» City Stories #3: Rekonstrukcja

City Stories #3: Rekonstrukcja

Dodał: Maciej 'Repek' Reputakowski

City Stories #3: Rekonstrukcja
7
Ocena użytkowników
Średnia z 1 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 2
Obecnie czytają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie czytam
Tytuł: City Stories #3: Rekonstrukcja
Scenariusz: Gregory Demange, Irek Konior, Kamila Pawluś, Pierre-Marrie Grille-Liou,
Rysunki: Gregory Demange, Florian Bovagnet, Jerome Dupre la Tour, Pierr-Marrie Grille-Liou, Berenika Kołomycka, Irek Konior. Krzysztof Gawronkiewicz
Wydawca: Adam Radoń
Data wydania: październik 2008
Liczba stron: 242
Format: 19x24 cm
Oprawa: miękka, kolorowa
Papier: offsetowy
Druk: kolorowy
Cena: 39 zł

Okładka francuska


City Stories to międzynarodowy projekt komiksowy, powołany do życia w 2006 roku. Jego pomysłodawcą jest Adam Radoń, dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Komiksu. Głównym założeniem projektu jest tworzenie historii obrazkowych rozgrywających się w Łodzi lub mających z nią ścisły związek. Do udziału w projekcie zapraszani są scenarzyści i rysownicy z dwóch krajów, którzy wspólnie przygotowują komiksy, prezentowane następnie na wystawie oraz wydane w dwujęzycznym albumie. Jako pierwsi do projektu, obok Polaków, zaproszeni zostali Rosjanie. Jako drudzy - Brytyjczycy.

Każda edycja CS składa się z dwóch etapów. Pierwszy etap to międzynarodowe warsztaty komiksowe w Łodzi i stworzenie o niej albumu komiksowego. Drugi etap rozgrywa się w mieście, z którego przyjechali zagraniczni uczestnicy projektu. Tam też odbywają się wspólne warsztaty i powstaje album np. o Moskwie lub Londynie.

W pierwszej edycji CS zatytułowanej Pierwsze opowieści Polskę reprezentowali Grzegorz Janusz, Krzysztof Ostrowski, Przemysław Truściński i Jacek Frąś, a stronę rosyjską Hihus, Askold Akiszin, Alim Vielitov i Konstantin Komardin.

W roku 2007 w polsko-brytyjskim CS pod hasłem Łódzkie legendy. Pamięci Księżego Młyna wzięli udział Tomasz Tomaszewski, Marek Skotarski, Robert Olesiński, Paweł Marszałek i Michał Będkowski oraz Jenika Ioffreda, Humayun Mirza, Tom Humberstone i Warren Hutchison.

Organizatorzy i partnerzy trzeciej edycji City Stories: Urząd Miasta Łodzi, Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna, Łódzki Dom Kultury i Stowarzyszenie Twórców "Contur".

Uczestnicy trzeciej edycji międzynarodowego projektu komiksowego City Stories

Pierre-Marie Grille-Liou - urodził się w Lyonie w 1980 roku, studiował sztuki graficzne w szkole Emile Cohl (ukończył w roku 2002). Od tamtego czasu publikuje krótkie historie w antologiach komiksowych oraz ilustruje książki. Próbkę jego prac można obejrzeć na: laplacedumort.blogspot.com; pmgl.blogspot.com; shuihuzhuan.blogspot.com.

Gregory Demange (znany jako 'Gregdizer'). Ukończył architekturę w Strasbourgu. Później przeniósł się do Belgii, aby studiować sztukę komiksu w szkole w Tournais. Swój pierwszy album, opowiadający o francuskim popularnym piosenkarzu i gitarzyście M, opublikował w 2006 roku. Obecnie pracuje nad kolejnymi projektami, dla których szuka wydawców. Jego prace można zobaczyć pod adresem: www.gregdizer.com.

Jerome Dupre la Tour (znany pod pseudonimem 'Jeronimo') – francuski scenarzysta i rysownik urodzony w Buenos Aires w 1982. Obecnie mieszka w Lyonie – mieście, w którym studiował rysunek. Chce tworzyć albumy, które są dla niego ważne. Czerpie pomysły z odkrywania nowych rzeczy, zmiany punktu widzenia, budowania czegoś. Jego rysunki odzwierciedlają to skąd pochodzi, pokazują jego inspiracje oraz obsesje graficzne. Strona internetowa: petitbud.free.fr.

