» Recenzje » Burton & Cyb

Burton & Cyb


wersja do druku

O dwóch takich co ukradli nie tylko księżyc

Redakcja: Agata 'aninreh' Włodarczyk, Daga 'Tiszka' Brzozowska

Burton & Cyb
Złodzieje, krętacze i naciągacze istnieli od początków cywilizacji i raczej szybko nie znikną. Ba! Technologiczne nowinki z pewnością otworzą również przed nimi możliwości, o jakich nam się nie śniło, co kanalie pokroju Burtona i Cyba niewątpliwie skrzętnie wykorzystają.

Na ponad dwustustronicowy album Burton i Cyb składa się pięć części, podzielonych na krótkie epizody, liczące od 6 do 8 stron – w sumie na czytelnika czeka aż 30 kipiących humorem opowiadań traktujących o najrozmaitszych "wałkach”, jakie narodziły się w głowach dwóch wyjątkowych hochsztaplerów wykreowanych przez Antonio Segurę (scenariusz) oraz Jose Ortiza (ilustracje).

Akcja dzieje się w bliżej nieokreślonym czasie, a Ziemia jest ledwie jedną z mnóstwa planet zamieszkanych przez inteligentne rasy, fantazyjne w swoim wyglądzie i zupełnie zróżnicowane pod względem kulturowym. Dzięki temu obaj niezwykle pomysłowi przestępcy zyskali możliwość przeżycia oryginalnych przygód. Na czytelników czekają serie niezwykłych porwań, manipulacje naiwnymi kontrahentami, podstawianie fałszywych dziedziczek, podszywanie się pod egzotyczne bóstwa, prozaiczny przemyt oraz wiele innych.

Przyjęta konwencja krótkich epizodów wymusiła na twórcach maksymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni: błyskawicznie zawiązują akcję, prezentują pomysł oraz jego puentę, zapewniając uczciwą rozrywkę. I, w co aż ciężko uwierzyć, na palcach jednej ręki można by wymienić komiksy, w których autorom ta sztuka się nie powiodła. W zdecydowanej większości historyjki nie tylko kipią świetnym poczuciem humoru, ale i zaskakującymi rozwiązaniami. Często sama abstrakcyjność przeprowadzanego szwindla wywołuje uśmiech na twarzy, co zresztą dowodzi talentu scenarzysty. To nie jest jednak tak, że bohaterowie są geniuszami zła – czasami, owszem, wykazują się sprytem i umiejętnościami błyskawicznej adaptacji oraz wykorzystywania nadarzających się okazji, bywa jednak i tak, że rezultat intrygi mógłby wzbudzić podziw co najwyżej słynnego gangu Olsena.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Historyjki są pełne dowcipu i to na kilku poziomach, począwszy od samego pomysłu, przez wszelkiej maści gagi sytuacyjne, po interakcje pomiędzy bohaterami czy ich relacje z szeroko pojętym otoczeniem. Między wierszami zaś autorzy żartują sobie ze zwykłych przywar ludzi – oraz wszelkich obcych ras. Zachłanność, naiwność i regularne próby wykiwania bliźnich są  głównym źródłem problemów wyzbytych ze skrupułów kanciarzy i po prawdzie jest to aż nazbyt bliskie rzeczywistości.

Co istotne, kreska komiksu świetnie koresponduje z treścią. Rysunek jest niby lekki, ale doskonale oddaje daną chwilę czy to poprzez zabawę mimiką postaci, czy zobrazowanie rozgrywającej się właśnie sceny. Ortiz nie bawi się w wielkoformatowe ilustracje, nie idzie też w maluteńkie obrazki, lecz z olbrzymią powtarzalnością serwuje po sześć wyrazistych, pełnych detali i satysfakcjonujących kadrów. Pozytywnego odbioru dopełnia odpowiednio dobrana kolorystyka, korespondująca z lekką tematyką historyjek.

Jedna tylko uwaga na zakończenie. Burtona i Cyba nie należy czytać ciągiem, zbyt wielkie jest bowiem ryzyko, że poszczególne teksty zleją się w jedną całość i czytelnik przestanie delektować się nowelami. Zdecydowanie lepiej go sobie dawkować, by czerpać maksimum przyjemności z lektury. A co tu kryć: to zbiór perfekcyjny pod każdym względem, majstersztyk od strony scenariusza i świetna rzecz w warstwie artystycznej.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
9.0
Ocena recenzenta
8.5
Ocena użytkowników
Średnia z 2 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 2
Obecnie czytają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie czytam
Tytuł: Burton & Cyb
Scenariusz: Antonio Segura
Rysunki: José Ortiz
Kolory: José Ortiz
Wydawca: Lost In Time
Data wydania: 2 października 2023
Kraj wydania: Polska
Tłumaczenie: Jakub Jankowski
Liczba stron: 248
Format: 240×320 mm
Oprawa: twarda
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
ISBN: 9788367270526
Cena: 150 zł
Tytuł oryginalny: Burton & Cyb
Wydawca oryginału: ECC EdicionesCzytaj również

Indianie!
Czarny cień białego człowieka
- recenzja
Łowcy relikwii
Dynamicznie i pięknie
- recenzja
Elecboy #2
Między końcem świata a postępem
- recenzja
Ta, która mówi
Nie daj zamknąć sobie ust
- recenzja
Hoka Hey!
W poszukiwaniu tożsamości
- recenzja
Łupieżcy imperiów
Śmierć, wojna i rewolucja
- recenzja

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.