» Wieści » Biletowa zawierucha

Biletowa zawierucha

|

Biletowa zawierucha
Kilkanaście tysięcy biletów lubelskiej komunikacji miejskiej, na których w ramach akcji "Lublin dla wszystkich" wydrukowano komiksy dotyczące kwestii dyskryminacji, zostało wycofanych ze sprzedaży.

Jeden z komiksów przedstawiał postać Żyda obejmującego się z dwoma osobami, drugi osobę czarnoskórą. Na rysunku znalazł się też napis "Motoooor!!!". Celem autorów akcji było zwrócenie uwagi na istniejące w społeczeństwie animozje o podłożu religijnym, seksualnym oraz rasowym.

Przeciwko akcji zaprotestowały władze klubu Motor Lublin w oświadczeniu prezydenta Lublina, Krzysztofa Żuka, oraz Rady Nadzorczej.

Według organizatorów akcji i autorów komiksów rysunki zostały źle zinterpretowane.
Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
Źródło: gazeta.pl
Tagi: Bilety z komiksami

Komentarze


earl
   
Ocena:
0
@ repek
Tak jak pisałem [i się nie pomyliłem, jak ja Cię znam :P] - jak masz ochotę na takie rozmowy, to polecam forum i topic flejm polityczny. :) Nie ze mną, ale może ktoś się skusi.

Sam robisz wielokrotnie flejmy i obraźliwe insynuacje pisząc, że w Polsce jest wszechobecny rasizm z czego wynika, że Polacy są rasistami. A pytany o konkrety nie potrafisz podać jakichś sensownych przykładów tylko operujesz ogólnikami.
21-11-2012 23:02
Repek
   
Ocena:
0
@earl
To, że w Polsce rasizm jest obecny nie równa się temu, że wszyscy Polacy są rasistami. Nie wiem, skąd to wziąłeś. To juz jakaś Twoja nadinterpretacja i właśnie dlatego nie chcę brnąć w tego typu flejmy, w których mi coś się wmawia. :)

Natomiast w Polsce, w której żyję i w której chodzę na mecze na stadiony, rasizm jest powszechny. Taka jest moja perspektywa, tak to widzę. Nie czuję potrzeby kogokolwiek przekonywać do mojej optyki.

Pozdro
21-11-2012 23:48
earl
   
Ocena:
0
Czyli żyjemy pewnie w dwóch innych Polskach, bo w tej, której ja żyję jakoś tego nie dostrzegam. Chyba, że jest to związane jedynie ze środowiskiem bandytów stadionowych, więc omija mnie ta "przyjemność".

Ale ok, nie ma co dłużej ciągnąć tego tematu, bo się nie dogadamy, gdyż każdy z nas ma inne doświadczenie. Ja, jak widzę, znacznie bardziej pozytywne co do naszego kraju - może dlatego, że przestałem uczęszczać na mecze piłki nożnej, aby nie dostać w łeb za to, że siedziałbym w niewłaściwym sektorze.

W każdym razie przepraszam Cię za moje uwagi.
22-11-2012 00:09
Repek
   
Ocena:
0
@earl
Nie mamy się za co przepraszać. Po prostu naprawdę inaczej w wielu przypadkach (nie, nie chodz mi o bandytów stadionowych :)) postrzegamy nasz kraj i naszych rodaków.

Pozdrawiam!
22-11-2012 00:35
~bijekcjazNwR

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
+1
http://www.rewiry.lublin.pl/

To się dzieje naprawdę?

Jacyś lewaccy aktywiści ("Tęsknię za Tobą, Żydzie", "Front Wyzwolenia Zwierząt", "Motyl na procesji bożego ciała", itd.) pod patronatem Krytyki Politycznej ciągną publiczne pieniądze między innymi z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Realizują za nie jakieś totalnie z dupy projekty. A płaci głupi naród, który jeszcze dowiaduje się, że nie dorósł do tego, by zrozumieć co Artyści chcą mu Przekazać. Paradne!