Florian Bovagnet ('B-gnet') – autor komiksów z Lyonu, urodzony w Roanne w 1981 roku. W Lyonie mieszka przez większość życia. Komiksy zaczął tworzyć dość wcześnie. Rysunek studiował w szkole Emile Cohl w Lyonie. We Francji opublikował 2 albumy: The world is yaourt (wydawca: Requins marteaux) i Rayures (wyd. Six pieds sous terre). Pracuje nad kilkoma innymi albumami. Obecnie rysowanie komiksów to jego praca na pełen etat. Strona internetowa: b-gnet.blogspot.com.

Berenika Kołomycka - rocznik 1983. Studiuje na wydziale rzeźby na warszawskiej ASP. Zajmuję się grafiką warsztatową, ilustracją książkową oraz komiksem. Autorka komiksu Bohaterowie, który ukazał się w antologii 44 wydanej przez Muzeum Powstania Warszawskiego.

Kamila Pawluś - rocznik 1979, absolwentka MISH-u, autorka opowiadań i wierszy publikowanych w Tekstualiach, Pinezce, Kozim Rynku, Redzie, Wyspie, Czasie Kultury. Redaktorka czasopisma literackiego Tekstualia. Interesuje się literaturą i współczesnym komiksem artystycznym.

Ireneusz Konior - urodzony w 1970 roku. Po ukończeniu edukacji, którą uznał za niepotrzebną, zajął się czymś znacznie ciekawszym: malarstwem i rysunkiem. Przez kilka lat pracował w branży gier wideo. Dziś pracuje jako ilustrator (prasa oraz książki, głównie dla młodzieży). Opublikował we Francji dwa tomy komiksowego cyklu The Fishermen Story (w Polsce ukazał się tom 1 jako Opowieści rybaka).

Krzysztof Gawronkiewicz (ur. 1969) - grafik, malarz, storyboardzista, twórca komiksu.
Absolwent Liceum Plastycznego, potem dwukrotnie student ASP w Warszawie (Wydział Architektury Wnętrz, Wydział Grafiki). Jest autorem rysunków do komiksów, m.in. Mikropolis i Tabula Rasa (współpraca z Dennisem Wojdą), Esencja (do scenariuszy Grzegorza Janusza, dwa tomy opublikowane we Francji), Achtung Zelig (scen. Krystian Rosiński, ukazał się także we Francji). Zadebiutował w 1988 r. jako ilustrator opowiadań w Nowej Fantastyce, gdzie ukazał się również jego pierwsze komiksy. W Nowej Fantastyce poznał Macieja Parowskiego, który zaproponował mu narysowanie komiksu Burza. W 2000 komiks Krzesło w piekle z serii Mikropolis otrzymał Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu Komiksu w Łodzi. Esencja do scenariusza Grzegorza Janusza w roku 2003 zdobyła główną nagrodę w pierwszej edycji Europejskiego Konkursu Komiksowego, organizowanego przez francuskie wydawnictwo Glénat i szwajcarską telewizję Arte.

Źródło: Łódzki Dom Kultury
Tagi: City Stories #3: Rekonstrukcja | Stowarzyszenie Twórców | Pierre-Marie Grille-Liou | Międzynarodowy Festiwal Komiksu w Łodzi | MFK'08 | Łódzki Dom Kultury | Krzysztof Gawronkiewicz | Kamila Pawluś | Jerome Dupre la Tour | Ireneusz Konior | Gregory Demange | Florian Bovagnet | Contur | City Stories | Berenika Kołomycka | Adam Radoń


Czytaj również

Międzynarodowy Festiwal Komiksu w Łodzi 2008
Czterech tenorów
- recenzja
Kwintesencja
Mole wyruszają w drogę
- recenzja
Powstanie #01: Za dzień, za dwa
Preludium do zagłady
- recenzja
Mity Afryki w komiksie
Szczypta Afryki w Polsce
- recenzja
Blok komiksowy na wrocławskich Dniach Fantastyki 2014
Komiks na pałacowych salonach
- recenzja
Festiwal Komiksowa Warszawa 2014
Za ostatnią dychę...
- recenzja

Komentarze

string(15) ""

Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.