» Recenzje » Dziewięciu z "Wujka"

Dziewięciu z "Wujka"


wersja do druku

Wydarzenia o których nie wolno zapomnieć

Redakcja: Daga 'Tiszka' Brzozowska, Joanna 'Taun_We' Kamińska

Dziewięciu z
W historii każdego narodu są takie wydarzenia, o których nie wolno zapomnieć. Historie, które wymykają się współczesnym podziałom społecznym i nie budzą żadnych wątpliwości. Jedną z nich jest masakra górników z kopalni Wujek, o której opowiada niniejszy komiks.

Pacyfikacja strajku w kopalni "Wujek" jest jednym z symboli sprzeciwu zwykłych ludzi wobec wprowadzenia stanu wojennego przez ówczesne komunistyczne władze. Wydarzeniu poświęcono mnóstwo rozpraw naukowych, temat został też dogłębnie omówiony, jednak czasami zdarza się, że w ferworze dyskusji zapomina się o tych, którzy na pacyfikacji stracili najwięcej: swoje życie. Dlatego też warto poznać imiona i nazwiska poległych górników, a Dziewięciu z Wujka jest najlepszą ku temu okazją.

Ten krótki, bo ledwie czterdziestostronicowy komiks przedstawia krótkie wycinki z biografii ofiar akcji pacyfikacyjnej. Każdy z górników otrzymał po kilka stron, na których zarysowana została jego sylwetka: wiek, zainteresowania, motywacje, które pchnęły go ku podjęciu pracy w kopalni oraz to co bodaj najważniejsze w życiu każdego człowieka – rodzina i przyjaciele. Autorzy, Robert Ciupa oraz Sebastian Reńca, nakreślili wizerunek zwykłych ludzi pragnących żyć normalnie, w pełnym tego słowa znaczeniu.  

W pierwszym odruchu biogramy ofiar masakry mogą wydawać się zwyczajne do bólu, może nawet nieciekawe, ale wraz z końcem lektury czytelnik uświadamia sobie, że właśnie w tym tkwi ich siła: w codziennej prozie życia, nagle przerwanego strzałami z pistoletów maszynowych. Ostatnie dwie strony, wprawiają odbiorcę w stan zamyślenia oraz gorzkiej refleksji i jest to absolutnie najbardziej pożądana reakcja.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Uwagi czytelnika nie rozprasza zresztą kreska Turka: sterylna, wyrazista, jak cały komiks koncentrująca się na podkreśleniu "zwykłości" ludzi oraz bezduszności oraz braku skrupułów moralnych władz reżimowych.

Czy Dziewięciu z Wujka można oceniać za pomocą cyfr? Można, ale zwyczajnie nie wypada. Czy album będzie perłą kolekcji? Pewnie nie, aczkolwiek powinien trafić do każdej biblioteki szkolnej, bowiem pokazuje jak można, a nawet jak należy łączyć poważną tematykę z graficzną formą jaką są komiksy.

Gorzka refleksjaZakończenie lektury tego krótkiego bądź co bądź komiksu nasunęło myśl, która w ostatnich kilku latach regularnie gości w mojej głowie, jak i przestrzeni publicznej. Pamiętajmy, że nawet obecnie, na wysoko postawionych stanowiskach państwowych znajdują się ludzie, którzy wówczas z pełną werwą i usłużnie skazywali opozycjonistów walczących o naszą wspólną wolność. Ci ludzie z namaszczeniem władzy, która rzekomo odwołuje się do wartości NSZZ Solidarność układają życie innym. Pamiętajmy o tym każdego dnia.
Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Galeria


-
Ocena użytkowników
Średnia z 0 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 0
Obecnie czytają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie czytam
Tytuł: Dziewięciu z "Wujka"
Scenariusz: Robert Ciupa, Sebastian Reńca
Rysunki: Marek Turek
Wydawca: Śląskie Centrum Wolności i Solidarności
Data wydania: 2021
Kraj wydania: Polska
Liczba stron: 40
Format: A4
Oprawa: miękka
Druk: kolorowyCzytaj również

Fastnachtspiel
Biblijne krotochwile
- recenzja
Bellmer. Niebiografia
Pobawmy się lalkami
- recenzja
Mój kraj taki piękny. Polski komiks o polskiej rzeczywistości
Wystawa (komiksowa) jakich (zbyt) mało
- recenzja
Blok komiksowy na wrocławskich Dniach Fantastyki 2014
Komiks na pałacowych salonach
- recenzja
Strefa Komiksu - DF Wrocław 2013
Zamek Komiksu we Wrocławiu
- recenzja

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.