» Recenzje » Fistaszki zebrane: 1967-1968

Fistaszki zebrane: 1967-1968


wersja do druku

Kiedy Charlie Brown poznał Franklina

Redakcja: Mały Dan

Fistaszki zebrane: 1967-1968
W 1967 roku w San Francisco narodził się ruch hippisowski, a Elvis Presley poślubił Priscillę Beaulieu. W Polsce w tym czasie na ekranie pojawił się film Sami swoi Sylwestra Chęcińskiego, a arcybiskup Karol Wojtyła został mianowany kardynałem. Rok 1968 to czas ofensywy Wietkongu w Wietnamie Południowym, śmierci Jurija Gagarina oraz podpisania układ o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej. W naszym kraju Górnik Zabrze pokonał Manchester United 1:0 na Stadionie Śląskim, a album Dziwny jest ten świat Czesława Niemena jako pierwszy osiągnął status Złotej Płyty.

Świat się zmienia, Schulz rysuje

W ciągu tych dwóch lat na świecie wydarzyło się jeszcze wiele innych rzeczy, które w sposób znaczący wpłynęły na dzieje ludzkości. Tymczasem dzień po dniu w zaciszu swojej pracowni Chalres M. Schulz rysował kolejne paski serii Fistaszki. Zapewne autor nie był wówczas jeszcze świadom, że dzięki tym artystycznym wysiłkom zapisze się złotymi zgłoskami na kartach historii jako jeden z najwybitniejszych twórców komiksów.

Dzięki wydawnictwu Nasza Księgarnia dzisiaj znów możemy zanurzyć się w kolorowym - choć formalnie czarno-białym - świecie Fistaszków, w którym na pierwszy rzut oka dominują dziecięce problemy i infantylne pojmowanie otoczenia. Ale nic bardziej mylnego. Przez ten komiksowy pryzmat autor niezwykle trafnie komentuje rzeczywistość, zwracając uwagę zarówno na kwestie codzienne, jak i uniwersalne. Różnorodność jego bohaterów powoduje, iż każdy czytelnik bez problemu znajdzie taką postać, z którą śmiało może się w ten czy w inny sposób utożsamiać. W swoich paskach Schulz serwuje często filozoficzne rozważania, a nawet krótka historyjka może być tematem do ciekawej i rozległej dyskusji. Wszystkie te czynniki sprawiły, że Fistaszki są marką rozpoznawalną na całym globie. W dodatku często jego komiksy kształtowały kolejne pokolenia twórców: czy to inspirując ich do poszukiwania innowacyjnych rozwiązań, czy też ucząc pokory i wytrwałości.

Niepowtarzalne schematy

Fistaszkami - jak wszystkimi innymi paskami - rządzi powtarzalność. Pewne schematy, wątki i motywy są skrupulatnie powielane, aczkolwiek jednocześnie odświeżane i subtelnie zmieniane. Każdy czytelnik doskonale wie, że dziecięca drużyna baseballowa ma problemy z wygrywaniem, drzewa złośliwie zjadają latawce Charliego Browna, Snoopy jest psem z wyjątkowo bujną wyobraźnią, Lucy udziela fachowych porad psychiatrycznych, a Linus nie może rozstać się ze swoim kocykiem. Oczywiście takich klasycznych kalek z Fistaszków wymienić można jeszcze wiele. Do tego trzeba zauważyć tendencję Schulza do obrazowania wydarzeń okresowych związanych na przykład z porami roku: w ferie zimowe dzieciaki bawią się na śniegu, zaś wakacyjną przerwę każdy z nich spędza na letnich koloniach.

Album Fistaszki zebrane: 1967-1968 na tle wcześniejszych i późniejszych tomów będzie wyróżniał się na poziomie szczegółów i ciekawostek. W tym zbiorze Charlie Brown poznaje Franklina, jedynego czarnoskórego bohatera, który wkrótce na stałe zagości w serii. Autor poświęca również bardzo dużo miejsca solowym przygodom Peppermint Patty. Zaś czytelnicy mogą w końcu się dowiedzieć, że najbardziej rozpoznawalna postać, Snoopy, obchodzi swoje urodziny w sierpniu.

Historia i humor

Szata graficzna to tradycyjnie estetyczny cartoon. Schulz po wielu latach pracy znalazł swój osobliwy styl. Porównując pierwszy tom Fistaszków z obecnym widać wielkie zmiany w warsztacie. Autor ma już wyrobioną i pewną rękę, dzięki czemu nie boi się obłych kształtów głów swoich bohaterów. W paskach rysuje tylko to, co jest niezbędne dla wydźwięku historii, często rezygnując z detalu oraz drugiego planu.

Album Fistaszki zebrane: 1967-1968 bez wątpienia zaspokoi intelektualne i estetyczne potrzeby najbardziej wybrednego miłośnika komiksów. Każdy kolejny tom pasków Schulza łączy w sobie niewątpliwą wartość historyczną i okazałą porcję pierwszorzędnego humoru. Pomimo upływu czasu, opowieści wciąż są aktualne i zabawne dla współczesnego odbiorcy. Wielka objętość tomu sprawia, iż przyjemność lektury trzeba sobie rozsądnie dawkować. A dzięki temu wystarcza jej na wiele długich jesiennych wieczorów.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
8.5
Ocena recenzenta
-
Ocena użytkowników
Średnia z 0 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 0
Obecnie czytają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie czytam
Tytuł: Fistaszki zebrane: 1967-1968
Scenariusz: Charles M. Schulz
Rysunki: Charles M. Schulz
Wydawca: Nasza Księgarnia
Data wydania: październik 2013
Tłumaczenie: Michał Rusinek
Liczba stron: 344
Format: 210x165 mm
Oprawa: twarda
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
ISBN: 9788310123725
Cena: 64,90 zł
Wydawca oryginału: Fantagraphics BooksCzytaj również

Fistaszki zebrane #18: 1985-1986
Pół wieku na podwórku
- recenzja
Fistaszki zebrane: 1983–1984
Ciężkie życie Charliego
- recenzja
Fistaszki zebrane: 1969-1970
Wieczne dzieciństwo
- recenzja

Komentarze


chimera
   
Ocena:
0

Ja odkryłem Fistaszki na tym Falkonie - akurat dwa tomy były w przecenie i dałem tylko 25 zł za jeden. Rewelacja, tylko dużo tych tomów, jeżeli chciałoby się uzbierać wszystko.

 

14-11-2014 20:21

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.