» Recenzje » Agatha Christie. Tajemnicza historia w Styles

Agatha Christie. Tajemnicza historia w Styles


wersja do druku

Historia, o której się zapomina

Redakcja: Olga Wieczorek, Daga 'Tiszka' Brzozowska

Agatha Christie. Tajemnicza historia w Styles
Wydawnictwo Egmont kontynuuje publikację komiksowych adaptacji dzieł Agathy Christie. Po Morderstwie w Orient Expressie, Nocy w bibliotece i Tajemniczym przeciwniku przyszedł czas na pierwszą powieść w dorobku królowej kryminału.

Agatha Christie debiutowała w 1920 roku Tajemniczą historią w Styles i to w niej po raz pierwszy pojawili się słynny Herkules Poirot, niski Belg o nienagannym wąsie, oraz jego przyjaciel kapitan Hastings. Chociaż w centrum uwagi pozostaje Poirot, opowieść zaczyna się od tego drugiego – przez ranę odniesioną na froncie, powraca do Anglii i spotyka znajomego, Johna Cavendisha. To on zaprasza go do posiadłości w Styles Court, w której niedługo potem dochodzi do śmierci właścicielki.

Adaptacją książki na potrzeby komiksu zajął się Jean-Françoise Vivier. Trudno tu pisać o czymś więcej niż o solidnie wykonanym rzemiośle: Francuz zebrał najważniejsze wydarzenia i rozpisał je na 64-stronny scenariusz, kurczowo trzymając się materiału źródłowego. To wystarczyło, aby stworzyć odpowiednie tło wokół śmierci pani domu i przypomnieć tę opowieść czytelnikom mającym wyblakłe wspomnienie oryginału. Tajemnicza historia w Styles w wydaniu Viviera jest jednak znacznie "gęstsza" niż literacki pierwowzór, przez co łatwiej pogubić się w zagmatwanych relacjach osób z najbliższego otoczenia denatki. Szczególnie na początku doskwierają częste i nagłe przeskoki akcji, wywołujące dyskomfort w trakcie lektury. Trzeba jednak przyznać scenarzyście, że nie miał łatwego zadania. Powieść była wszakże debiutem Agathy Christie, w którym czytelnicy poznali postacie Herkulesa Poirota i kapitana Hastingsa, styl pisarki dopiero się kształtował, a intrygi nie były jeszcze aż tak wymyślne. Po upływie stu lat od publikacji Tajemnicza historia w Styles wciąż broni się jako klasyczny kryminał, lecz odbiega poziomem od późniejszych dokonań autorki.

Za warstwę graficzną odpowiadają Romuald Gleyse (rysunki) i Patrick Larme (kolory). Obaj wywiązali się ze swoich zadań równie rzemieślniczo, co scenarzysta. Zwięzła forma komiksu nie przeszkodziła w oddaniu charakteru epoki w scenografii, aczkolwiek o jakichkolwiek estetycznych fajerwerkach nie może być mowy. Dostajemy solidne, acz pozbawione pazura plansze nakreślone grubą kreską z dominującymi, ciepłymi barwami.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Tajemniczą historię w Styles mogę polecić czytelnikom pragnącym zapoznać się z klasyką kryminału w zwartej formie oraz fanom oryginału w ramach przypomnienia dawnej lektury. Niemniej to najszybciej ulatująca z pamięci komiksowa adaptacja powieści Agathy Christie.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
5.0
Ocena recenzenta
5
Ocena użytkowników
Średnia z 1 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 0
Obecnie czytają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie czytam
Tytuł: Agatha Christie. Herkules Poirot. Tajemnicza historia w Styles
Scenariusz: Agatha Christie, Jean-Françoise Vivier
Rysunki: Romuald Gleyse
Kolory: Patrick Larme
Seria: 100 lat powieści Agathy Christie, Herkules Poirot
Wydawca: Egmont Polska, Egmont
Data wydania: 30 września 2020
Kraj wydania: Polska
Tłumaczenie: Paweł Łapiński
Liczba stron: 64
Format: 216x285 mm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy cienki
ISBN: 9788328158474
Cena: 34,99 złCzytaj również

Agatha Christie. Herkules Poirot. A.B.C.
Gdzie to napięcie?
- recenzja
Agatha Christie. Śmierć na Nilu
Rejs z morderstwem
- recenzja
Chimery Wenus #1
Parostatkiem w gwiezdny rejs
- recenzja
Cyberpunk 2077: Gdzie jest Johnny
W poszukiwaniu ikony
- recenzja
Czarodziejki W.I.T.C.H. Księga #3
To jeszcze nie koniec czarów
- recenzja

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.