» » Doom Pipe #1

Doom Pipe #1


wersja do druku
Doom Pipe #1
Zaledwie 16 stron i aż dwie historie – Henryk Glaza, autor m.in. doskonałego Tylko spokojnie, przygotował naprawdę ciekawy drobiazg dla fanów komiksu.

W tej broszurze znajdziemy dwie nowelki o różnej tematyce. Pierwsza, Wymiana, to klasyczna w swojej budowie opowieść o zaprzedaniu duszy diabłu, ale dyskutująca z tym znanym motywem w przekorny, zaskakujący sposób. Rysował ją sam Glaza – jego charakterystyczna, nieco kanciasta, pozornie niedopracowana kreska zgrabnie podkreśla wydarzenia w kadrach, będąc doskonałym nośnikiem treści, ale nie przytłaczając przedstawionej tu historii. Jest klimatycznie, momentami zabawnie, a ogólnie – prosto. Dla fanów komiksowych etiud to na pewno smaczny kąsek.

Druga opowieść, Płać, powstała w kolaboracji z rysownikiem Tomaszem Kaczkowskim, autorem m.in. Drapaka. To już stanowczo poważniejsze podejście do tematu – najpierw jest zbrodnia, potem groteskowa kara, a wszystko wygląda jak zawieszone gdzieś między kartkami kafkowskiej Przemiany. Rysunek jest brudny i intencjonalnie nieładny, lecz doskonale dopasowany do treści. Tu muszę wtrącić, że to ta nowelka, która mi się w Doom Pipe mniej spodobała – może przez zbyt poważne ujęcie, a może zbytnie skojarzenie z literaturą bizzarro, której po prostu nie lubię. Jeśli czytelnik ma podobne gusta, to ta historia też nie przypadnie mu do gustu.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Ogółem pierwszy Doom Pipe to bardzo klimatyczny drobiazg – nawet okładki oferują opowieść i tajemnicę, a całość pozycjonowana jest jako "znalezione na progu wydawnictwa rękopisy". To tylko chwilka czytania, ale chwilka ta jest satysfakcjonująca. Pokazuje, że polski komiks ma jeszcze co nieco do powiedzenia na scenie wydawniczej.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Galeria


7.0
Ocena recenzenta
7
Ocena użytkowników
Średnia z 1 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 0
Obecnie czytają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie czytam
Tytuł: Doom Pipe #1
Scenariusz: Henryk Glaza
Rysunki: Tomasz Kaczkowski, Henryk Glaza
Seria: Doom Pipe
Wydawca: Doom Pipe
Data wydania: 30 marca 2019
Kraj wydania: Polska
Liczba stron: 16
Format: 176x250 mm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: kolorowyCzytaj również

 Doom Pipe #8
Dajcie więcej!
- recenzja
Doom Pipe #7
Wakacyjnie
- recenzja
Doom Pipe #6
Śmierć i groza
- recenzja
Doom Pipe #5
Szpitalne bóstwa
- recenzja
Doom Pipe #3
Ptasie sprawy
- recenzja
Doom Pipe #4
Groza, groza!
- recenzja

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.