» Epopeja Legionowa

Epopeja Legionowa

Dodał: Wiktor 'Anzelm' Wieczorek

Epopeja Legionowa
-
Ocena użytkowników
Średnia z 0 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 0
Obecnie czytają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie czytam
Tytuł: Epopeja Legionowa
Scenariusz: Grzegorz Janusz
Rysunki: Tomasz Niewiadomski
Wydawca: Fundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie”
Data wydania: 7 listopada 2018
Kraj wydania: Polska
Autor okładki: Tomasz Niewiadomski
Druk: kolorowy
Cena: 0,00 zł

Fundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie” z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przygotowała specjalną publikację – komiks Epopeja Legionowa, przybliżający czytelnikom treści historyczne i bohaterów narodowych czasów walki o niepodległość. Projekt finansowany jest przez Narodowe Centrum Kultury.

Komiks Epopeja Legionowa jest skierowanym do dzieci i młodzieży wydawnictwem mającym na celu promowanie wiedzy związanej z 100. rocznicą odzyskania przez Polskę Niepodległości. Czytelnicy znajdą w Epopei Legionowej wciągającą intrygę, niepodległościowe treści historyczne i atrakcyjną dla siebie warstwę wizualną. Dzięki połączeniu komiksowego medium z poruszającą fabułą, w którą umiejętnie wpleciono wiadomości historyczne, Epopeja Legionowa jest w stanie zainteresować dziejami Polski grupę wiekową zwykle z trudem przyswajającą tego typu wiedzę.

Wydawnictwo swoją formą i sposobami przedstawiania treści nawiązuje do klasyki polskiego komiksu: przedwojennych książeczek duetu Kornel Makuszyński – Marian Walentynowicz (Przygody Koziołka Matołka); serii komiksów Henryka Jerzego Chmielewskiego Tytus, Romek i A’Tomek oraz prac Tadeusza Baranowskiego i Janusza Christy. Te odniesienia do klasyki, na której wychowali się rodzice i dziadkowie najmłodszych czytelników, poszerza grupę odbiorców o kolejne pokolenia, dla których tego typu wydawnictwa są sentymentalną podróżą do czasów dzieciństwa.

Epopeja Legionowa pokazuje historię bohaterów, w których losach splotły się dzieje Kresów i polskiej walki o Niepodległość. Główna intryga, stanowiąca jednocześnie oś akcji, rozgrywa się w 1949 roku, kiedy w szkolnej bibliotece pojawia się komunistyczny cenzor. Ma on skonfiskować książki nieodpowiadające nowej władzy. Do cenzorskiego worka zostają wrzucone wydawnictwa oskarżone o burżuazyjną estetykę, idealizację sanacji i nadmiar mistyki. Dwóm książkom udaję się uciec, to przedwojenna encyklopedia i „Winnetou” Karola Maya. Ożywione próbują wydostać się z budynku szkoły. Podczas pełnej napięcia ucieczki encyklopedia wspomina bohaterów polskiej drogi do niepodległości: Stefana Pogonowskiego, Lucjana Żeligowskiego, Meriana Caldwella Coopera, Władysława Prażmowskiego i jego siódemkę Beliny, Janusza Głuchowskiego, Ludwika Skrzyńskiego, Leopolda Lisa-Kulę oraz Edwarda Rydza-Śmigłego. Omówieniom kolejnych bohaterów towarzyszą graficzne retrospekcje ich dokonań. Cała historia odwołuje się do dziecięcej wyobraźni, z humorem i wyczuciem prezentując epizody z dziejów polskiej walki o niepodległość.

Autorem ilustracji Epopei Legionowej jest Tomasz Niewiadomski, twórca takich komiksów jak m.in. Ratman i Nerwolwer, którego praca znalazła się w antologii Powstanie '44. Scenariusz napisał Grzegorz Janusz autor tekstu m.in. rysowanej przez Krzysztofa Gawronkiewicza serii Przebiegłe dochodzenia Ottona i Watsona (Esencja i Romantyzm). W 2010 roku komiksem Traf Janusz wygrał razem z Ernesto Gonzalesem IV edycję organizowanego przez Muzeum Powstania konkursu na komiks o Powstaniu Warszawskim.

Komiks Epopeja Legionowa nie jest przeznaczony do sprzedaży i będzie dystrybuowany m.in. przez placówki dyplomatyczne, szkoły i organizacje współpracujące z Fundacją „Pomoc Polakom na Wschodzie”. Informacje dotyczące komiksu znajdują się na stronie pol.org.pl/komiks-epopeja-legionowa.

Premiera Epopei Legionowej – 7 listopada 2018.

Projekt dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura – Interwencje 2018”.

Źródło: Opis wydawcy

Galeria

Zobacz wszystkie »
Tagi: Kultura – Interwencje 2018 | Narodowe Centrum Kultury | Tomasz Niewiadomski | Grzegorz Janusz | Epopeja Legionowa | Fundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie”


Czytaj również

V MFKK Ligatura 2014
Festiwal o smaku jabłkowym
- recenzja
Strefa Komiksu - DF Wrocław 2013
Zamek Komiksu we Wrocławiu
- recenzja
Ojczysty
Hajs na propsie, mocium panie?
- recenzja
Syberyjskie Sny
Rosyjska myśl komiksowa
- recenzja
Kwintesencja
Mole wyruszają w drogę
- recenzja
Czasem
Nie igrać z czasem
- recenzja

Komentarze

string(15) ""

Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.