» Deogratias. Opowieść o Rwandzie

Deogratias. Opowieść o Rwandzie

Dodał: Paweł 'Singer' Niećko

Deogratias. Opowieść o Rwandzie
9.00
7.62
Ocena użytkowników
Średnia z 8 głosów
-
Twoja ocena
Tytuł: Deogratias. Opowieść o Rwandzie
Scenariusz: Jean-Philippe Stassen
Rysunki: Jean-Philippe Stassen
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: czerwiec 2009
Tłumaczenie: Krzysztof Uliszewski
Liczba stron: 80
Format: 19x26 cm
Oprawa: miękka, kolorowa, ze skrzydełkami
Druk: kolorowy
Cena: 29 zł

Nagroda im. René Goscinny’ego za najlepszy scenariusz komiksowy w 2000 roku.

Wstrząsający obraz tragicznych wydarzeń w Rwandzie i jednocześnie poruszające studium człowieka przeżywającego piekło spowodowane pogrążeniem się jego kraju w szaleństwie i ludobójstwie. W 15. rocznicę wydarzeń w Rwandzie prezentujemy niezwykły album poruszający ważną i wciąż aktualną tematykę.

Akcja opowieści rozgrywa się pod koniec 1994 lub na początku 1995 roku w Rwandzie – małym, gęsto zaludnionym państwie położonym w środkowo-wschodniej Afryce. Kraj ten dochodził wówczas do równowagi po ludobójstwie, którego ofiarą padło 800 tysięcy ludzi. Ekstremiści z plemienia Hutu – dominującej w kraju grupy etnicznej – zrealizowali starannie zaplanowaną kampanię prowadzącą do wymordowania wszystkich mieszkańców wywodzących się z ludu Tutsi. Ale zabijali również Hutu, którzy sprzeciwiali się ich działaniom. To barbarzyństwo trwało ponad trzy miesiące, a świat w tym czasie obserwował wszystko spokojnie z boku i czekał na dalszy rozwój wypadków.

Niniejsza opowieść to historia Deogratiasa, chłopca o udręczonej duszy, będącego uczestnikiem wydarzeń, które nigdy nie powinny przytrafić się żadnemu człowiekowi. Wraz z bohaterem odbywamy wędrówkę w głąb jego wspomnień, które stopniowo układają się w obraz tego, co przeżył. Współczująca narracja autora i jego piękne, ekspresyjne, literackie mistrzostwo pozwalają nam wyobrazić sobie coś niewyobrażalnego, i to w sposób, który niewielu ludziom uda się zapomnieć.

Deogratias to trudne, ale wspaniałe i szczere arcydzieło jednego z najwybitniejszych twórców komiksowych naszych czasów, Jeana-Philippe’a Stassena.

Źródło: Egmont Polska

Galeria

Zobacz wszystkie »
Tagi: Jean-Philippe Stassen | Deogratias. Opowieść o Rwandzie


Czytaj również

Deogratias. Opowieść o Rwandzie
Rzeczy, które robisz, będąc w piekle
- recenzja

Komentarze

string(15) ""

Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.