» Recenzje » DC Black Label. Hitman #2

DC Black Label. Hitman #2


wersja do druku

Kiedy gorzej być nie może

Redakcja: Daga 'Tiszka' Brzozowska

DC Black Label. Hitman #2
Drugi tom przygód Tommy’ego Monaghana to pełna czarnego humoru i luźnych dialogów opowieść, zahaczająca o nowych bohaterów. Hitman ma talent do znajdowania sojuszników wśród najróżniejszych szumowin, a także superbohaterów, ale czy to koniecznie zaleta?

Garth Ennis nie pozostaje anonimowy na naszym rodzimym rynku, a to za sprawą grubotomowym serii, jak Kaznodzieja, Hellblazer czy Punisher, a teraz także i Hitman. Pierwszy zbiorczy album (320 stron) zebrał zarówno to, co zostało już w Polsce wydane, jak i kontynuacje przygód Tommy’ego Monaghana. I co najważniejsze: na tym polski wydawca nie poprzestał. W sprzedaży jest już drugi tom (Hitman #2) z materiałami pierwotnie opublikowanymi w Hitman #9-22, a na horyzoncie (premiera w grudniu 2020) część trzecia. Docelowo cykl ma liczyć pięć części, które zbiorą całość Hitmana od Ennisa.

Drugi tom to zbiór następujących opowieści: Lokalni Bohaterowie, Noc Zombie w Oceanarium Gotham, As zabójców, Pocałuj mnie i Zlecenie na mikołaja. Przy czym tylko dwie ostatnie to krótkie, pojedyncze rozdziały. Pierwsze opowieści są dość złożone, niekiedy składa się na nie kilka rozdziałów. Do tego Lokalni zabójcy i As zabójców są ściśle powiązane z wydarzeniami w poprzednim tomie, kiedy Moghan wytropił i zabił braci Bulbez oraz naraził się siłom demonicznym, które wysłały swojego sługusa, aby ten dokończył dzieła i zabrał duszę bohatera do piekła. Brzmi dziwnie? A to jedynie wisienka na torcie zwariowanych losów Hitmana. Protagonista ciągle spada z deszczu pod rynnę i jak nie naraża się mafii czy innym płatnym zabójcom, to daje prztyczka siłom nadnaturalnym, a nawet superbohaterom.

Wszystkie fabuły jednak skupiają się wokół “osobistego uroku” Tommy’ego Monaghana, który pod ręką Ennisa nabrał charakteru nonszalanckiego zabójcy do wynajęcia. Scenarzysta zgrabnie lawiruje pomiędzy abstrakcyjnymi pomysłami a oklepanymi motywami na granicy dobrego smaku. W tym właśnie leży główna zaleta twórczości scenarzysty – nie poddaje się schematom ani na siłę nie wciska patosu superbohaterskiego. Przygody, czy też misje Hitmana są czarne jak smoła i brudne jak ubłocone buty: nie ma w nich sprawiedliwości czy zrozumienia. Tommy jest wierny swoim przekonaniom i przyjaciołom, a jeśli uważa, że komuś należy się śmierć, to pociągnie za spust. Z drugiej strony w tak zwanym międzyczasie stara się wieść normalne życie, spędzając czas w barze, przesiadując na dachu i wspominając chwile ze starymi znajomymi.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Tommy’ego Monaghana trudno nie lubić, zwłaszcza że ma moc zjednywania sobie kolejnych herosów pokroju Batmana czy Zielonej Latarni, a nawet nieco bardziej niezależnych superbohaterów, jak Kobiety Kota. I duża tu zasługa Ennisa, który owych bohaterów wprowadza do opowieści, równocześnie spychając ich nieco na boczny tor. W ten sposób scenarzysta mocniej osadza protagonistę wśród ciemnych zaułków Gotham, gdzie o Batmanie się tylko wspomina, ale za to łatwo spotkać wiele szumowin.

Za stronę graficzną ponownie odpowiada niezastąpiony John McCrea, który w duecie z kolorystką Carlą Feeny ponownie dają czytelnikowi widowisko cieni i gry świateł. Jak przystało na Gotham, jest mroczno, ponuro, a czasami ma się wrażenie, że do zapomnianych przez Batmana uliczek miasta nie dociera nawet słońce.

Scenariuszowo wszystko zamyka się w nieco zabawnej, lekko karykaturalnej fabule, która stanowi dobrą lekturę jeśli chodzi o mniej znany świat superbohaterów. Hitman walczy w ciemnych uliczkach swojej dzielnicy i tam stawia czoła przestępcom oraz rzezimieszkiem, a także każdemu, kto czyha na jego życie.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
8.0
Ocena recenzenta
8
Ocena użytkowników
Średnia z 1 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 0
Obecnie czytają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie czytam
Tytuł: Hitman #2
Scenariusz: Garth Ennis
Rysunki: John McCrea
Seria: Hitman, DC Black Label
Wydawca: Egmont, Egmont Polska
Data wydania: 7 października 2020
Kraj wydania: Polska
Tłumaczenie: Marek Starosta
Liczba stron: 340
Format: 170x260 mm
Oprawa: twarda
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
ISBN: 9788328196186
Cena: 99,99 zł



Czytaj również

Hitman #3
Oni nie pytają, oni zabijają
- recenzja
DC Black Label. Hitman (wyd. zbiorcze) #1
Hitman powraca!
- recenzja
Hellblazer (Wyd. zbiorcze) #5
Constantine odwiedza Amerykę
- recenzja
Hellblazer (Wyd. zbiorcze) #4
Czterdziestolatek
- recenzja
Avengers #03: Wojna wampirów
Czy naprawdę trzeba niszczyć obraz Draculi?
- recenzja
Green Lantern #3: Blackstars
Hal Jordan zmienił świat
- recenzja

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.