» Recenzje » Brom #2

Brom #2


wersja do druku
Brom #2
Pierwszy tom Broma był bardzo dobry i szybko zyskał uznanie czytelników. Czy z częścią drugą będzie podobnie? Oczywiście! Powiem więcej, kolejny tom jest jeszcze bardziej wciągający.

Niedawne wydarzenia mocno zachwiały światem Broma. Zderzenie z wilkołakiem odcisnęło piętno zarówno na nim, jak i jego przyjaciołach. W konsekwencji Aleks, alter ego Eryka, nie przeżył. Na domiar złego Bułka razem z rodziną wyjechała do Gdyni, Marysia zaś postanowiła mocniej zaangażować się w pracę z magicznymi stworzeniami. W ten sposób bohaterom mijają 4 lata. Brom i Marysia działają jako wiedźmy, a Eryk stara się odnaleźć w roli strzygonia. Wszyscy jednak mają tak wspólne, jak i prywatne problemy. Gdzieś pomiędzy czasem wolnym i zawiłościami rodzinnymi, muszą stawiać czoła zagrożeniom w postaci nadnaturalnych stworzeń.

Drugi tom Broma jest bardziej poważny. Razem z protagonistami zagłębiamy się w świat wierzeń i demonów, będący dla jednych wytworem wyobraźni, a dla innych realnym zagrożeniem. Brom i Marysia – pod opieką matki młodzieńca – kontynuują pracę wiedźm, a pracując na zlecenie szybko przekonują się jak niebezpieczne bywają zadania. I tu uwidacznia się największy plus całej opowieści. Autorce nie potrzeba obszernych dialogów czy kilkunastu kartek nachalnej ekspozycji, aby wyjaśniać zasady rządzące magicznym światem. Czytelnik gładko zagłębia się w mitologię, poznaje poszczególnych magicznych osobników i chłonie całą otoczkę narosłą wokół nich. To co dla jednych wydaje się bajką, dla pozostałych jest tajemnicą. A do tego serwowany przez Unkę dreszczyk emocji towarzyszący kolejnym sprawom, powoduje, że ciężko się oderwać od lektury.

Ale druga część Broma, to nie tylko magiczne konflikty, to również nieco kłopotów miłosnych i towarzyskich głównego bohatera. Starsi o parę lat Brom i Marysia zupełnie inaczej patrzą na swoje dziedzictwo. Bronisław pozostał osobą, której ciężko się zaadaptować wśród rówieśników. Sytuacji nie poprawia fakt, że ciągnie go też do nietypowych partnerek, a te jak na razie goszczą w jego życiu tylko na chwilę. Zaczyna też szukać informacji o ojcu i innych krewnych. Eryk ma problemy i powoli odkrywa naturę strzygonia, zaś Marysia z pełną pasją odnajduje się w roli wiedźmy i z niemałym przytupem rusza na każdą kolejną misję. Unka Odya w tym wszystkim przemyca jednak coś jeszcze, zalążek rodzinnych, dawnych konfliktów. Niestety, mimo starań pogłębienia wiedzy o rodowej historii, rodzina Broma nie pali się do spotkania.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Unka, poza tym że zachowuje przejrzystość magicznego świata, doskonale rozwija swoich bohaterów. Zwłaszcza widać to po Bromie, który bardzo się zmienia i z trudem godzi się na swoje dziwne zamiłowania. Niemniej Bronisław nic nie stracił ze spontaniczności i szczerości z pierwszego tomu. Po kilku latach jest co najwyżej bardziej ironiczny i krytyczny w stosunku do swojej osoby. Co owocuje momentami dość humorystycznymi odzywkami. Reszcie bohaterów Unka poświęca mniej uwagi, nadal jednak mamy tu fajne sceny z Erykiem.

Podobnie jak pierwszy tom, kontynuacja wyróżnia się lekką, szarą kolorystyką i miękkimi, przyjemnymi dla oka konturami. Chociaż na pierwszy rzut oka Brom może nie wydawać się zaskakującym dziełem, to jednak prace artystki przyciągają uwagę swoją lekkością.

Broma trzeba po prostu przeczytać. Odpowiednio dobrana sceneria, przystępna fabuła, nierozgarnięty główny bohater i jego dość bystra siostra cioteczna Marysia, okazali się przepisem na sukces. Szybko zyskali sympatię czytelnika, a odkrywanie z nimi różnych mrocznych sekretów nie pozwala się nudzić. Do tego przewijające się w tle tematy rodzinne, jeszcze mocniej osadzają bohaterów w fabule, sprawiając, że drugi tom Broma czyta się lepiej niż część pierwszą.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Galeria


8.5
Ocena recenzenta
8.5
Ocena użytkowników
Średnia z 1 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 0
Obecnie czytają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie czytam
Tytuł: Brom #2
Scenariusz: Unka Odya
Rysunki: Unka Odya
Seria: Brom
Wydawca: Wydawnictwo 23
Data wydania: 2 października 2021
Kraj wydania: Polska
Autor okładki: Unka Odya
Liczba stron: 232
Format: 165x235 mm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Druk: czarno-biały
ISBN: 9788396210500
Cena: 49,90 zł
Kraj wydania oryginału: PolskaCzytaj również

Brom #1
Nadchodzi nowe...
- recenzja
Fastnachtspiel
Biblijne krotochwile
- recenzja
Johannes Schachmann. Życie i czasy
Kiedy underground wypływa na szerokie wody
- recenzja
Kolektyw #3
Siedmiostrzałowy sześciostrzałowiec
- recenzja

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.