» Recenzje » Flash #13: Rządy Łotrów

Flash #13: Rządy Łotrów


wersja do druku

Sprinterzy muszą biec szybciej

Redakcja: Piotr 'jaworock' Jaworski, Agata 'aninreh' Włodarczyk, Daga 'Tiszka' Brzozowska

Flash #13: Rządy Łotrów
Flash to niezaprzeczalnie najdłuższa z obecnie wydawanych serii z DC Odrodzenie. I co najlepsze, seria, po którą miłośnicy Czerwonego Sprintera powinni sięgnąć, bowiem Joshua Williamson, pomimo spadków formy, wciąż zaskakuje pomysłami.

Central City się zmieniło. Podczas gdy Flash był zajęty ratowaniem mocy prędkości przed mocą bezruchu i mędrca (Śmierć i moc prędkości), Łotrzy na czele ze Snartem – Kapitanem Chłodem – przejęli władzę w mieście. Od tego czasu zapanował chaos: Flash zniknął, Kapitan Chłód każe się tytułować królem Central City, a ostatni pozostali przy życiu mieszkańcy próbują za wszelką cenę przetrwać. W międzyczasie pojawiają się młodzi pomocnicy Flasha – Kid Flash i Avery – próbujący coś zdziałać przeciw potędze Kapitana Chłoda. Jednak sprinterzy niewiele mogą zrobić bez używania mocy prędkości. Ta została przeciążona i biegacze nie są w stanie z niej korzystać.

Trzynasty już tom przygód Flasha od Joshuy Williamsona to porcja całkiem nieźle kontynuowanej intrygi Snarta z Lexem Luthorem i kilku ciekawych pomysłów: sprawy z doładowaną mocą prędkości, popadającym w szaleństwo Snartem, buntującymi się Łotrami. Scenarzysta tym razem stawia na bardziej emocjonalny charakter poszczególnych wątków i znosi pewne bariery pomiędzy Flashem, jego przybocznymi a Łotrami. W tej części czeka nas niezłe zaskoczenie, bowiem granica między byciem dobrym i złym zostaje zatarta, a wcześniejsi wrogowie jednoczą się przeciw wspólnemu zagrożeniu. Większość postaci działa na zasadzie chwilowego sojuszu, a to sprawia, że jedna i druga strona musi współpracować także na płaszczyźnie towarzyskiej.

Z kolei konfrontacja ze Snartem jest już całkiem standardowa i nie wybiega ponad to, co znajdziemy w innych potyczkach Flasha z tym Łotrem – trochę motywacyjnych i dramatycznych dialogów, nieco wzajemnego przerzucania się odpowiedzialnością, kilka retrospekcji z dzieciństwa i mnóstwo akcji oraz efektownych sposobów używania swoich mocy. Niemniej zawsze przyjemnie popatrzeć, jak bohaterowie doprowadzają się do granic swoich możliwości.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Końcowe zeszyty to wstęp do nowego konfliktu, w którym powraca postać z Flash. Rok pierwszy. Ciężko powiedzieć, co autor knuje, końcówka tego tomu pozostawia czytelnika w zawieszeniu, aby sięgnął po następny tom – a ten zapowiada się na kolejną potyczkę z superprzestępcą.

Za stronę wizualną odpowiadają tu Rafa Sandoval i Christian Duce, ilustratorzy, którzy pracowali przy innych wybranych tomach z serii Flash. DC Odrodzenie. I co trzeba przyznać, obaj są fenomenalni. Rządy Łotrów to wyjątkowe widowisko graficzne dla czytelnika: soczyste kolory (Arif Prianto, Hi-Fi, Luis Guerrero, Jordani Tarragona, Rafa Sandoval, Christian Duce), niesamowite dynamiczne pozy i bardzo ładne kadrowanie. Jest to jeden z ładniejszych albumów w całej serii.

Właśnie tu kończą się (być może tylko chwilowo) wydarzenia związane z mocą bezruchu, mędrca i prędkości, a także całym galimatiasem, jaki narobił Snart przy pomocy Lexa Luthora. Niemniej, patrząc na poziom poprzednich dwóch części, można raczej być spokojnym o kolejne przygody Czerwonego Sprintera. Po nieudanym Roku pierwszym, seria nabrała wiatru w żagle i zarówno Śmierć i moc prędkości, jak i Rządy Łotrów trzymają dobry poziom fabularny, co też nie jest często spotykane w wielotomowych seriach.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Galeria


7.0
Ocena recenzenta
7
Ocena użytkowników
Średnia z 1 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 0
Obecnie czytają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie czytam
Tytuł: Flash #13: Rządy Łotrów
Scenariusz: Joshua Williamson
Rysunki: Rafa Sandoval, Christian Duce
Seria: DC Odrodzenie, Flash, DC Odrodzenie. Flash, Klub Świata Komiksu, Uniwersum DC Comics
Wydawca: Egmont, Egmont Polska
Data wydania: 27 października 2021
Kraj wydania: Polska
Tłumaczenie: Tomasz Kłoszewski
Liczba stron: 144
Format: 167x255 mm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
ISBN: 9788328152427
Cena: 39,99 zł
Tytuł oryginalny: Stany Zjednoczone
Wydawca oryginału: DC ComicsCzytaj również

Flash #14: Era Flasha
Kiedy Flash nie może, to innego sprintera pośle
- recenzja
Flash #12: Śmierć i moc prędkości
Czy to już koniec?
- recenzja
Flash. Rok pierwszy
Przeżyj to sam
- recenzja
DC Odrodzenie. Flash #1: Piorun uderza dwa razy
Kapryśna Moc Prędkości
- recenzja
Flash Forward
Z wielką mocą wiąże się wielka odpowiedzialność
- recenzja
Palcojad (wyd. zbiorcze) #3
Sekret morderczych skłonności
- recenzja

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.