» Recenzje » Criminal #2: Umarli i umierający / Fatalna noc

Criminal #2: Umarli i umierający / Fatalna noc


wersja do druku

Na wszystkich przyjdzie czas

Redakcja: Daga 'Tiszka' Brzozowska

Criminal #2: Umarli i umierający / Fatalna noc
Ed Brubaker i Seans Philips to jak na razie duet wielki, w pełni zasługujący na swoje uznanie. Po świetnym pierwszym Tchórzu/Lawless przyszła pora na kolejne historie ze świata Criminal. Równie dobre, równie zajmujące i równie słodko-gorzkie, jeszcze raz zabierające w świat mafijnych porachunków, obskurnych uliczek i straconych marzeń.

Drugi tom serii Criminal to zbiór dwóch (z czego każda po kilka rozdziałów) opowieści. Pierwszą są Umarli i umierający, zaś drugą Fatalna noc, obie zaskakująco sprawnie poprowadzone fabularnie. Przy czym Fatalna noc stanowi jak do tej pory najlepszą z nich wszystkich, włączając także pierwszy tom.

Akcja Umarłych i umierających dzieje się w 1972 roku i złożyły się na nią trzy rozdziały: W piekle nie ma drugich szans, Wilk pośród wilków i Samica swego gatunku. Fabularnie jest to jedno wydarzenie, ale zaprezentowane z trzech punktów widzenia: Jake’a  Browna, Sebastiana Hyde’a i Daniki Briggs, którzy przez złe wybory stracili swoje szanse na wyrwanie się z obskurnych dzielnic świata Criminal. Z kolei Fatalna noc jest znacznie brutalniejsza i krwawsza. Opowiada o Jacobie Kurtzie, który wiele zdążył w życiu przejść – oskarżony o śmierć żony, stracił zarówno zdrowie, jak i życie osobiste. Pomimo że został uniewinniony, to wciąż odczuwa skutki tego, co bezpowrotnie mu zabrano.

Umarli i umierający to bardzo emocjonujący, dramatyczny rozdział, w którym mowa o mafijnych porachunkach i przestępczości oraz osobistych problemach bohaterów. Ed Brubaker ponownie wrzuca czytelnika w świat kryminałów noir, tu osadzając go w rzeczywistości lat 70. Jake i Sebastian, chociaż należą do różnych warstw społecznych (drugi z nich jest synem szefa mafijnego), znaleźli przyjaźń wśród podupadłych dzielnic, w których się wychowali. O ile Sebastian jako dorosły próbuje iść w ślady ojca, tak Jake został bokserem – twardym, zgorzkniałym facetem, wiecznie skłóconym ze światem. Ciężko pogodzić mu się z błędami przeszłości, a zwłaszcza tym dotyczącym Daniki Briggs. Tak zaczyna się nasz miłosny trójkąt, w którym bohaterowie trwają od lat.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Podobnie jak w pierwszym Criminal, Brubaker stawia na brutalność i realizm, chcąc pokazać, że historie o biednych dzieciach wyrywających się z ubóstwa oraz przestępczości to tylko piękne filmowe historie, nie mające przełożenia na prawdziwe życie. Umarli i umierający obnaża wszystkie ciemne strony ulicznej egzystencji, która pełna jest niespełnionych marzeń i żalów, pożerających od wewnątrz.

Fatalna noc to historia, która klimatem i charakteryzacją głównego bohatera zaskakująco przypomina nieco inny tytuł Brubakera i Seana – Zaćmienie. Podobnie jak tam, protagonista Jacob Kurtz znajduje się w złym miejscu o złym czasie; spotyka na swojej drodze nieodpowiednie osoby, który otwierają stare rany, po czym wciągają go w swoją intrygę. Najbardziej jednak uderza to, jak na przestrzeni kolejnych kadrów zmienia się punkt widzenia bohatera. Z pozoru zwykłe sprzeczki i miłosne uniesienia zasiewają ziarno zwątpienia i agresji, początkowo przykrytej potrzebą ciepła i bliskości, a z czasem obrastającej w chorobliwą troskę i zazdrość.

W Umarli i umierający historię śledzimy z różnych punktów widzenia, z pewnym dystansem względem bohaterów, to jak obracają się wśród grona przyjaciół, wrogów i małej części swojego rewiru. Fatalna noc w pełni skupia się na życiu i otoczeniu  Jacoba Kurtza, którym jest jego mieszkanie i kilka ledwo naznaczonych lokacji. Narracja jest bardziej osobista, napięta i nieprzewidywalna. Brubaker idealnie w ten sposób oddaje napięte emocje i nerwy protagonisty. Czytelnik nim zda sobie sprawę z najważniejszych faktów i połączy pewne luki w życiu bohatera, “jest za późno” i ten popełnia błąd za błędem, spychając wszystko w mroczną przepaść szaleństwa.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Sean Phillips rysunkowo jak zwykle wykonał kawał świetnej pracy i oddał zarówno opowieści Umarli i umierający, jak i Fatalna noc odpowiednie nastroje. Jedna jest bardziej stonowana, prezentująca szersze spojrzenie na życie w uniwersum Criminal, dryga z kolei druga ma mocne, szybkie kadry, skoncentrowane na głównym bohaterze.

Fatalna noc jest o tyle dobra, bowiem jak mało która historia ma tak zaskakującą puentę na koniec. Nie wiadomo tak naprawdę do końca, czy główny bohater wygrał, czy przegrał. Czy zatriumfowała sprawiedliwość, czy mroczna przestępczość. Pozostaje kilka pytań, na które sami musimy znaleźć odpowiedzi. Z kolei Umarli i umierający to opowieść o straconych marzeniach, o smutnej i przykrej egzystencji, w której bohaterowie sami są sobie winni obecnego statusu społecznego. Cały tom trzyma wysoki poziom, jeśli chodzi o atrakcyjność historii. Mało jest kryminalnych tak dobrych i pełnych napięcia, jak Criminal. Drugi tom to pozycja wręcz obowiązkowa.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Galeria


9.0
Ocena recenzenta
9
Ocena użytkowników
Średnia z 1 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 0
Obecnie czytają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie czytam
Tytuł: Criminal #2: Umarli i umierający / Fatalna noc
Scenariusz: Ed Brubaker
Rysunki: Sean Phillips
Kolory: Val Staples
Seria: Criminal
Wydawca: Mucha Comics
Data wydania: 28 listopada 2019
Kraj wydania: Polska
Tłumaczenie: Paulina Braiter
Liczba stron: 224
Format: 180x275 mm
Oprawa: twarda
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
ISBN: 9788365938718
Cena: 89,00 zł



Czytaj również

Criminal #1: Tchórz/Lawless
Brubaker w swoim żywiole...
- recenzja
Fatale #4: Modlitwa o deszcz
Kobieta fatalna i rock'n'roll
- recenzja
Wszyscy moi bohaterowie to ćpuny
Kiedy narkotyki zwyciężą
- recenzja
Fatale #3: Na zachód od piekła
Kobieta fatalna na przestrzeni wieków
- recenzja
Fatale #1: Śmierć podąża za mną
Fatalny los mężczyzn
- recenzja
Niewidzialni: Księga pierwsza
Samozwańczy obrońcy rzeczywistości
- recenzja

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.