» Doktor Esperanto

Doktor Esperanto

Dodał: Młot

Doktor Esperanto
-
Ocena użytkowników
Średnia z 0 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 0
Obecnie czytają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie czytam
Tytuł: Doktor Esperanto
Scenariusz: Wojciech Łowicki
Rysunki: Daniel Baum
Wydawca: Centrum im. Ludwika Zamenhofa
Data wydania: 2014
Liczba stron: 48
Format: 21x29,7 cm
Oprawa: twarda
Druk: kolorowy
ISBN: 978-83-935926-3-0
Cena: 25,00 zł

Doktor ESPERANTO jest próbą przybliżenia postaci Patrona CLZ. Do opowieści o życiu i dokonaniach Ludwika Zamenhofa wybraliśmy formę komiksu, by stworzyć wydawnictwo atrakcyjne dla młodych odbiorców. Jednocześnie staraliśmy się, by książka zawierała jak najwięcej faktów z życia samego Zamenhofa oraz choćby minimalny zasób informacji związanych z okresem historycznym, w którym powstało i rozwijało się esperanto. Dzięki temu Doktor ESPERANTO ma szansę stać się satysfakcjonującą lekturą dla czytelników niezależnie od wieku.

  • Daniel Baum - ur. w Łodzi w 1982 roku. W 2002 roku ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. T. Makowskiego w Łodzi, a po kolejnych pięciu latach, w grudniu 2008 roku, uzyskał tytuł magistra na Wydziale Grafiki i Malarstwa łódzkiej ASP w pracowni profesora Mariana Kępińskiego. Wraz z prof. Gabrielem Kołatem i rysownikami Wojtkiem Prokopem i Danielem Gembusem tworzy grupę COMIX’sage, z którą wydał albumy COMIX’sage (wyd. Afres 2009) oraz T-Raperzy znad Wisły: Misja Mars (wyd. Afres 2009). Oprócz tego jest autorem m.in. okładki do płyty T-Raperów znad Wisły Ekshumacja 2 (wyd. AGORA SA 2009), okładek płyt zespołu Samokhin Band Samokhin Band (wyd. EMI Music Poland 2008) i Perestroika (wyd. Radio Łódź 2013), ilustracji do rządowej kampanii społecznej przeciwko dyskryminacji. Poza tym, wraz z Pauliną Królikowską, scenarzystką wyróżnionego przez MPW komiksu Stąd do Wolności, który jest zarazem pierwszym na skalę międzynarodową komiksem z alfabetem Braille’a, integrującym czytelników widzących i niewidomych, niestrudzenie pracuje nad rozpowszechnieniem tego pomysłu. Pracował również jako asystent w pierwszej w Polsce Pracowni Rysunku, Ilustracji i Komiksu prowadzonej przez prof. Gabriela Kołata. Prowadzi także prelekcje i warsztaty rysunkowo-malarskie oraz komiksowe w ramach różnych wydarzeń, w tym podczas festiwalu mŁodzi z pasją w 2012 roku oraz, w 2013 roku, w ramach obchodów 68. rocznicy wyzwolenia Łodzi spod okupacji hitlerowskiej. Na co dzień pracuje w branży reklamowej jako rysownik, grafik i storyboardzista oraz prowadzi pracownię aerografu airbrushing.pl W ramach tej działalności wykonał m.in. malowanie artystyczne deski kitesurfingowej dla miliardera i filantropa, sir Richarda Bransona. Jest autorem ilustracji i rysunków do filmu dokumentalnego Ikony srebrnego ekranu o Stanisławie Mikulskim i innych gwiazdach kina PRL. Zapalony twórca komiksów historycznych, szczególnie tych związanych z I i II wojną światową.
  • Wojciech Łowicki - ur. w 1972 roku. Absolwent Muzealnictwa na UMK w Toruniu. Znawca i popularyzator komiksu. Kurator sztuki. W roku 1997 współorganizator pionierskiej wystawy dotyczącej historii komiksu polskiego (Komiks polski 1957 - 1991). W latach 90. XX w. redaktor naczelny pisma satyryczno-komiksowego Qriozum. Twórca działu Komiksu Polskiego w Muzeum Okręgowym w Toruniu. Główny kurator wystaw Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi (największej tego typu inicjatywy w Europie Wschodniej). Autor cyklu wystaw Cztery pory roku z satyrą i komiksem (m.in.: Tytus - najsłynniejszy harcerz Rzeczypospolitej, czyli historia Tytusa, Romka i A'Tomka, Propaganda PRL w komiksie). Członek Gildii Komiksu. Autor popularnych esejów pod wspólnym tytułem Historie z dymkiem (plus wersja francuska). Pisze o komiksie dla Sadurski.com i Gildia.pl. W 2012 roku mianowany ministrem komiksu w rządzie Partii Dobrego Humoru, prowadzonej przez satyryka Szczepana Sadurskiego. Współpracuje z wieloma muzeami i galeriami w kraju (m.in. Muzeum Narodowe w Szczecinie, Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, IPN Przystanek Historia w Warszawie, Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie). Działacz na rzecz założenia pierwszego w kraju muzeum komiksu polskiego (ma powstać w Toruniu i będzie przez niego prowadzone). Pomysłodawca i współorganizator oraz dyrektor toruńskiego festiwalu komiksu DwuTakt. Wiceprezes Fundacji CeBeO. Prekursor polskiego rynku oryginalnych plansz komiksowych. Konsultant ds. komiksu (m.in. współpraca z domami aukcyjnymi, np. Desa Unicum, Sopocki Dom Aukcyjny). Za działalność wystawienniczą uhonorowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego odznaczeniem Zasłużony dla Kultury Polskiej.

Źródło: Strona Centrum im. Ludwika Zamenhofa

Tagi: Centrum im. Ludwika Zamenhofa | Daniel Baum | Wojciech Łowicki | Dr Esperanto | Esperanto | doktor | Doktor Esperanto


Czytaj również

Praga Gada #3: O międzywojniu
Zdążyć przed wojną
- recenzja

Komentarze

string(15) ""

Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.