» Teksty » Artykuły » Francuski łącznik #1

Francuski łącznik #1


wersja do druku

Czyli co we Francji piszczy

Redakcja: Maciej 'Repek' Reputakowski

Francuski łącznik #1
Początek jesieni oznacza ożywienie na rynku komiksowym we Francji, kolejni wydawcy ujawniają swoje plany. Wśród zapowiadanych dzieł znaleźć można także autorów i serie znane w Polsce.

Wydawnictwo Humanoides Associes opublikuje w najbliższym czasie dwa komiksy mogące zainteresować polskiego fana komiksu. Pierwszy z nich to kolejny album związany ze światem Incala, a w szczególności z fragmentem cyklu Kasta Metabaronów. Publikacja nosi tytuł Les armes du Méta-Baron. Bronie Metabarona będą pojedynczym epizodem narysowanym przez artystę znanego już z serii Przed Incalem, Zorana Janjetova, któremu towarzyszyć będzie kanadyjski rysownik Travis Charest. Janjetov narysuje początek i zakończenie, podczas gdy Charest zajmie się środkiem historii. Ponieważ "każdy rycerz ma swojego Excalibura", nowy album opisze dzieje Metabarona i jego broni. Oczywiście, wszystko do scenariuszy Alexandro Jodorowsky'ego.


Drugim komiksem jest szósty tom cyklu Koma do scenariusza Pierre’a Wazema, ilustrowany przez Frederika Peetersa, rysownika znanego w Polsce z autorskich Niebieskich Pigułek i niedokończonej jak dotąd u nas serii Lupus. Koma to historia dziewczynki cierpiącej na dziwną chorobę, mieszkającej w mieście będącym połączeniem świata realnego i snu. Album ukaże się w październiku tego roku.

Wydawnictwo Lombard planuje wydanie 24 października trzeciej odsłony serii La Branche Lincoln zatytułowanej Machines de Guerre z rysunkami Piotra Kowalskiego. Również Andreas Martens nie próżnuje. Autor Rorka wyda 14 listopada kolejny, trzynasty już odcinek cyklu Koziorożec, zatytułowany Reve En Cage.


Ponadto wydawca planuje reedycję dwóch komiksów z kolekcji Signé – znanego polskim czytelnikom Westernu Grzegorza Rosińskiego i Jeana Van Hamme oraz albumu Caatiga autorstwa Hermanna, którego akcja rozgrywa się wśród brazylijskich bandytów. To zresztą nie jedyny komiks tego twórcy znajdujący się wydawniczych zapowiedziach. Na swoja premierę czeka także historia piracka Le Diable de 7 Mers, którą Hermann narysował do scenariusza swojego syna, Yvesa H.


Również wydawnictwo Delcourt planuje na nadchodzącą jesień nowe publikacje. Wśród nich, już 1 października, znajdzie się jedenasta część Armady zatytułowana Le Monde Flottant, zaś nieco wcześniej, 24 września pojawi się w sprzedaży serii Donjon ze scenariuszem Joana Sfara i Lewisa Trondheima. Zresztą sam Jean David Morvan, scenarzysta Armady, też nie próżnuje i ma w planach kolejne publikacje, w tym trzeci tom adaptacji przygód Trzech muszkieterów, opartej na motywach prozy Alexandra Dumas.

Nie śpią również inni twórcy znani w naszym kraju. Stephane Desberg, scenarzysta Skorpiona i Gwiazdy Pustyni, wydaje w Dargaud aż trzy tomy nowej serii sensacyjnej Empire USA. Każdy odcinek został ilustrowany przez innego grafika, a za pierwszy wziął się Griffo (współpraca z Jeanem Dufaux przy Giaccomo C.). Dwa pierwsze epizody ukażą się 19 września. Cykl zakończy się trzecim albumem już 17 października.

W tym samym miesiącu, po długiej czteroletniej przerwie, ukaże się kolejny tom drugiego cyklu Skargi Utraconych Ziem autorstwa Jeana Dufaux i Grzegorza Rosińskiego. Będzie on nosił tytuł Guinea Lord, zaś cała seria została przemianowana na Les Chevaliers du Pardon (Rycerze przebaczenia, od nazwy zakonu rycerskiego, znanego z głównego cyklu, którego członkiem jest Seamus, jeden z głównych bohaterów obydwu serii). Na stronie wydawcy można obejrzeć kilka przykładowych plansz z komiksu narysowanego przez Philippe'a Delaby.


Już 6 września zaś opublikowany zostanie przez tego samego wydawcę drugi tom serii Long John Silver do scenariusza Xaviera Dorisona (twórcy Trzeciego Testamentu) opowiadającej o losach postaci dobrze znanej z klasycznej powieści R.L. Stevensona. Komiks ilustrowany jest przez Matthieu Lauffraya w bardzo klimatyczny sposób, o czym można się przekonać, oglądając trailer oraz grafiki na stronie poświęconej tej serii.

Tymczasem, nakładem wydawnictwa Dupuis, 3 października ukaże się czwarty tomik opowieści o Marzi autorstwa Marzeny Sowy i Sylvaina Savoir zatytułowany Le Bruit des Villes.

Wydawnictwo Soleil zaś, oprócz kolejnych komiksów związanych z uniwersum Troy, opublikuje we wrześniu pierwszy tom adaptacji cyklu powieściowego Robin Hobb Królewski skrytobójca, którego fragmenty zaprezentowano w sieci, podobnie jak cały 101. numer pisma Lanfeust Mag.


Na koniec jeszcze jedna dobra wiadomość dla miłośników kultowych pozycji literackich. Wydawnictwo Gallimard BD opublikuje komiksową adaptację książki Antoine’a de Saint-Exupery Mały Książę.

Zanosi się na to, iż francuska jesień obfitować będzie nie tylko w dorodne kasztany. Pozostaje sprawdzić kurs euro i wziąć szybki kurs komiksowej lingua franca.
Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę



Czytaj również

Francuski łącznik #2
Czyli co we Francji piszczy
Skarga Utraconych Ziem
Komiks niewykorzystanych szans
- recenzja
Marzi: Dzieci i ryby głosu nie mają
Kraj lat dziecinnych
- recenzja
Skarga Utraconych Ziem #5: Morigany
Ruda czarownica na zielonej wyspie
- recenzja
Skarga Utraconych Ziem #1-4 (reedycja)
Oddać Rosińskiemu co cesarskie
- recenzja
Wywiad z Marzeną Sową i Sylvainem Savoią
Ciężko jest iść na kompromis

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.