 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 0
Obecnie czytają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie czytam
Tytuł: Garfield. Tłusty koci trójpak #08
Scenariusz: Jim Davis
Rysunki: Jim Davis
Seria: Garfield, Tłusty koci trójpak, Garfield. Tłusty koci trójpak
Wydawca: Egmont Polska, Egmont
Data wydania: 20 stycznia 2021
Kraj wydania: Polska
Tłumaczenie: Piotr W. Cholewa
Liczba stron: 288
Format: 200x223 mm
Oprawa: twarda
Druk: kolorowy
ISBN: 9788328198302
Cena: 79,99 złCzytaj również

Cyberpunk 2077: Gdzie jest Johnny
W poszukiwaniu ikony
- recenzja
Czarodziejki W.I.T.C.H. Księga #3
To jeszcze nie koniec czarów
- recenzja
Ultimate X-Men #4
Nowy scenarzysta, nowe przygody
- recenzja
Providence #1
W krainie Samotnika
- recenzja

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.