» Recenzje » Dom Usherów

Dom Usherów


wersja do druku

Usherowe w formie komiksowej

Redakcja: Daga 'Tiszka' Brzozowska

Dom Usherów
Co może się wydarzyć, jeśli zestawimy Edgara Allana Poe i Jeana Dufaux, czyli wybitnego XIX-wiecznego pisarza i zasłużonego scenarzystę komiksowego? Oczekiwanym efektem będzie co najmniej solidna, obrazkowa interpretacja powieści grozy. Czy te nadzieje spełnione zostały przez Dom Usherów?

Dom Usherów w interpretacji wielce płodnego oraz świetnie znanego polskim czytelnikom Jeana Dufaux jest komiksem jedocześnie niezwykłym, ocierającym się o geniusz w płaszczyźnie narracyjnej i ociekającym klimatem gotyckiego horroru, jak i typowo „dufauxowym” jeśli chodzi o niewykorzystany potencjał scenariusza. Ale po kolei.

Scenarzysta skrzętnie wykorzystał fakt, że w literackim pierwowzorze narrator jest nieznany – i zrobił to w sposób zaskakujący. Głównym bohaterem co prawda jest Damon Price, daleki krewny Rodericka i Madeline Usher, który na zaproszenie kuzyna odwiedza rodzinny dwór Usherów, jednak to nie on prowadzi narrację, a jest jedynie marionetką w rękach Poego. 

Tak, tak, sam Poe pojawia się na kartach komiksu, pełniąc dwojaką funkcję: jednocześnie bohatera opowieści, napotykając te same osoby, z którymi uprzednio rozmawiał Price, oraz – co może wydawać się trudne do wyobrażenia – niemalże boską, wpływając na losy tak protagonisty, jak i postaci drugoplanowych. Czytelnik może mieć wręcz wrażenie, że uczestniczy w procesie twórczym ślęczącego na rękopisem Poego. Od strony warsztatowej zabieg jest majstersztykiem, dowodząc, że Dufaux jest nie tylko doświadczonym scenarzystą, ale i nie boi się eksperymentować z formą przekazu.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Swoją historię scenarzysta umieścił w bardzo precyzyjnie określonym przedziale czasowym: tuż po śmierci Madeline, lecz przez zgonem jej brata Rodericka. Price przybywa do dworzyszcza dziwaczną, budzącą lęk w okolicznych mieszkańcach karocą, co już samo w sobie zwiastuje nadejście mrocznych wydarzeń, a być może nawet niebezpieczeństw. Również sylwetka gospodarza wpisuje się w ten obraz, Roderick jest bowiem pogrążony w melancholii, zgorzkniały, a być może nawet i niebezpieczny. I rzeczywście, główny bohater doświadcza nadnaturalnych epizodów, zaś w praktycznie opustoszałym dworzysku dzieją się niezwykłe rzeczy. 

I właśnie aspekt fantastyczny komiksu wzbudza kontrowersje. Z jednej strony wypada on znakomicie, jak z najlepszych gotyckich powieści oraz filmów, rozpalając wyobraźnię i wywołując wypieki na twarzy. Dufaux udowadnia po raz kolejny, że jak mało kto potrafi rozpocząć historię i całkowicie zagarnąć uwagę czytelnika. Niestety, jak to często ma w zwyczaju, nie potrafi w pełni rozwinąć swojego pomysłu i wątek nadnaturalny nie doczekuje się należytego rozbudowania, urywając się wraz z ostatnią stroną, pozostawiając czytelnika z poczuciem niedosytu.

Niczego nie można z kolei zarzucić doskonałej oprawie graficznej autorstwa Jaime Calderona. Ilustracje są nie tylko dopieszczone i pełne detali, ale przede wszystkim artysta świetnie wyczuł, jak powinien wyglądać komiks osadzony w niemal całkowicie opustoszałym, skąpanym w półmroku dworzysku. Zabawa światłem nadaje wydarzeniom właściwy, mroczny klimat, potęgowany zresztą przez sceny rozgrywające się na cmentarzu czy przy pobliskim stawie.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Na uwagę zasługuje fakt, że w albumie znalazło się miejsce na cały tekst noweli Zagłada domu Usherów, dzięki czemu czytelnicy oraz widzowie serialu pod tym samym tytułem otrzymali możliwość zapoznania się z pierwowzorem. 

Dom Usherów oceniam bardzo pozytywnie, chociaż z uczuciem niedosytu. Komiks zachwycił oryginalnym podejściem do narracji i wytworną oprawą artystyczną, ale trudno oprzeć się wrażeniu, że historia mogłaby być bardziej rozwinięta i pogłębiona, bo potencjał, jaki w niej drzemie, nie został w pełni skonsumowany.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
7.5
Ocena recenzenta
7.5
Ocena użytkowników
Średnia z 1 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 0
Obecnie czytają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie czytam
Tytuł: Dom Usherów
Scenariusz: Jean Dufaux, Edgar Allan Poe
Rysunki: Jaime Calderón
Wydawca: Lost in Time
Data wydania: 22 lutego 2024
Liczba stron: 72
Oprawa: twarda
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
ISBN: 9788367270670Czytaj również

Łupieżcy imperiów
Śmierć, wojna i rewolucja
- recenzja
Król rozpustników. Księga 1
Jak spaść ze szczytu do piekła
- recenzja
Hombre. Księga I
Twardziel i romantyk w czasach apokalipsy
- recenzja
Skarga Utraconych Ziem. Sudenne'owie #1: Lord Heron
Sztuka odgrzania kotleta
- recenzja
Burton & Cyb
O dwóch takich co ukradli nie tylko księżyc
- recenzja
Indianie!
Czarny cień białego człowieka
- recenzja

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.