Dziwny sen Spielberga

Autor: Daniel Grzeszkiewicz

Dziwny sen Spielberga
Daniel 'Gedeon' Grzeszkiewicz
Ur. 27.10.1980 w Lublinie, gdzie mieszka na stałe, dorywczo w Zamościu.

Rysownik komksów, grafik, absolwent Państwowego Liceum Plastycznego im. C. K. Norwoda w Lublinie. Jako pracę maturalną zaprezentował komiks Fobia (wspólnie z Łukaszem Czernickim). Studiował na Wydziałe Artystycznym UMCS w Lublinie. Jego prace ukazywały się m.in. w Komiksowej Gazecie Brawurowej, AQQ, Znakomiksie oraz "antologii piłkarskiej" wydanej przez Kulturę Gniewu.

Na IX Ogólnopolskim Konwencie Twórców Komiksu "Komiks '98" w Łodzi otrzymał wyróżnienie za planszę czarno-białą komiksu Noc. W roku 2006 otrzymał I Nagrodę w kategorii profesjonalistów na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu w Łodzi za pracę Jaś i Małgosia oraz I Nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie na Komiks – Festiwal Myśli Drukowanej COM. X w Szczecinie za pracę W temacie aniołów... W 2007 roku potwierdził swój talent, zdobywając po raz kolejny I nagrodę w kategorii profesjonalistów na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu w Łodzi za pracę Dziwny sen Spielberga.

Stowarzyszenie "Operahaus" ze Szczecina czyni starania o wydanie albumu jego prac Gedeon zebrany.

Daniel prowadzi także własną stronę internetową, na której przedstawia swoje najciekawsze prace: gedeon.a.waw.pl.Międzynarodowy Festiwal Komiksu w Łodzi 2007
I miejsce w kategorii profesjonalistów
Daniel Grzeszkiewicz o swoim komiksie:

Inspiracją do narysowania Dziwnego snu Spielberga była bajka o Czerwonym Kapturku i wilku, którego chciałem pokazać z nieco innej strony. Tworzę w różnych technikach z wykorzystaniem jak największej ilości materiałów plastycznych (ekolina, tusz, długopisy żelowe, kredki, werniks...).

Lubię podpatrywać jak rysują inni - czytam i dokładnie studiuję wszystkie dostępne komiksowe nowości liczących się scenarzystów i rysowników, także mangowych. Moi ulubieni autorzy to: Neil Gaiman, Clive Barker, słucham Jacka Kaczmarskiego, metalu w różnych jego odmianach, lubię poezję Agaty Budzyńskiej.