Swoją drogą - prezydenta miasta pomyliliście z prezesem klubu. Wypadałoby zmienić. Jak już będzieci edytować, to poprawcie też literówki ("zaprotestowały władzy klubu").
22-11-2012 01:50
Kuba Jankowski
   
Ocena:
0
Poprawione, dzięki.
22-11-2012 07:00
earl
   
Ocena:
+1
@ repek
Ja po prostu uważam, że w Polsce, w przeciwieństwie do chociażby Niemiec, Francji i W. Brytanii problem rasizmu jest problemem marginalnym. Nikt u nas nie robi awantur i nie prześladuje mniejszości jak w tych krajach, nie wszczyna awantur i burd na tym tle, nie pali sklepów czy samochodów. Istnieje nienawiść i zawiść, owszem, ale przede wszystkim na tle społecznym (kiedy właściciele zakładów, jak Cupiał, wzywają policję by ta biła protestujących przeciw zwolnieniom robotników) czy regionalnym (np. konflikt Śląska z Warszawą czy Bygdoszczy z Toruniem). I to na te problemy trzeba uczulać, a nie wyciągać demony z szafy.
22-11-2012 08:04
~Standman

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
Jak dla mnie projekt tych biletów jest po prostu brzydki (zwłaszcza beznadziejna kolorystyka). Estetyka zinowa niestety w tym przypadku kompletnie nie trafiona. To byłby obciach dla miasta.
22-11-2012 14:09
earl
   
Ocena:
+1
Jeśli idzie o wykonanie to lepsza byłaby akcja plakatowa w autobusach - więcej przestrzeni do wykorzystania i większa szansa, że ludzie zwrócą na rysunki uwagę. Natomiast bilety - cóż, większość kasuje, wsadza do kieszeni a po wyjściu z autobusu wyrzuca do kosza. Ale jeśli już coś takiego powstało, to powinno zostać zrealizowane. Marnotrawienie naszych pieniędzy to jest jedno z największych przestępstw władzy publicznej.
22-11-2012 14:38
Repek
   
Ocena:
0
@earl
Problem jest IMO wprost proporcjonalny do różnorodności rasowej w Polsce. I dla mnie wystarczająco w tych proporcjach znaczący.

Nie mam też w zwyczaju zastanawiać się, czy gdzieś jest gorzej, by uznać, że u mnie jest lepiej. :)
22-11-2012 22:23
earl
   
Ocena:
0
A że u nas tych mniejszości jest niewiele (kilka procent) to i problem jest stosunkowo niewielki. Prosta arytmetyka. Natomiast problemy ważkie dla całego społeczeństwa (w tym i dla mniejszości narodowych i rasowych) jak zawsze leżą odłogiem, bo, w przeciwieństwie do haseł walki z rasizmem i faszyzmem, nie mają tej lotności i siły przebicia w walce politycznej.
23-11-2012 00:34
Andman
   
Ocena:
0
Faktycznie, mniejszości i rasizm są marginalne, ale są. Rzeczy takie jak wielki baner na trybunie z napisem "Śmierc garbatym nosom", czy rzucanie bananami i obrażanie czarnoskórych piłkarzy występują, są widoczne i przynoszą wstyd. Samą akcję biletową jednak uważam za słabą, rysunki są brzydkie i niesmaczne.
23-11-2012 08:16
earl
   
Ocena:
0
Dla mnie wstyd przynosi w ogóle bandytyzm i chamstwo na stadionach. Nie widzę bowiem różnicy w hasłach: "Wpieprzymy Żydom" od "Wpieprzymy Polonii", nie widzę różnicy w pobiciu czarnoskórego kibica przez białych bandytów od pobicia kibica Cracovii przez bandytów Wisły. Jeśli nie wyruguje się podobnych zachowań to trudno też sądzić, że wyruguje się zachowania rasistowskie na stadionach - nie wyobrażam sobie bowiem tolerancji i szacunku wobec czarnych, żółtych, homoseksualistów itd jeśli nie będzie tolerancji i szacunku wobec tych, którzy noszą inne barwy klubowe.

Zresztą, już sam fakt, że może dochodzić do takich rzeczy, że mieszkańcy jednego miasta (jak w Warszawie i Krakowie) mogą lać się po mordach tylko dlatego, że kibicują innym drużynom. Jest to chore i patologiczne i powinno być jak najszybciej zwalczane. Nie wyobrażam sobie mieszkania np. w stolicy, która ma 2 drużyny w ekstraklasie i kibicowania tylko jednej z nich, a drugiej życzenia klęski. Normalna postawa to kibicowanie obu drużynom z tego samego miasta. Ale bandziorom spod znaku Legii/Polonii czy Wisły/Cracovii taka postawa nie przyjdzie do łbów.
23-11-2012 08:50

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.