» Recenzje » DC Black Label. Joker – Zabójczy uśmiech

DC Black Label. Joker – Zabójczy uśmiech


wersja do druku

Czy Jokera da się odstawić bez skutków ubocznych?

Redakcja: Daga 'Tiszka' Brzozowska, Balint 'balint' Lengyel

DC Black Label. Joker – Zabójczy uśmiech
Psychoterapeuta próbuje sprowadzić Jokera na dobrą drogę – wydawałoby się, że ilekroć włodarze DC słyszą podobny logline, tylekroć dziękują za współpracę wygłaszającemu go scenarzyście. Mimo to właśnie wyeksploatowany już pomysł posłużył jako punkt wyjścia do wydanych w ramach linii DC Black Label komiksów Harleen i Joker. Zabójczy uśmiech.

Ben Arnell to kolejny psychoteraupeta, którego ideały pchają do zbadania, a nawet próby wyleczenia Jokera. Tylko czy tak chory umysł da się jeszcze uratować? Nie widząc postępów w terapii, przełożona doktora zaczyna w to powątpiewać i umożliwia Benowi jeszcze tylko dwa tygodnie pracy z klaunem, zanim zostanie skierowany do innych obowiązków. Czy Jokera da się odstawić bez skutków ubocznych? Oczywiście, że nie.

Jeff Lemire niejednokrotnie poruszał temat popadania w obłęd – był to przecież istotny punkt świetnego Gideon Falls i udanego Moon Knighta. W pierwszym przywołanym tytule ważną rolę odgrywały wątki kryminalne, w drugim poszukiwanie własnej osobowości. W obu przypadkach bohaterowie mieli problem z odróżnieniem rzeczywistości od szalonych wizji i właśnie ten element został podkręcony w Zabójczym uśmiechu. Zaczyna się dosyć spokojnie, jednak na kolejnych stronach wraz z głównym bohaterem wkraczamy do krainy obłędu, w której niepodzielnie rządzi Joker. Co jest tylko nocną marą, a co brutalnym wspomnieniem minionych wydarzeń? Czy terapeutyczne sztuczki wystarczą, by odgrodzić się od zakusów klauna?

Lemire przygotował kameralną, acz drastyczną i szaloną jazdę bez trzymanki. To zupełnie inne podejście do Jokera niż w dużo bardziej intymnym Harleen Stjepana Šejića, gdzie jeden z najgroźniejszych przeciwników Batmana przypominał złamanego psychicznie człowieka o urodzie bożyszcza nastolatek, słodkimi słówkami i łzawymi historyjkami przeciągającego Harley Quinzel na swoją stronę. Oba komiksy prezentują inny punkt widzenia tak na postać Jokera, jak i na popadanie w paranoję. Harleen przegrywa w portretowaniu szaleństwa, lecz to fabule Zabójczego uśmiechu brakuje innych filarów. Intensywność opowieści Lemire'a – ze świetnymi bajkowymi fragmentami o Panu Śmieszku – przesłania jedną z większych bolączek komiksu. U podstaw Zabójczego uśmiechu leży wyeksploatowany pomysł, którego realizacja jest wprawdzie bardzo dobra, ale zbliżone historie widywaliśmy już nie raz. Co więcej, niejednokrotnie były dodatkiem do wiodącego wątku fabuły, a nie pełniły jego funkcję. Największy zarzut mam jednak do fikołków, jakie wyczynia Lemire, aby historia nie straciła impetu. Zaskakująco często Kanadyjczyk obiera drogę na skróty i wydarzenia w komiksie zupełnie tracą logikę czy jakikolwiek realizm.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

To nie pierwsza współpraca Jeffa Lemire'a i Andrea Sorrentino, z powodzeniem uzupełniającego się duetu twórców, czego koronny dowód stanowi Gideon Falls. W Zabójczym uśmiechu surrealistyczne rysunki Sorrentino dobitnie podkreślają szaleństwo, jakie dotyka osoby narażone na kontakt z Jokerem. Zwyczajne, stonowane, niekiedy aż nieprzyjaźnie puste kadry przeplatają się z psychodelicznymi wstawkami albo rysunkami żywcem wyciągniętymi z dziecięcego zeszytu. Doprawdy świetny efekt, niejednokrotnie pozwalający zapomnieć o niedostatkach scenariuszowych.

Jako obraz popadania w szaleństwo Joker. Zabójczy uśmiech spełnia pokładane w nim nadzieje. Zabierając się za lekturę omawianego komiksu warto mieć jednak na uwadze, że to tylko solidna realizacja oklepanego pomysłu, która czytelników znużonych widokiem Jokera manipulującego kolejnym psychoterapeutą pełnym ideałów, może do siebie nie przekonać. W dodatku wymaga od czytelnika przymykania oka na fabularne głupotki i wielokrotne pójście na skrót.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
6.0
Ocena recenzenta
7.17
Ocena użytkowników
Średnia z 3 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 1
Obecnie czytają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie czytam
Tytuł: DC Black Label. Joker – Zabójczy uśmiech
Scenariusz: Jeff Lemire
Rysunki: Andrea Sorrentino
Seria: DC Black Label
Wydawca: Egmont Polska, Egmont
Data wydania: 25 listopada 2020
Kraj wydania: Polska
Tłumaczenie: Jacek Żuławnik
Liczba stron: 152
Format: 216x276 mm
Oprawa: twarda
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
ISBN: 9788328158627
Cena: 69,99 zł
Kraj wydania oryginału: Stany ZjednoczoneCzytaj również

Moon Knight (wyd. zbiorcze)
Ilu Spectorów zmieści się w kaftanie?
- recenzja
Grób Batmana
Z Nietoperzem aż po grób
- recenzja
DC Black Label. Batman Imposter
Mądry Nietoperz po szkodzie
- recenzja
Providence #1
W krainie Samotnika
- recenzja
Avengers #03: Wojna wampirów
Czy naprawdę trzeba niszczyć obraz Draculi?
- recenzja
Nieśmiertelny Hulk #01
Potwór o dwóch twarzach
- recenzja

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.