» Recenzje » DC Odrodzenie. Batman #2: Jestem samobójcą

DC Odrodzenie. Batman #2: Jestem samobójcą


wersja do druku

Przyjaciół trzymaj blisko, ale wrogów jeszcze bliżej

Redakcja: Marcin 'Karriari' Martyniuk, Tomasz 'Asthariel' Lisek

DC Odrodzenie. Batman #2: Jestem samobójcą
Jestem samobójcą to album, który chociaż kontynuuje wątki rozpoczęte w Jestem Gotham, to głównie skupił się na jednej z ciekawszych i niejednoznacznej relacji w uniwersum Batmana. Tom King ponownie zagłębia się w naturę Nietoperza i ponownie wychodzi mu to dobrze.

Tragiczne w skutkach wydarzenia z pierwszego albumu pchają Batmana do niebezpiecznego zadania. Razem z grupą łotrów planuje uwolnić Psycho-Pirata z rąk Bane'a. Problem w tym, że jeden z największym przeciwników Gacka ma własną wyspę, na której rządzi żelazną ręką i odbicie antybohatera będzie wymagało nie lada wysiłku.

W albumie autorstwa Toma Kinga (tym razem bez Scotta Snydera) pierwsze skrzypce grają emocje Bruce'a Wayne'a i Seliny Kyle. Wydarzenia opatrzone prywatnymi wywodami doskonale pozwalają wczuć się w emocje danej postaci. Jestem samobójcą jest o tyle ciekawym albumem, ponieważ przedstawia jedną z bardziej skomplikowanych relacji w uniwersum Batmana, czyli więź Nietoperza z Kotką. Drogi tej dwójki krzyżują się od zawsze i za każdym razem pozostawiają wiele aluzji oraz niedopowiedzeń. Pełne życiowych doświadczeń, nutki romantyzmu i tęsknoty listy, jakie Selina i Bruce do siebie piszą, są na tyle pochłaniające, że łatwo stracić wątek głównych wydarzeń.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Niemniej mamy tutaj do czynienia z dość dynamiczną i ciekawą fabułą, świetnie uzupełniająco owe myślowe zmagania bohaterów. Wydarzenia nie są co prawda tak rozdmuchane jak w poprzednim albumie, gdzie Gotham i Gotham Girl nieco namieszali, ale opowieść w podobny sposób, w najmniej oczekiwanym momencie, potrafi zaskoczyć. Tomowi Kingowi z pewnością nie brakuje pomysłów i Jestem samobójcą jest tego świetnym przykładem. Mistrzowsko wręcz radzi sobie z łączeniem wątków, a zwłaszcza ostatnich, nostalgicznych wydarzeń.

Podobnie jak w pierwszym tomie, mamy kilku artystów, którzy w solidny sposób zajęli się historią Batmana w tym albumie. Ci co czytali pierwszy tom rozpoznają kreskę Mikela Janina, który poradził sobie nieźle, zarówno sam, jak i w duecie z Hugo Petrusem odpowiedzialnym również za tusz. Także Mitch Gerads nie zawiódł i dwa ostatnie rozdziały spod jego ręki dobrze pasują stylem do reszty komiksu. Warto jednak zauważyć że wszyscy trzej solidnie oddali dynamikę całej historii, dzieki czemu z przyjemnością chłonie się kadry, gdzie perspektywa tworzy bardzo dobre ujęcia. Podobnie jest z kolorami i tuszem Mitcha Geradsa i June'a Chunga, niemal wszędzie wzbogacili rysunki w paletę najróżniejszych barw - każda plansza dobrze oddaje klimat miejsca i emocje bohaterów. Artyści nie stosują też ostrych kontrastowych barw przez co historia sprawia wrażenie mrocznej i "brudnej”.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Tom King stworzył przejmującą opowieść, poruszającą wiele sekretów Mrocznego Rycerza i Catwoman. Ich relacja jest skomplikowana, pełna aluzji, potrzeby zrozumienia i bliskości. Niczym dwa żywioły, które pomimo prób nie potrafią odpowiednio się do siebie dopasować, a im bardziej próbują, tym więcej rodzi to problemów. Z tego też względu Jestem samobójcą, podobnie jak Jestem Gotham to pozycja warta uwagi miłośników Batmana. 

 

Dziękujemy wydawnictwu Egmont za przekazanie komiksu do recenzji.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Galeria


7.5
Ocena recenzenta
4
Ocena użytkowników
Średnia z 1 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 1
Obecnie czytają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie czytam
Tytuł: Batman #02: Jestem samobójcą
Scenariusz: Tom King
Rysunki: Mikel Janín, Mitch Gerads, June Chung
Seria: DC Odrodzenie, Batman, Klub Świata Komiksu
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 24 stycznia 2018
Kraj wydania: Polska
Tłumaczenie: Tomasz Sidorkiewicz
Liczba stron: 156
Format: 167x255 mm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
ISBN: 9788328126404
Cena: 39,99 zł
Wydawca oryginału: DC Comics
Kraj wydania oryginału: Stany Zjednoczone

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.