» Recenzje » Ant-Man #1: Druga szansa

Ant-Man #1: Druga szansa


wersja do druku

Ciężki los superbohatera

Redakcja: Marcin 'Karriari' Martyniuk, Daga 'Tiszka' Brzozowska

Ant-Man #1: Druga szansa
Niedawno do kin wszedł drugi film (Ant-Man i Osa) opowiadający o przygodach Ant-Mana, jednak chwilę przed premierą fani mogli także poznać przygody komiksowej wersji Scotta Langa, stworzonej przez Nicka Spencera i Ramona Rosanasa, debiutującej w serii Marvel Now!. Czy warto było sięgnąć po ten album?

Najnowsza historia Ant-Mana nie rozbija się o jego początki jako superbohatera. Spencer przedstawia wydarzenia, kiedy Scott Lang ma już za sobą niemały bagaż doświadczeń (walkę u boku Fantastycznej Czwórki, Avengers i porachunki z prywatnymi łotrami) oraz bardziej zaawansowany wiek. Ciągły brak kasy sprawił, że ograniczono mu prawa widywania się z ukochaną córką Cassie. Sfrustrowany szuka więc pracy nigdzie indziej, jak u Tony’ego Starka. I kiedy upragniona posada szefa biura ochrony jest już na wyciągnięcie ręki, okazuje się, że była żona ma plany związane z ich jedyną córką. Scottowi nie pozostaje nic innego, jak wybrać się w podróż do Miami i ponownie nawiązać dobre relacje z Cassie.

Druga szansa przybliża nam postać Ant-Mana przez pryzmat codziennych problemów, kiedy jako superbohater próbuje pogodzić życie na krawędzi z opieką nad Cassie. Śledzimy jego wewnętrzne rozterki, wątpliwości, emocje, a nawet wspomnienia w pełni dające nam obraz, jakim stał się zagubionym i niewywiązującym się z obowiązków człowiekiem. Z drugiej strony, wśród natłoku problemów i emocji rodzinnych, protagonista prawie nigdy nie traci dobrego humoru. Nie brakuje wstawek i gagów, jak odniesień do współpracy z poprzednimi współtowarzyszami, superbohaterami, czy humoru sytuacyjnego. Oczywiście do poziomu Spider-Mana jeszcze mu wiele brakuje, ale momentami właśnie na takiego dowcipnego herosa charakteryzuje go Nick Spencer. Jednak Scott Lang przyciąga kłopoty jak magnes, więc nawet kiedy zaczyna mu się układać, szybko wszystko staje na głowie.

Fabularnie może nie jest to oryginalna historia, bowiem opiera się na dość prostym schemacie, w którym gdy tylko bohater ułoży sobie życie, nagle pojawiają się starzy wrogowie szukający zemsty. Jednak w przypadku Ant-Mana nie potrzeba tak naprawdę więcej, główne skrzypce grają jego emocje i one przyzwoicie urozmaicają całą opowieść. Od pierwszej sceny zaczynamy mu kibicować, a w miarę jak poznajemy kolejne losy i to, jakim był (i to dosłownie) rozczarowaniem dla całej gromady przyjaciół, jeszcze bardziej obdarzamy go sympatią. Ant-Man jest jednym z tych bohaterów, którzy pomimo dobrych chęci nie zawsze potrafią udźwignąć ciężar, który na nich spada, a w Drugiej szansie pokazano to wyjątkowo sprawnie. Dlatego jego losy są po części tak smutne i przytłaczające.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Jordan Boyd, Ramon Rosanas stworzyli prostą, pastelową szatę graficzną, która chociaż niczego nie ujmuje opowieści, to nie jest też wyjątkowa. Rysunki są solidne, ale największą uwagę przyciągają alternatywne okładki umieszczone na końcu komiksu, mające w sobie więcej szaleństwa.

Druga szansa pozostaje pozycją jednorazową i raczej przeznaczoną dla fanów, którzy Ant-Mana lubią, znają czy szanują. Komiksowy superbohater jest pokazany znacznie nudniej od kreacji filmowej. Więcej problemów, mniej efektowne zachowania czy kradzieże oraz brak szacunku w oczach kolegów po fachu. Dlatego niekoniecznie przypadnie do gustu osobom, które do tej pory widziały obraz jedynie filmowej wersji Scotta Langa, w którą wcielił się Paul Rudd. Trzeba jednak pamiętać, że nie jest to typowa historia superbohaterska, a raczej opowieść o człowieku, który szuka "drugiej szansy".

Dziękujemy wydawnictwu Egmont Polska za przekazanie komiksu do recenzji.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Galeria


6.5
Ocena recenzenta
7.5
Ocena użytkowników
Średnia z 1 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 1
Obecnie czytają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie czytam
Tytuł: Ant-Man #1: Druga szansa
Scenariusz: Nick Spencer
Rysunki: Ramon Rosanas
Seria: Marvel Now
Wydawca: Egmont
Data wydania: 25 lipca 2018
Kraj wydania: Polska
Tłumaczenie: Weronika Sztorc
Liczba stron: 120
Format: 167 x 255 mm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
ISBN: 9788328126619
Cena: 39,99 zł
Tytuł oryginalny: Ant-Man Vol. 1: Second-Chance Man
Wydawca oryginału: Marvel Comics
Data wydania oryginału: 2015Czytaj również

Thor #1: Gromowładna
Historia kołem się toczy
- recenzja
Star Wars #2: Operacja Gwiezdny Blask
Blasku brak
- recenzja
Marvel Fresh. Doktor Strange (wyd. zbiorcze) #1
Czarowanie w kosmosie
- recenzja
 Amazing Spider-Man #02: Przyjaciele i wrogowie
Trochę się ułożyło, ale jednak nie do końca.
- recenzja
Amazing Spider-Man #01: Powrót do korzeni
Szczęście na odwrót
- recenzja

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.