Berlin #1: Miasto kamieni

Autor: Paweł 'Singer' Niećko

%DANE%

Berlin. Wrzesień 1928 roku. Zmierzch Republiki Weimarskiej. 10 lat po zakończeniu I Wojny Światowej Niemcy pogrążone są w głębokim kryzysie i rozpaczliwie szukają dla siebie nowej drogi. Na sile przybiera konflikt między socjalistami, zapatrzonymi w radziecką rewolucję, a nacjonalistami coraz głośniej krzyczącymi "Heil Hitler!". Obie frakcje zupełnie gdzie indziej widzą przyczyny problemów gnębiących kraj i inaczej wyobrażają sobie jego przyszłość. Napięcie staję się trudne do wytrzymania...

To bogate społeczno-polityczne tło pierwszego tomu trylogii Jasona Lutesa, w którym na pierwszy plan wysunięte są skomplikowane losy poszczególnych bohaterów. Marthe Müller, studentka wydziału sztuki, próbuje odnaleźć się w obcym mieście. Dziennikarz Kurt Severing stara się opisywać dynamicznie zmieniającą się rzeczywistość. Gudrun Braun, matka trójki dzieci, traci pracę i znajduje pomoc wśród socjalistów. Jej mąż, Otto, przystępuje natomiast do nacjonalistów, w nich widząc jedyną szansę na lepszy los.

To tylko kilka z wielu postaci, których losy przetną się na ulicach Berlina. Żydzi i aryjczycy, robotnicy i fabrykanci, czerwone brygady i faszyści, artyści i wojenni weterani. Wszyscy oni są mieszkańcami tego fascynującego miasta, będącego świadkiem małych wielkich dramatów i najważniejszych wydarzeń współczesnej historii.

Akcja publikowanego w roku 2000 pierwszego tomu serii - City of Stones - rozpoczyna się w momencie przybycia do Berlina Marthe Müller, studentki wydziału sztuki. Lutes szczegółowo opowiada o jej życiu w Berlinie i związku z dziennikarzem Kurtem Severingem. Drugi wątek City of Stones koncentruje się na losach robotniczej rodziny, która rozpada się ze względu na różne poglądy polityczne rodziców - matka wraz z córkami dołącza do szeregów komunistów, zaś ojciec z synem przyłącza się do partii nazistowskiej. Akcja książki kończy się 1 maja 1929 roku.

Źródło: Kultura Gniewu