» Recenzje » DC Odrodzenie. Superman #2: Pierwsze próby Superboya

DC Odrodzenie. Superman #2: Pierwsze próby Superboya

DC Odrodzenie. Superman #2: Pierwsze próby Superboya
Drugi album przygód Supermana w DC Odrodzeniu, to historia skupiająca się na prywatnym życiu kryptoniańczyka i jego rodziny. Kentowie pomimo super-pracy Clarka i Jonathan, u którego objawiają się niezwykłe moce, próbują wieść normalne życie w hrabstwie Hamilton. Jednak w ich przypadku nie można mówić o nudzie, czy nutce monotonii wkradającej się do każdego dnia.

Na ranczu Kentów czas płynie wyjątkowo spokojnie, Lois szuka pracy, Jonathan stara się zabijać nudę w oczekiwaniu na ojca, a Superman, jak to superbohater, ratuje świat. Jednak Człowiek ze stali, pomimo obowiązków wobec Ziemi i Ligi Sprawiedliwości, zawsze znajdzie czas dla rodziny, zwłaszcza dla syna, u którego powoli objawiają się niezwykłe moce.

W Pierwszych próbach Superboya wszystko rozciąga się na różne aspekty prywatnego życia syna i żony Człowieka ze stali, którzy pomimo obowiązków Klarka dotyczących roli Supermana, starają się każdy dzień spędzać jak normalna rodzina, zaczynając od wypadu na jarmark w hrabstwie Hamilton, kończąc na wspólnych chwilach w domowym zaciszu. Oczywiście chociaż w większej części albumu przoduje Jonathan i jego potrzeba wypróbowania objawiających się mocy, to nie zabrakło epizodów skupiających całą uwagę na jego rodzicach i panującej między nimi relacji.

Przygody Superboya kręcą się wokół zwariowanych podróży z ojcem, ciekawych oraz wymagających przeciwników i nieco przyziemnych rzeczy, jak szkolne zauroczenie, a to wszystko scenarzyści doprawili nutką rywalizacji z Damianem Waynem. Nasz protagonista, a później protagoniści (bowiem syn Batmana też odgrywa ważną rolę w życiu Superboya) mierzą się z ojcowską kontrolą, pierwszymi wrogami, jak i problemami w postaci braku wzajemnego zaufania. Nietrudno się domyślić, że charaktery obydwu chłopców mocno pchają ich do dwustronnej rywalizacji, często kończącej się interwencją ojców, którzy nieraz surowymi karami, chcą nauczyć swoje pociechy pokory. Damian bowiem jest nieco samolubny i zawsze pragnie działać sam, z kolei Jonathan wydaje się posiadać o wiele większe pokłady empatii i nie wzbrania się przed pomocą innym. Owemu prześciganiu się towarzyszy gromka dawka zabawnych anegdot i komentarzy, często także będąca przyczyną nieporozumień między chłopcami.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Za Pierwsze próby Superboya odpowiada cały sztab rysowników i kolorystów, którzy utrzymali w miarę podobny poziom dla wszystkich zawartych w albumie historii. Oczywiście można zauważyć, że niektóre zeszyty mają bardziej miękką i bajkową kreskę, jak prace Patricka Gleasona, albo są znacznie szczegółowe jak Douga Mahnke’a. Niemniej wszystkie utrzymują odpowiednie proporcje i niezłe kadrowanie, dzięki któremu można zawiesić oko na kilku dobrych ujęciach. Nieco słabiej jest z kolorami, bo nie wszystkie rozdziały wyglądają równie dobrze. Część jest znacznie "sztywna" i brakuje jej kontrastowych zestawień. Co jednak nie oznacza, że nie będzie nic wartego uwagi. Na szczególną uwagę zasłużyły zaszyty, za które odpowiadają Wil Quintana i Alejandro Sanchez, panowie doskonale operują ciemnymi odcieniami, zestawiając je z ciepłymi kolorami. Lokacje w ich wykonaniu mają mroczną wręcz nutkę. Oczywiście nie zabrakło galerii okładek, w której znalazło się kilka perełek jak wersja okładki alternatywnej do Supermana #7 autorstwa Kennetha Rocaforta.

Przygody Superman w DC Odrodzeniu z pewnością nie należą do łatwych. Nowy Człowiek ze Stali, przybyły z innej Ziemi i zastępujący tutejszego Supermana po jego śmierci, miał nieciekawe początki, miło więc można się zaskoczyć, kiedy zarówno Powrót do Daily Planet, jak i Pierwsze próby Superboya, przynoszą akcję na spokojniejsze tory. Poza tym utrzymanie przygód Superboya w lekkim humorystycznym klimacie, sprawiało że jest to pozycja niewymagająca, będąca odskocznią od poważniejszych wydarzeń, czy problemów Supermana. Dla miłośników kryptoniańczyka z pewnością obowiązkowa, bowiem pozwalająca zajrzeć w prywatne życie herosa i jego rodziny, a zwłaszcza Jonathan. Jednak dla fanów samej Ligi Sprawiedliwości i ich przygód w DC Odrodzeniu, będzie co najwyżej ciekawostką, albumem którego znajomość nie jest konieczna, aby zrozumieć kluczowe wydarzenia w uniwersum.

 

Dziękujemy wydawnictwu Egmont za przekazanie komiksu do recenzji.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Galeria


7.0
Ocena recenzenta
5.5
Ocena użytkowników
Średnia z 1 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 1
Obecnie czytają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie czytam
Tytuł: DC Odrodzenie. Superman #2: Pierwsze próby Superboya
Scenariusz: Peter J. Tomasi, Patrick Gleason
Rysunki: Dough Mahnke, Patrick Gleason, Jaime Mendoza
Seria: DC Odrodzenie, Superman, Uniwersum DC Comics, Klub Świata Komiksu
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 24 stycznia 2018
Kraj wydania: Polska
Tłumaczenie: Jakub Syty
Liczba stron: 156
Format: 165x255 mm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
ISBN: 9788328126381
Cena: 39,99 zł
Wydawca oryginału: DC Comics
Kraj wydania oryginału: Stany Zjednoczone

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.