» Recenzje » Authority #2

Authority #2


wersja do druku
Authority #2
Warren Ellis pisze ciężkie, ale bardzo interesujące superhero: pełne akcji i równocześnie będące pochwałą dla bezpardonowego sposobu działania superbohaterów. Bo jak inaczej zapewnić ludziom bezpieczeństwo, jeśli nie groźbą, strachem i przemocą? Przekonajmy się.

Jenny Foster – tzw. duch XIX wieku – nie żyje, z kolei po jej nowe wcielenie wyruszają kolejni rządowi poplecznicy. W międzyczasie kontrowersyjna grupa Authority – Jack Hawksmoor, Midnighter, Apollo, Swift, Engineer, Doctor – dalej prowadzą batalie polityczne, aby zapewnić Ziemi ochronę bez uzależniania się od władz państwowych. I to nie tylko w zakresie zagrożenia pokroju najeźdźców z kosmosu czy przybyszów z multiwersum, ale również przed samymi mieszkańcami błękitnego globu.

W drugim tomie Authority Warren Ellis kontynuuje przygody autorytarnej grupy superbohaterów, która narzuca swoją wolę oraz opinię, wymuszając posłuszeństwo na Ziemi. Daje politykom jasne zasady prowadzące do utrzymania porządku, przestrzega dyktatorów przed próbami naruszania wolności mieszkańców, a gdy trzeba, używa do tego bardzo "ciężkich" środków perswazji niestroniących od rozlewu krwi. Dzięki super-statkowi są niemal nietykalni, ale wiele ich działań odbija im się czkawką i groźbami ze strony innych rządów, co zamyka błędne koło konfliktów na arenie politycznej. Niemniej poparcie społeczeństwa rośnie, tym samym dodając im splendoru i umacniając władzę.

Charakterystyczną cechą Authority jest sposób prowadzenia narracji przeplatającej brutalną akcję z ogromną dawką polityki, w tym moralnych dylematów. Scenarzysta pokazuje kilka punktów widzenia, w tym głosy za i przeciw działaniom zespołu Authority. A te można oceniać różnie, wśród najbardziej kontrowersyjnych jest zabranie uchodźców na ich super-statek i zapewnienie im azylu, albo ewakuowanie mieszkańców Ziemi do innych alternatywnych światów ze statusem uchodźców. Może brzmieć to dziwnie, a wręcz nieprawdopodobnie, ale takie sytuacje nie są rzadkością w sposobach działania Authority.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Pierwsza część albumu jest ciekawa i nie ma czego jej zarzucić – akcja mknie do przodu, dialogi dają radę, mnóstwo politycznych przepychanek urozmaica życie herosów. Niestety w pewnej chwili problemy protagonistów schodzą na drugi plan, ustępując pola intrydze, której celem jest usunięcie Authority ze stołka i podmienienie na rządowych herosów. Nowa grupa wyróżnia się jeszcze większą brutalnością niż oryginalni herosi, w związku z tym historia traci gdzieś swój moralny ciężar, na rzecz krwawej, bezcelowej rzezi przypadkowych mieszkańców. I jakkolwiek by to nie brzmiało interesująco, to wierzcie, że całość rozpisana jest bardzo sztampowo i nudno, po linii najmniejszego oporu.

Wizualnie mamy tu charakterystyczną kreskę, która towarzyszyła czytelnikowi w pierwszym tomie, a która nadaje postaciom nieco karykaturalny, ale ciekawy wygląd. Ogólnie w pierwszych zeszytach album jest bardzo podobny do poprzedniej części, dopiero dalej zmienia się wizualnie, co też jest zasługą całej armii ilustratorów. Niemniej całość prezentuje się dobrze, a czasami idzie spotkać fajne całostronicowe kadry.

Drugi tom Authority tylko po części powtarza sukces tomu pierwszego, ale jeśli jedynka przypadła do gustu, to spokojnie można sięgnąć i po kontynuację. Niemniej trzeba się liczyć z faktem, że po kilku dobrych rozdziałach, następują znacznie nudniejsze przygody bohaterów. Oczywiście akcji tam nie brakuje, lecz nie ma już miejsca na wiele zaskoczeń.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Galeria


6.5
Ocena recenzenta
6.5
Ocena użytkowników
Średnia z 1 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 0
Obecnie czytają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie czytam
Tytuł: Authority #2
Scenariusz: Paul Jenkins, Mark Millar, Warren Ellis, Tom Peyer, Joe Casey, Doselle Young
Rysunki: Chris Weston, Cully Hammer, Dustin Nguyen, Frank Quitely, Georges Jeanty, John McCrea, Arthur Adams, Gary Erskine
Seria: Authority, Klub Świata Komiksu, DC Deluxe
Wydawca: Egmont Polska, Egmont
Data wydania: 14 kwietnia 2021
Kraj wydania: Polska
Tłumaczenie: Jacek Żuławnik
Liczba stron: 504
Format: 180x275 mm
Oprawa: twarda z obwolutą
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
ISBN: 9788328149212
Cena: 149,99 zł
Wydawca oryginału: DC Comics
Kraj wydania oryginału: Stany ZjednoczoneCzytaj również

The Authority #4: Narodziny
Nadszedł zbawiciel?
- recenzja
Kosmiczna Odyseja
Kolejna kosmiczna wojna
- recenzja
Ultimate X-Men #3
Kiedy lud mutantów przemówił
- recenzja
Ultimate X-Men #2
Spadek formy?
- recenzja
DC Deluxe. Wonder Woman (wyd. zbiorcze) #3
Za dużo Olimpu
- recenzja
Lucyfer – Wyd. zbiorcze #1
Lucyfer powraca!
- recenzja

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.