» Berlin

Berlin

Dodał: Maciej 'Repek' Reputakowski

Berlin
9.00
7.62
Ocena użytkowników
Średnia z 8 głosów
-
Twoja ocena
Tytuł: Berlin
Scenariusz: Marvano
Rysunki: Marvano
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: październik 2009
Tłumaczenie: Wojciech Birek
Liczba stron: 168
Format: 260x190 mm
Oprawa: miękka, kolorowa, ze skrzydełkami
Druk: kolorowy
Cena: 59 zł

Kolekcja XX wiek, wiek XXI.

Zbiorcze wydanie trzytomowej serii znanego rysownika belgijskiego, Marvano, który tym razem stworzył też scenariusz opowieści. Wprawdzie jej pierwszy tom ukazał się w 1994 roku, ale autor dokończył cykl dopiero w roku 2008 i opublikował pod wspólnym tytułem Berlin.

Dzieło to znacząco różni się od wcześniejszych komiksów Marvano. Nie jest opowieścią science fiction, lecz historyczno-sensacyjną, osadzoną w realiach niemieckich II wojny światowej i drugiej połowy XX wieku. Przedstawia historię śledztwa prowadzonego w czasach współczesnych przez głównego bohatera, usiłującego rozwikłać tajemnicę losów swojego ojca, byłego pilota wojsk alianckich, który w czasie II wojny światowej bombardował Berlin, a później, podczas zimnej wojny, kiedy Rosjanie blokowali zachodnią część stolicy Niemiec, bronił Berlina Zachodniego.

Część pierwsza ukazuje tragiczne losy lotników alianckich, bombardujących Berlin i inne niemieckie miasta. W części drugiej jeden z bohaterów, już po wojnie, bierze udział w akcji obrony Berlina Zachodniego przed uzależnieniem od ZSRR, a przy okazji wplątuje się w aferę związaną z nazistowską tajną bronią. Ostatnia część rozgrywa się na początku XXI wieku, kiedy jeden z potomków uczestników walk o Berlin stara się rozwikłać sensacyjną zagadkę zabójstwa tajemniczego "Rosyjskiego Księcia".

Bohaterami komiksu są nie tylko żołnierze wojsk alianckich czy stojący po drugiej stronie frontu Niemcy, ale także ofiary wojny, zarówno działań faszystów, jak i wojsk sprzymierzonych. Autor obiektywnie ukazuje obie strony konfliktu, nie waha się także przed ostrym moralnym osądem hitleryzmu, stalinizmu i powojennej amerykańskiej polityki mocarstwowej.

Źródło: Egmont Polska

Galeria

Zobacz wszystkie »
Tagi: Berlin | Marvano | XX wiek wiek XXI


Czytaj również

Berlin
Zrozumieć przeszłość
- recenzja
Wywiad z Marvano
Nie jestem pacyfistą
Wieczna wolność
Spokój duszy i sumienia
- recenzja
Wieczna wojna #2: Porucznik Mandella
Kill or be killed again
- recenzja
Wieczna wojna #1: Szeregowiec Mandella
Kill or be killed
- recenzja
Wieczna wojna
Wieczna wojno, ojczyzno moja
- recenzja

Komentarze

string(15) ""

Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.