» Endorf

Endorf

Dodał: Henryk Tur

Endorf
7.5
-
Ocena użytkowników
Średnia z 0 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 0
Obecnie czytają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie czytam
Tytuł: Endorf
Scenariusz: Mariusz Moroz
Rysunki: Mariusz Moroz
Wydawca: Wydawnictwo Kameleon
Data wydania: 1 czerwca 2018
Kraj wydania: Polska
Autor okładki: Mariusz Moroz
Liczba stron: 62
Format: 215 x 305 mm
Oprawa: twarda
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
ISBN: 9788365577061
Cena: 39,90 zł
Kraj wydania oryginału: Polska

Komiks przygodowy bardzo mocno osadzonym w realiach historycznych.

We wspomnianym roku, a mianowicie w 1330, w oktawę świętego Marcina, zimą, brat zakonny domu niemieckiego Jan von Endorf, Saksończyk, z podszeptu diabła i z własnej niegodziwości zabił brata Wernera, wielkiego mistrza, gdy wychodził z kościoła po zakończeniu śpiewów nieszpornych , za to, że go napominał za jego wybryki.

O tej zbrodni, która była tak zdumiewająca i nieoczekiwana, że zakonni prawnicy nie znaleźli w swoich statutach stosownej dla niej kary, pisał w "Kronikach ziemi pruskiej" Piotr z Dusburga. Resztę historii, genezę domniemanych przyczyn i okoliczności, które doprowadziły rycerza do tak haniebnego czynu, podjął się dopowiedzieć Mariusz Moroz w swoim najnowszym komiksie Endorf.

Autor zabiera nas w niezwykłą podróż do średniowiecznego Malborka i na podbite przez zakon krzyżacki Prusy. Pokazuje codzienne życie rycerzy zakonników, ich pracę, walkę z poganami, skomplikowane interakcje pomiędzy braćmi oraz zwykłe, ludzkie namiętności.

Endorf to wspaniały epicki komiks, ugruntowujący pozycję autora jako jednego z najciekawszych współczesnych polskich twórców komiksowych.

Mariusz Moroz jest znany miłośnikom komiksu z dwóch albumów autorskich wydanych przez Wydawnictwo Kameleon w ramach Strefy Komiksu: Pani Twardowska i inne opowieści i Przeklęta Puszcza 1280 oraz jednego z epizodów komiksowej adaptacji książki Zbigniewa Masternaka, Nędzole.

*  *  *

"18 listopada 1330 roku, brat-rycerz Jan von Endorf zamordował wielkiego mistrza Wernera von Orseln. Jak do tego doszło, o tym będzie moja historia, a ponieważ nie zachowały się żadne dokumenty dotyczące genezy tego wydarzenia, to mogłem sporo pokazać w moim komiksie. Będzie dużo przygody, Malborka, Krzyżaków, scen batalistycznych"

Źródło: strona wydawcy

Tagi: Wydawnictwo Kameleon | Mariusz Moroz | Endorf


Czytaj również

Endorf
Historia pewnego Krzyżaka
- recenzja
Przeklęta puszcza 1280
XIII-wieczny slasher
- recenzja
Krucjaty
Bóg tak chce!
- recenzja
Pani Twardowska i inne opowieści…
Klasyk plus kilka autorskich dodatków
- recenzja

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.