» Recenzje » Fistaszki zebrane: 1983–1984

Fistaszki zebrane: 1983–1984


wersja do druku

Ciężkie życie Charliego

Redakcja: Marcin 'Karriari' Martyniuk

Fistaszki zebrane: 1983–1984
Jeśli uważacie, że dzieciństwo jest czasem radości, Charlie Brown i jego przyjaciele udowodnią wam jak bardzo się mylicie.

Kolejne zbiorcze wydanie Fistaszków zawiera komiksy z lat 1983-1984. Podobnie jak w poprzednich tomach w środku znajdziemy zarówno krótkie paski z codziennych gazet, jak i całostronicowe plansze z weekendowych magazynów. Wszystkie jak zwykle opowiadają o przykrościach codziennego życia Charliego Browna i jego przyjaciół z podwórka.

Od poprzedniego tomu niewiele się zmieniło. Charlie nadal nie umie grać w baseball, boi się dziewczyn i zawsze jest z góry przekonany, że nic mu się nie uda. Ale nie on jeden ma tego typu problemy. Gdyby psycholog dziecięcy odwiedził świat Fistaszków, miałby pełne ręce roboty. Właściwie każda postać cierpi tu na jakieś zaburzenie albo labilność emocjonalną. Linus nie potrafi rozstać się ze swoim kocykiem, Schroeder całe dnie gra na fortepianiku, Patty ciągle dostaje w szkole dwóje, a uczuć zakochanych Lucy i Sally nikt nie odwzajemnia. Beagle też nie mają łatwo – Snoopy wciąż nie potrafi napisać nawet pierwszego zdania swojej powieści, a jego brat Spike nadal cierpi z samotności na pustyni i rozmawia z kaktusami.

Humor twórcy Fistaszków, Charlesa M. Schulza, jest bardzo specyficzny. Choć komiks tworzony był na przestrzeni aż pół wieku (1950 – 2000), autor nigdy nie nawiązywał do aktualnych wydarzeń społecznych czy politycznych, z których wielu humorystycznych twórców czerpie tematy do żartów. Schulz zawsze koncentrował się na słabościach stworzonych przez siebie postaci, często łącząc je ze zmieniającymi się porami roku, nadchodzącymi świętami i problemami, jakie te okoliczności mogą sprawić. Na przykład w zimę łatwo oberwać śnieżką, poślizgnąć się na lodzie, albo skompromitować nieumiejętnością jazdy na łyżwach, nie mówiąc już o tym, że to właśnie wtedy pojawiają się dwie najbardziej traumatyczne daty w kalendarzu Charliego – Sylwester i Walentynki. Ilość żartów, jakie autor potrafił z tego wycisnąć, jest zdumiewająca.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Przygody pechowej grupy rówieśników – narysowane prostą, niemal niezmieniającą się z upływem lat kreską – są więc z jednej strony ciepłe i dobrotliwe, ale z drugiej niepozbawione emocjonalnego sadyzmu. Świat tego komiksu to dziecięce podwórko, gdzie mimo pozornej idylli można znaleźć wszystkie koszmary uspołecznienia. A ciągłe pomyłki i niezręczności bohaterów są zabawne tylko do momentu, aż nie przypomną nam wydarzeń z naszego własnego dzieciństwa, albo może i dorosłego życia. Dlatego choć Fistaszki są wyborną przekąską, zostawiają czasem gorzki posmak.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Galeria


9.0
Ocena recenzenta
-
Ocena użytkowników
Średnia z 0 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 0
Obecnie czytają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie czytam
Tytuł: Fistaszki zebrane #17: 1983–1984
Scenariusz: Charles M. Schulz
Rysunki: Charles M. Schulz
Seria: Fistaszki, Fistaszki zebrane
Wydawca: Nasza Księgarnia
Data wydania: 11 października 2017
Kraj wydania: Polska
Tłumaczenie: Michał Rusinek
Liczba stron: 344
Format: 210x165 mm
Oprawa: twarda
Druk: czarno-biały
ISBN: 9788310130761
Cena: 69,90 zł
Tytuł oryginalny: The Complete Peanuts #17: 1983–1984
Wydawca oryginału: Fantagraphics Books
Kraj wydania oryginału: Stany Zjednoczone



Czytaj również

Fistaszki zebrane #18: 1985-1986
Pół wieku na podwórku
- recenzja
Fistaszki zebrane: 1969-1970
Wieczne dzieciństwo
- recenzja
Fistaszki zebrane: 1967-1968
Kiedy Charlie Brown poznał Franklina
- recenzja
Fistaszki zebrane: 1965-1966
Dzieci są małymi dorosłymi
- recenzja

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.