» El Gaucho

El Gaucho

Dodał: Paweł 'Singer' Niećko

El Gaucho
5.00
6.32
Ocena użytkowników
Średnia z 11 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 2
Obecnie czytają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie czytam
Tytuł: El Gaucho
Scenariusz: Hugo Pratt
Rysunki: Milo Manara
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: czerwiec 2007
Tłumaczenie: Maria Mosiewicz
Liczba stron: 144
Format: A4
Oprawa: twarda
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Cena: 79 zł
Wydawca oryginału: Casterman

%DANE%

Pokazując podbój "Nowego Świata", często akcentuje się brutalność i przemoc. Rzadko kiedy kreśli się jego historię pełną namiętności i ludzkich żądz. El Gaucho Hugo Pratta i Milo Manary z rozmachem przedstawia epizody z XIX-wiecznej walki Argentyny o niepodległość. Twórcy przede wszystkim skupiają się tu jednak na protagonistach – jak często w ich utworach bywa, bohaterach zmagających się ze swoimi pragnieniami.

Po Indiańskim lecie (wydanym w kolekcji Mistrzowie Komiksu w 2006 roku), El Gaucho z 1983 roku jest drugą częścią luźno powiązanego fabularnie cyklu, w którym obaj artyści zamierzali przedstawić podbój obu Ameryk. Indiańskie lato opowiadało o trudnym współżyciu białych osadników i Indian w Ameryce Północnej. Bohaterowie El Gaucho – Tom Browne, dobosz na brytyjskim statku, czy Molly Malone, irlandzka prostytutka – zabierają czytelnika na wyprawę do walczącej o niepodległość Ameryki Południowej.

Pratt i Manara są uważani za największych włoskich twórców komiksowych. Sławę pierwszemu przyniosła monumentalna seria przygód o obieżyświacie i awanturniku Corto Maltese. Manara zasłynął przede wszystkim jako twórca wyrafinowanego komiksu erotycznego. Jest jednak autorem nie tylko Guliveriany, czterech części Klika czy Kamasutry, ale i onirycznych przygód Giuseppe Bergmana w poświęconym mu cyklu, czy ilustracji w komiksach do scenariuszy Federico Felliniego (Podróż do Tulum, Podróż G. Mastorny).
Jednak niezależnie od tego jaki komiks Manara rysuje, na plan pierwszy zawsze wysuwają się w nim kobiety. Czasem zniewolone, czasem oszukiwane – za każdym jednak razem zmysłowe i piękne. Jak się okazuje, także krwawa historia podboju Ameryk może być opowieścią, w której jest miejsce na erotykę…

Źródło: Egmont Polska
Tagi: El Gaucho | Milo Manara | Hugo Pratt


Czytaj również

El Gaucho
Alibi
- recenzja
Indiańskie lato
Dawno temu w Ameryce
- recenzja
Mroczne plany
Jakaś wyblakła ta ciemność
- recenzja
Sandman: Noce nieskończone
Bracia i siostry Snu
- recenzja
Corto Maltese #2: Pod znakiem Koziorożca
Przygody pod zwrotnikiem
- recenzja

Komentarze

string(15) ""

Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.