» Recenzje » Deadly Class (wyd. zbiorcze) #10: Ratujcie swoje pokolenie

Deadly Class (wyd. zbiorcze) #10: Ratujcie swoje pokolenie


wersja do druku

3...2...1... do końca

Redakcja: Daga 'Tiszka' Brzozowska

Deadly Class (wyd. zbiorcze) #10: Ratujcie swoje pokolenie
Wielkie odliczanie czas zacząć! Już tylko trzy albumy zostały do końca cyklu Deadly Class, zaś Ratujcie swoje pokolenie otwiera odmierzanie czasu do finału!

W roku 1991 absolwenci niesławnej szkoły zabójców rozpierzchli się po świecie w próbie ułożenia sobie dorosłego życia. Jedni zdecydowali się na żywot samotników, wręcz wyrzutków, innym powiodła się sztuka przetrwania w zwartej grupie przyjaciół. Poszczególni uczniowie odnieśli sukces zawodowy, docierając na sam szczyt drabiny społecznej, inni wręcz przeciwnie, skończyli w rynsztoku historii. Jedno ich jednak nadal łączy i bynajmniej nie jest to wspólna przeszłość: los napisał im jeszcze ostatnią rolę do odegrania, a głównym aktorem będzie niezastąpiony Marcus.

Uważni czytelnicy na pewno zwrócili uwagę na drobny szczegół otwierający poprzedni akapit: datę. Aż do tomu dziewiątego włącznie poruszaliśmy się w obrębie lat 1988-1989, tu zaś nastąpił od razu przeskok o dwa lata, co jednak ma charakter tymczasowy – historia jeszcze przyśpieszy, chociaż będzie przerywana retrospekcjami.

Tymczasem Ratujcie swoje pokolenie traktuje o nieskutecznej próbie oszukania przeznaczenia – o czym najlepiej przekonuje się właśnie Marcus – niezasłużonej pozycji na piedestale wśród nobliwych tego świata, czego twarzą jest Brandy, oraz indywidualnej klęsce i złamanych marzeniach, które to los zrzucił na barki… no, niech to pozostanie w gestii domysłu czytelników niniejszego tekstu. Scenarzysta serii, Rick Remender, od samego początku stawiał na różnorodność pochodzenia, wyglądu, a przede wszystkich charakterów wymyślonych przez siebie bohaterów i tej idei, która znalazła odbicie w tak odmiennych ich dalszych losach, pozostał wierny.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Co nie oznacza, że w opowieści nie pojawiły się oryginalne, niespotykane dotąd – a przynajmniej nie na taką skalę – treści. Jest bardziej melancholijnie, gdy widzi się dawnych młokosów, którzy co prawda wcześniej potrafili nawiązywać nić tymczasowego porozumienia, jednak dopiero teraz ich znajomość weszła na poziom bardziej dojrzałej przyjaźni i odpowiedzialności za towarzyszy. To wszystko ewidentnie należy interpretować jako wstęp do wielkiego finału, który lada chwila nastąpi. Od strony rzemiosła scenopisarskiego należy w tym miejscu pochwalić Remendera za umiejętność wyciśnięcia z ogranego wydawałoby się pomysłu kolejnych, atrakcyjnych motywów.

Nie oznacza to jednak, że na przestrzeni zebranych tu czterech zeszytów Marcus tylko i wyłącznie tkwi w stagnacji w oczekiwaniu na zrządzenie losu. O nie, chłopak ma rachunki do wyrównania z osobą, która – słusznie bądź nie – jest winna całemu złu, jakie spotkało dziesiątki dzieciaków, które przewinęły się przez  King's Dominion. A jak wyrównanie rachunków, to i oczywiście posoka, która leje się litrami.

Także w warstwie artystycznej bohaterowie posunęli się w wieku: stare blizny stają się coraz bardziej widoczne, twarze coraz bardziej dojrzałe i zmęczone życiem. Ilustrator, Wes Craig, również przygotowuje czytelnika na nieuchronny koniec opowieści.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Nie sądzę, aby miłośników Deadly Class trzeba było przekonywać, aby wzięli się za Ratujcie swoje pokolenie. Sam z chęcią sięgnąłem po recenzowany album bo raz, że na tym etapie warto dociągnąć serię do końca, a dwa: Deadly Class jest jak dobre wino – ładnie się nam starzeje.

 

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
7.5
Ocena recenzenta
7.5
Ocena użytkowników
Średnia z 1 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 0
Obecnie czytają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie czytam
Tytuł: Deadly Class #10: Ratujcie swoje pokolenie
Scenariusz: Rick Remender
Rysunki: Wesley Craig
Seria: Deadly Class
Wydawca: Wydawnictwo Sonia Draga, Non Stop Comics
Data wydania: 15 lutego 2023
Kraj wydania: Polska
Tłumaczenie: Paweł Bulski
Liczba stron: 152
Format: 170×260 mm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
ISBN: 9788382304077
Cena: 56,90 zł
Tytuł oryginalny: Deadly Class #10: Save Your GenerationCzytaj również

Deadly Class (wyd. zbiorcze) #09: Maszynka do kości
Selekcji (nie)naturalnej ciąg dalszy
- recenzja
Deadly Class (wyd. zbiorcze) #08: Nigdy nie wracaj
Nowe rozdanie w szkole zabójców
- recenzja
Deadly Class #7: 1988 Miłość jak krew
Emocji ciąg dalszy
- recenzja
Deadly Class #6: 1988 To jeszcze nie koniec
Troszkę refleksyjnie a troszkę siłowo
- recenzja
Deadly Class (wyd. zbiorcze) #4: 1988 Umrzyj za mnie
Końcoworoczne after party w szkole zabójców
- recenzja
Deadly Class (wyd. zbiorcze) #3: 1988 Wężowisko
Do wakacji tak blisko i tak daleko
- recenzja

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.