» Recenzje » Fatale #1: Śmierć podąża za mną

Fatale #1: Śmierć podąża za mną


wersja do druku

Fatalny los mężczyzn

Redakcja: Daga 'Tiszka' Brzozowska

Fatale #1: Śmierć podąża za mną
W mało którym twórcy kryminałów można pokładać takie zaufanie, co w Edzie Brubakerze. Za pośrednictwem Velvet, Criminal, Gotham Central i Zabij albo zgiń autor ugruntował swoją pozycję w świecie komiksowym, o czym świadczą też liczne nagrody na jego koncie. Czy seria Fatale, w której łączy stylistykę noir z lovecraftowskimi elementami, jest równie udana?

Nicolas Lash zmuszony okolicznościami zajmuje się ceremonią pochowania zmarłego reportera, Hanka Rainesa. Po zakończeniu pochówku spotyka piękną kobietę imieniem Josephine, a już wkrótce ich losy na dobre splata tajemniczy maszynopis odnaleziony wśród rzeczy pozostawionych przez zmarłego. Na tym jednak nie koniec, ponieważ równolegle poznajemy przeszłe wydarzenia z życia Rainesa.

Nawet jeżeli ktoś sięgnie po album bez zapoznania się z blurbem, to Brubaker i tak bardzo szybko udowodni mu, że Fatale różni się od zwykłych kryminałów. Już po paru stronach autor sięga po wątki okultystyczne i nie przestaje z nich korzystać do samego końca. Tym bardziej dziwi, że choć w skali pierwszego tomu są one dosyć częste, to jednocześnie niewiele dowiadujemy się o charakterystyce kultu i jego lidera. Z tego względu elementy grozy przypominające prozę H. P. Lovecrafta nie robią większego wrażenia, choć tkwi w nich potencjał i być może znajdą rozwinięcie w kolejnych tomach. Póki co warto odnotować, że ich obecność nie zaburza poczucia realizmu opowieści o piękności sprowadzającej kłopoty. Brubaker zmodyfikował też rolę tytułowej femme fatale, która standardowo przynosi zgubę niejednemu przedstawicielowi płci przeciwnej, lecz nie jest jedynie drugoplanową postacią i sama potrafi zarówno ratować się z opresji, jak i być niebezpieczna dla otoczenia.

Pozostałe składowe są już doskonale znane z filmów noir czy klasycznych pozycji literackich Raymonda Chandlera. Rezultatem tego są: dosyć przewidywalna fabuła, schematyczne postacie i ogólne poczucie deja vu. Należy przy tym wspomnieć, że chociaż Brubaker większość fabuły ulepił używając znanych środków, to efekt przynosi satysfakcję, o ile tylko gustujecie w kryminałach, szczególnie tych z gęstą atmosferą. Opowieść od samego początku aż do ostatniej strony utrzymuje ciężki klimat – trupy, strzelaniny, pościgi, ostre słownictwo, skorumpowani gliniarze i ciemne interesy. Wszystko to przekłada się na ponurą wizję, którą dopełnia szata graficzna.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Sean Phillips niejednokrotnie współpracował z Edem Brubakerem i również w Fatale świetnie uchwycił "mrok" wizji scenarzysty. W wysiłkach wydatnie wspomógł go kolorysta, Dave Stewart, który bardzo dobrze radzi sobie z łączeniem kontrastujących barw, skutkiem czego na wielu ilustracjach można dostrzec nikłe źródła światła lub jasne plamy przebijające się spośród mieszaniny czerni i granatu. Efekt ich pracy nadaje ton całemu albumowi i pozwala cieszyć się kolejnymi stronami. Nad niektórymi planszami warto zatrzymać się na dłużej, podobnie jak w przypadku efektownych okładek zeszytów.

Po lekturze pierwszego tomu spotkanie z Josephine nie jawi się jeszcze jako propozycja nie do odrzucenia, co nie znaczy, że to słaby komiks. Fatale to porządnie skrojona, choć wtórna, opowieść noir z istotnymi elementami nadnaturalnymi. Inspiracje Lovecraftem i znajomość dotychczasowych utworów Brubakera pozwalają wierzyć, że seria rozwinie się jeszcze w coś więcej niż tylko przyzwoity kryminał, z jakim na ten moment mamy do czynienia.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Galeria


6.5
Ocena recenzenta
8.25
Ocena użytkowników
Średnia z 2 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 2
Obecnie czytają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie czytam
Tytuł: Fatale #1: Śmierć podąża za mną
Scenariusz: Ed Brubaker
Rysunki: Sean Phillips
Kolory: Dave Stewart
Wydawca: Mucha Comics
Data wydania: 3 października 2014
Tłumaczenie: Robert Lipski
Liczba stron: 136
Oprawa: twarda
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
ISBN: 978-83-61319-48-1
Cena: 49 złCzytaj również

Criminal #2: Umarli i umierający / Fatalna noc
Na wszystkich przyjdzie czas
- recenzja
Fatale #4: Modlitwa o deszcz
Kobieta fatalna i rock'n'roll
- recenzja
Wszyscy moi bohaterowie to ćpuny
Kiedy narkotyki zwyciężą
- recenzja
Fatale #3: Na zachód od piekła
Kobieta fatalna na przestrzeni wieków
- recenzja
Criminal #1: Tchórz/Lawless
Brubaker w swoim żywiole...
- recenzja
Gideon Falls (wyd. zbiorcze) #2: Grzechy Pierworodne
Stodoły bywają groźne
- recenzja

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.