» Recenzje » Agatha Christie. Śmierć na Nilu

Agatha Christie. Śmierć na Nilu


wersja do druku

Rejs z morderstwem

Redakcja: Daga 'Tiszka' Brzozowska

Agatha Christie. Śmierć na Nilu
Detektywi nie mają łatwego życia. Nawet kiedy wybierają się na zasłużony wakacje, by zakosztować egipskiego słońca i krajobrazów, szara rzeczywistość brutalnie domaga się ich uwagi. Tak jak w Śmierci na Nilu, nowej komiksowej adaptacji jednej z najpopularniejszych powieści Agathy Christie.

Podczas rejsu po Nilu Herkules Poirot angażuje się w sprawę morderstwa współpasażerki statku – młodej i bogatej Linnet Ridgeway, spędzającej wakacje wraz ze świeżo poślubionym Simonem Doyle’em. Podejrzenie szybko pada na obecną na statku byłą narzeczoną Simona, od dłuższego czasu prześladującą nowożeńców. Prędko okazuje się, że Poirot nie będzie miał łatwego zadania, gdyż nie tylko odtrącona dziewczyna miała powody do pozbycia się Linnet.

Odpowiadająca za scenariusz Isabelle Bottier obrała, podobnie jak jej koledzy po fachu przy pozostałych adaptacjach dzieł Agathy Christie, najprostszą drogę, przenosząc na karty komiksu najważniejsze wydarzenia z pierwowzoru i pozostawiając materiał źródłowy w możliwie niezmienionej formie. Czy w przypadku tak sporządzonego scenariusza coś mogło się nie udać? Niestety tak i dotyczy to elementu niezwykle istotnego dla kryminału. O ile bowiem w pierwowzorze literackim autorka – do czego zresztą przyzwyczaiła czytelników w swoich dziełach – skutecznie sprowadzała czytelników na manowce, podsuwając fałszywe tropy, wokół których mogli snuć równie fałszywe teorie, o tyle w komiksowej adaptacji już na wczesnym etapie opowieści nasuwa się właściwa hipoteza, której nie udaje się potem zburzyć podrzucanymi tu i ówdzie poszlakami. W dalszym ciągu to kryminał wart przeczytania, również ze względu na intrygę i wątki poboczne związane z innymi pasażerami, jakie przychodzi rozstrzygnąć Poirotowi, jednak co bardziej doświadczeni lub zaznajomieni z pierwowzorem czytelnicy nie dadzą się omamić zabiegom scenarzysty, zaprezentowanym – na skutek obranego formatu adaptacji – w bardzo skondensowanej formie.

Graficznie Śmierć na Nilu plasuje się o poziom wyżej niż Tajemnicza historia w Styles i Noc w bibliotece. Zasługę za ten stan rzeczy przypisuję nie tylko egipskiej scenerii, która w kilku kadrach pozwoliła Damienowi Callixte umieścić ładne tła, ale także większej uwadze przywiązanej do scenografii w zamkniętej przestrzeni statku.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Rysunki są wprawdzie lepsze niż w większości wcześniejszych odsłon, narracja sprawniejsza niż w Tajemniczej historii w Styles i Nocy w bibliotece, lecz to tylko i aż rzemieślnicze przepisanie pierwowzoru na potrzeby komiksu. W konsekwencji to kolejna solidna, acz niczym niezaskakująca adaptacja powieści Agathy Christie.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
6.5
Ocena recenzenta
6.5
Ocena użytkowników
Średnia z 1 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 0
Obecnie czytają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie czytam
Tytuł: Agatha Christie. Herkules Poirot. Śmierć na Nilu
Scenariusz: Isabelle Bottier
Rysunki: Damien Callixte
Kolory: Damien Callixte
Seria: 100 lat powieści Agathy Christie, Herkules Poirot,
Wydawca: Egmont Polska, Egmont
Data wydania: 30 września 2019
Kraj wydania: Polska
Autor okładki: Damien Callixte
Tłumaczenie: Paweł Łapiński
Liczba stron: 64
Format: 216x285 mm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
ISBN: 9788328158467
Cena: 34,99 zł
Kraj wydania oryginału: FrancjaCzytaj również

Agatha Christie. Herkules Poirot. A.B.C.
Gdzie to napięcie?
- recenzja
Agatha Christie. Tajemnicza historia w Styles
Historia, o której się zapomina
- recenzja
Chimery Wenus #1
Parostatkiem w gwiezdny rejs
- recenzja
Cyberpunk 2077: Gdzie jest Johnny
W poszukiwaniu ikony
- recenzja
Czarodziejki W.I.T.C.H. Księga #3
To jeszcze nie koniec czarów
- recenzja

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.