» Recenzje » Catwoman: Nie ma lekko

Catwoman: Nie ma lekko


wersja do druku

Trudno być dobrym

Redakcja: Agnieszka 'jagnamalina' Bracławska

Catwoman: Nie ma lekko
Catwoman: Nie ma lekko to niemal czterysta plansz z przygodami słynnej właścicielki spandeksowego kostiumu. Tytuł zbioru można odnieść do przeszkód stojących przed bohaterką, ale także do oczekiwań czytelnika, który chciałby przeczytać coś interesującego i oryginalnego.

Album kontynuuje główną historię z poprzedniego tomu. Po kradzieży mafijnych diamentów Selina postanawia je sprzedać i wybudować nowoczesny ośrodek społeczny w biednej dzielnicy Gotham. Wielka impreza na otwarcie, tłumy zadowolonych mieszkańców i gościnne przemówienie Bruce'a Wayne'a umacniają pannę Kyle w działalności dobroczynnej. Byli właściciele klejnotów nie zamierzają jednak przejść nad kradzieżą do porządku dziennego. Dlatego najpierw wysadzają ośrodek w powietrze, a potem brutalnie porywają przyjaciół Seliny.

Obok głównej warstwy sensacyjnej w scenariuszu przewidziano też miejsce na kilka wątków obyczajowych. Wiążą się one z osobami z przeszłości bohaterki, mianowicie dawno nie widzianą siostrą Maggie oraz byłą przyjaciółką Sylvią, które obie nagle pojawiają się w Gotham. Jest także wątek miłosny – detektyw Slam Bradley zakochuje się w Selinie. Ma jednak poważnego konkurenta, bo ubranej w obcisły kostium złodziejce uważnie przygląda się też Batman.

Mieszanka tych wszystkich elementów sprawdza się średnio. Scenarzysta, Ed Brubaker, niby podejmuje próby pogłębienia rysu psychologicznego postaci i relacji między nimi, ale czyni to raczej pro forma – wszystko jest strasznie kliszowe i sztuczne, jak w programach scripted docu. Lektury nie uprzyjemnia również fakt, że Brubaker traktuje superbohaterską konwencję ze śmiertelną powagą. Nie ma tu ani szczególnie zaskakujących rozwiązań fabularnych, ani nawet wyjścia poza sztampową "trykociarską” formułę – intryga i tak koniec końców sprowadza się do tego, aby w kluczowych momentach Catwoman mogła po przebiegnięciu przez dach i zrobieniu w powietrzu kilku fikołków skopać cztery litery złym kolesiom.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Podobnie jak w przypadku pierwszego albumu większą atrakcją niż fabuła są obrazujące ją rysunki. Większość plansz w tym tomie wyszła spod ręki Camerona Stewarta. Praca przy serii o Catwoman to jak dotychczas największe osiągnięcie w jego portfolio, ale na tym na pewno się nie skończy. Styl kanadyjskiego rysownika może wydawać się prosty, ale jest na tyle dobry warsztatowo, a przy tym dynamiczny i płynny, że kolejne kadry często wyglądają jak slajdy z filmu animowanego.

W zbiorze znajdziemy jeszcze sporo dodatków w postaci całostronicowych prac narysowanych przez różnych autorów, biogramy głównych postaci, a także kilka krótkich historyjek pobocznych, również napisanych przez Brubakera, ale tylko luźno związanych z fabułą głównej serii. Większość z nich jest pozbawiona większego pomysłu i przez to niezbyt ciekawa. Na plus wyróżnia się dwuplanszowy komiks-żart, w którym Selina wraz z przyjaciółką w trakcie kąpieli wyśmiewają absurdy komiksów superbohaterskich. Jest w tym chyba też coś z autoironii, bo część przytyków świetnie pasuje również do tego albumu. Jakby Brubaker chciał powiedzieć "Ja tu tylko zarabiam na życie, pretensje o konwencję kierujcie do grubych ryb z wydawnictwa”.

Catwoman: Nie ma lekko to powtórka wrażeń z poprzedniej części – przeciętne opowiastki, które nieźle rozplanowano na kadry i świetnie narysowano. I choć lektura nie boli, to nie da się ukryć, że na naszym rynku nawet wśród komiksów superbohaterskich można znaleźć wiele ciekawszych pozycji.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
6.0
Ocena recenzenta
-
Ocena użytkowników
Średnia z 0 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 0
Obecnie czytają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie czytam
Tytuł: Catwoman t.2 Nie ma Lekko
Scenariusz: Ed Brubaker
Rysunki: Cameron Stewart
Wydawca: Egmont
Data wydania: luty 2017
Tłumaczenie: Tomasz Sidorkiewicz
Liczba stron: 396
Oprawa: twarda
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
ISBN: 978-83-281-1924-6
Cena: 119,99 zł
Wydawca oryginału: DC ComicsCzytaj również

Catwoman: Na tropie Catwoman
Kotka bez pazurów
- recenzja
Kapitan Ameryka #6: Odrodzenie
Jak wygląda piekło Kapitana Ameryki?
- recenzja
Kapitan Ameryka#5: Człowiek bez twarzy
Kapitan Ameryka dalej bez szału
- recenzja
Criminal #2: Umarli i umierający / Fatalna noc
Na wszystkich przyjdzie czas
- recenzja
Fatale #4: Modlitwa o deszcz
Kobieta fatalna i rock'n'roll
- recenzja
Wszyscy moi bohaterowie to ćpuny
Kiedy narkotyki zwyciężą
- recenzja

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.