» Recenzje » Batman – Sekta

Batman – Sekta


wersja do druku

Każdy przegrywa, nawet Batman

Redakcja: Marcin 'Karriari' Martyniuk

Batman – Sekta
Jim Starlin nie jest twórcą anonimowym w Polsce, jednak trudno mówić o nasyceniu naszego rynku jego komiksami. Niemniej to scenarzysta tworzący świetne, przejmujące historie, czego przykładem jest Batman Sekta.

Historia zaczyna się w złym dla Batmana momencie: znajduje się uwięziony w kanałach, a dokładniej zwisa przywiązany do sufitu za ręce. Osłabiony i głodny traci świadomość oraz poczucie czasu, co wpędza go w majaki i jawę. I wszystko to zawdzięcza Diakonowi Josephowi Blackfire’owi, personie dziwnej, magicznej, nietypowej, gotowej na wszystko, aby przeciągnąć Mrocznego Rycerza na swoją stronę i wciągnąć go do tytułowej sekty. Batman jest w potrzasku, zresztą jak całe Gotham, w którym od pewnego czasu ktoś czyści ulice z bezdomnych, drobnych złodziejaszków, prostytucji i wszelkiego zła, jednak czyni to niezgodnie z literą prawa. Przeciwnik Batmana nie ma skrupułów i posiada charyzmę, którą szybko zjednuje sobie mieszkańców miasta.

BatmanSekta szokuje od pierwszych chwil. Nie ma tu wielkiego śledztwa, będącego prologiem do sytuacji, w jakiej zastajemy Batmana, jak to często bywa w jednotomowych historiach z Gackiem. Jim Starlin od razu daje czytelnikowi "wisienkę z tortu" tym samym sprawiając, że Mroczny Rycerz jest blisko przegranej, ponieważ historia tak naprawdę startuje w miejscu, w którym nadzieja dla Gacka umiera. Scenarzysta skupił się na tym co przeżywa i co czuje Mroczny Rycerz, jak kolejne wizje wzmocnione przez narkotyk odbierają mu resztki poczucia świadomości i potrzeby walki z oprawcą, ale to nie jest dramat, ani jednoliniowa opowieść. Dzieło Starlina jest bardzo silne nacechowaną psychodeliczną wizją walki Batmana z samym sobą, która miesza rzeczywistość a jawą. Czytelnik podobnie jak protagonista jest prowadzony za rączkę przez kolejne zaułki umysłu Batman jego postrzeganie świata i to jak wewnętrznie się poddaje.

Fabularnie to jedna z lepszych historii o Batmanie, jaka może wpaść w ręce miłośnika Gacka. Ponad trzy dekady temu (Sekta pochodzi z 1988 roku) Starlin stworzył niezwykle mroczną, brutalną i narkotyczną opowieść o jednym z najbardziej znanych i kochanych superbohaterów przez miłośników komiksu. Jego Batman nie jest "tytanem" spokoju i opanowania, nie wzbudza strachu we wrogach, nie roztacza mrocznej aury, za to najbliżej mu do człowieka: zwykłego, zniszczonego i takiego, który się poddaje. Kiedy próbuje pozbierać resztki swojej godności i psychiki, na ulicach miasta Gotham jest przelewana krew zarówno niewinnych, jak i wszystkich potencjalnych przeciwników Diakona Josepha Blackfire’a.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Ilustracyjnie Batman Sekta to małe arcydzieło, w którym Bernie Wrightson (rysunki) i Bill Wray (kolory) stworzyli silnie współgrający z opowieścią klimat psychodelicznej podróży Batmana. Każda strona to mieszanka niezliczonych barw i kontrastów, które rozświetlają ulice Gotham oraz podmiejskie kanały niezwykłą paletą kolorów i świateł. Jest wyraziście, soczyście, momentami abstrakcyjnie, a to jak panowie operują cieniem czy dynamiką kadrów świadczy o ich niemałych umiejętnościach.

Jim Starlin pokazał, że nie boi się sięgać po mroczne i krwawe motywy oraz tragicznie doświadczyć swoich bohaterów. Jego Sekta to bardzo ciężkie dzieło, pełne przemocy i protagonisty, który najpierw musi odnaleźć siebie i pokonać swoje lęki, zanim stawi czoło oprawcy, mając świadomość, że w trakcie jego niedyspozycji Blackfire pochłania kolejnych mieszkańców Gotham.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Galeria


8.0
Ocena recenzenta
7
Ocena użytkowników
Średnia z 3 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 2
Obecnie czytają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie czytam
Tytuł: Batman - Sekta
Scenariusz: Jim Starlin
Rysunki: Bernie Wrightson
Seria: Batman, Klub Świata Komiksu
Wydawca: Egmont Polska, Egmont
Data wydania: 20 stycznia 2021
Kraj wydania: Polska
Tłumaczenie: Tomasz Sidorkiewicz
Liczba stron: 200
Format: 170x260 mm
Oprawa: twarda
Papier: kredowy
Druk: czarno-biały
ISBN: 9788328159358
Cena: 79,99 złCzytaj również

Batman. Wojownicze Żółwie Ninja
Crossover tak dziwny, że aż dobry
- recenzja
Kosmiczna Odyseja
Kolejna kosmiczna wojna
- recenzja
Suicide Squad. Odział samobójców – Zła krew
Nowe szaty starej gwardii
- recenzja
Batman. Detective Comics #5: Wojna Jokera
Preludium do wojny Jokera
- recenzja
Batman. Detective Comics #4: Zimna zemsta
Miłość wybacza wszystko
- recenzja
Batman. Detective Comics #3: Pozdrowienia z Gotham
Batman niskich lotów
- recenzja

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.