» Recenzje » Amazing Spider-Man Globalna sieć #10: Odejść z hukiem

Amazing Spider-Man Globalna sieć #10: Odejść z hukiem


wersja do druku

Finałowe starcie

Redakcja: Daga 'Tiszka' Brzozowska

Amazing Spider-Man Globalna sieć #10: Odejść z hukiem
Stało się. Peter Parker znów musi stawić czoła Zielonemu Goblinowi, jednak teraz nemezis Pająka jest silny jak nigdy dotąd. Dla Spider-Mana oznacza to wojnę, w dodatku najtrudniejszą ze wszystkich: w której zginą niewinni.

Peter Parker po upadku Parker Industries powoli odzyskuje swoje życie. Wciąż jest szefem działu naukowego w Daily Bugle i odnawia relacje z Mary Jane Watson. Ale wrogowie nie śpią. Norman Osborn szuka sposobu na odzyskanie siły Zielonego Goblina i niestety taki znajduje. Kiedy Spider-Man był zajęty walką z innymi, ten połączył się z symbiontem Carnage’a. W dodatku, chcąc poznać tajną tożsamość Pająka, uprowadził kogoś z jego otoczenia. Osborn nie cofnie się przed niczym, aby zniszczyć i upokorzyć Petera Parkera.

Odejść z hukiem to bardzo dobre zakończenie Globalnej sieci. Od początku historia trzyma poziom i odpowiednie napięcie. Powstający Goblin jest ciągle dwa kroki przed Spider-Manem, a przez połączenie z symbiontem odznacza się jeszcze większą brutalnością. Do tego dochodzą zwroty akcji, efektowne potyczki i cała plejada pomniejszych postaci, które również znajdują się w ogniu wydarzeń. Nagle starcie Petera z Normanem staje się wojną domową o władzę i wpływy.

Fabularnie ciężko się do czegoś przyczepić – to, co Dan Slott stworzył w poprzednich dziewięciu tomach (relacje z najbliższymi, technologię wokół Spideya, zjednanych sobie wrogów), umiejętnie teraz wykorzystuje. Na fundamentach buduje intrygę z Normanem Osbornem w roli głównej, i robi to naprawdę porządnie. Scenarzysta kończy wiele wątków, równocześnie pokazuje niezłomność Pajączka, który zmuszony jest schować strój do szafy, a także bardzo fajnie angażuje innych bohaterów. Będąc blisko Spider-Mana, widzimy, że jego walka z Goblinem naznaczona jest wieloma dramatycznymi sytuacjami, zwłaszcza gdy próbuje wszystkich ratować.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Ilustracyjnie również jest bardzo dobrze, pomimo że działała tu grupa artystów. Każdy posłużył się twardym, “ostrym” konturem, wprowadził mnóstwo szczegółów na planszach, a także mocno pracował nad efektywnością patyczek i latającego na pajęczynach Spider-Mana. Od początku oko przyciąga fajne kadrowanie, nie ważne, czy odwiedzamy zniszczoną kryjówkę Goblina, czy środek miasta.

Dany Slott, chociaż nie miał udanego początku w Globalnej sieci, to jednak serię kończy na wysoko postawionej poprzeczce  Fabularnie wszystko zostało sprawnie spięte i poprowadzone: nie ma dłużyzn, nie ma przewlekania, ani niepotrzebnych dialogów. Od początku jest tempo i napięcie, a kolejne zwrotne momenty wojny z Goblinem, bardzo efektowne. Kończąc lekturę ostatniego tomu, czujemy emocje równe z tymi, które towarzyszą zakończeniu serii Superior Spider-Man. Więc o ile ktoś przebrnął przez pierwsze zeszyty (Wrogie przejęcie, Mroczne królestwo, Demonstracja siły), tak spokojnie może serię kontynuować, a już obowiązkowo sięgnąć po jej zwieńczenie: Odejść z hukiem.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Galeria


8.0
Ocena recenzenta
8
Ocena użytkowników
Średnia z 1 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 0
Obecnie czytają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie czytam
Tytuł: Amazing Spider-Man Globalna sieć #10: Odejść z hukiem
Scenariusz: Dan Slott
Rysunki: Nick Bradshaw, Giuseppe Camuncoli, Stuart Immonen, Marcos Martin, Humberto Ramos
Seria: Marvel Now! 2.0, Amazing Spider-Man Globalna sieć, Amazing Spider-Man, Globalna sieć
Wydawca: Egmont Polska, Egmont
Data wydania: 24 marca 2021
Kraj wydania: Polska
Tłumaczenie: Bartosz Czartoryski
Liczba stron: 192
Format: 170x260 mm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
ISBN: 9788328160354
Cena: 49,99 zł
Wydawca oryginału: Marvel Comics
Kraj wydania oryginału: Stany ZjednoczoneCzytaj również

 Amazing Spider-Man #02: Przyjaciele i wrogowie
Trochę się ułożyło, ale jednak nie do końca.
- recenzja
Hawkeye. Kate Bishop
Do boju Kate Bishop!
- recenzja
Amazing Spider-Man #01: Powrót do korzeni
Szczęście na odwrót
- recenzja
Hill House Comics. Toń
W otchłani szaleństwa
- recenzja
Avengers. Nie poddamy się
Gdzie jest Ziemia?
- recenzja

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.