Pierwszą część artykułu znajdziesz tutaj.
Autorami tekstu są Daga "Tiszka" Brzozowska, Mateusz Szumała, Agata "Aninreh" Włodarczyk.
Jak wspomnieliśmy ostatnim razem, webkomiksy to doskonała forma darmowej rozrywki. Nie każdemu odpowiada ich serializacja – mogą sprawiać wrażenie „niekończących się opowieści" – jednak są dostępne zawsze, pod ręką (czy też telefonem) i do ich czytania wystarczy po prostu mieć internet. W takim becnym czasie społecznego dystansowania i kwarantanny to zdecydowane zalety.
Niestety, polskich komiksów online nie ma wiele – duża ich część zniknęła z sieci lub przestała być rozwijana. Miejmy nadzieję, że zmieni się to i kiedyś zbliżymy się w jakimś stopniu do modelu amerykańskiego – jeśli nie azjatyckiego, gdzie webkomiksy rozkwitają.
Poniżej znajdziecie drugą dziesiątkę wybranych przez nas komiksów. Większość z nich jest w języku angielskim.
11. Askeryna Coarse Hands
To ciepły, przyjemny komiks, który – mimo że zakończony – pozostawia czytelnika z kilkoma pytaniami. Jako romans jest prosty i mało odkrywczy, jednak jego siła tkwi w narracji i rysunku. Historia opowiedziana jest we wciągający, przemyślany sposób. Skupia się na postaci Runy, samotnie żyjącej na skraju wioski sieroty, która pewnego dnia ratuje uwięzionego w dole włóczęgę.
Rysunek – zawieszony gdzieś pomiędzy barwną mangą a komiksem zachodnim – sprawia, że robi się cieplej na sercu. To idealna propozycja dla tych, którzy szukają czegoś na rozgrzanie w chłodne, wiosenne dni.
12. Trudy Cooper, Doug Bayne Oglaf
Nieprzyzwoity do bólu, dość epizodyczny komiks o fantastycznym uniwersum, gdzie całkiem sporo polityki, religii i akcji społecznych obraca się wokół seksu. Niektóre odcinki są pojedynczymi dowcipami o życiu, śmierci i erekcji, inne układają się w dłuższe historie, na przykład o wyprawie do lochów pradawnego bóstwa lub o poszukiwaniu nowych wyznawców. Jest kilka postaci powracających co jakiś czas, łączących poszczególne miniserie wewnątrz komiksu. To erotyczna komedia dla dorosłych, więc nie spodziewajmy się tu epickości i poważnych tematów – raczej absurdalnych pozycji łóżkowych i nagich tańców w świetle magicznych lasek.
Graficznie Oglaf prezentuje się atrakcyjnie – kreska jest soczysta i miła dla oka, dość kreskówkowa, ale autorzy nie przesadzają z wyolbrzymianiem atutów postaci, starają się też nadawać każdej cechy indywidualne. Kolory są dobrze nałożone, a kadrowanie proste, ale przemyślane. Jeśli nie razi was tematyka, to z pewnością przypadnie wam do gustu.
13. Katarzyna Witerscheim Helena Wiktoria
To przykład polskiego komiksu online, który trafił na papierowe salony. Historia skupia się na młodziutkiej Helenie Wiktorii, dziedziczce Śląskiego majątku, która w 1885 roku wraca do rodzinnego miasta, by stawić czoło niezbyt przychylnej socjecie. Przed bohaterką staje mnóstwo wyzwań, od niechęci otoczenia po niechciane awanse różnego kalibru kawalerów.
Ta obyczajowa historia ukazała się w Polsce nakładem wydawnictwa Studio JG, nadal jednak serializowana jest na Tapas. Utrzymana w odcieniach szarości, z niewielkimi akcentami kolorystycznymi i wyraźną inspiracją mangą, cieszy oko i zdecydowanie warta jest zerknięcia.
14. Katarzyna Witerscheim Slavonica
Slavonica to inny projekt Katarzyny Witerscheim. Tym razem punktem wyjścia dla autorki są mity słowiańskie, a całość po zakończeniu ma ułożyć się w antologię krótkich epizodów. Utrzymane w ciemnej kolorystyce kadry świetnie współgrają z poruszaną w nich tematykę. Bohaterowie zostali narysowani inaczej niż ci pojawiający się w Helenie Wiktorii, są trochę bardziej „kanciaści”, w swoim wyglądzie również nieco upiorni. Jeśli oprzemy się na tym, co wiemy o historiach opowiadanych przez dawnych Słowian, to możemy założyć, że wiele się autorka w doborze kolorów oraz w samych projektach postaci nie pomyliła.
Jak na razie komiks ukazuje się nieregularnie i tylko w formie cyfrowej; jest dostępny po angielsku.
15. Meg Syverud, Jessica "Yoko" Weaver Daughter of the Lilies
Coś dla fanów klasycznego fantasy – epicka opowieść o drużynie najemników różnych ras, która dokonuje heroicznych czynów za odpowiednią zapłatą. Wpleciono w to wątek tytułowej bohaterki, Thistle, tajemniczej czarodziejki ukrytej za kapturem i maską, która musi borykać się z uprzedzeniami otoczenia, swoimi kompleksami i lękami. Do tego autorki doskonale radzą sobie z dynamiką relacji między postaciami.
To jeden z bardziej dopracowanych webkomiksów na liście – barwne, dynamiczne, pełne detali rysunki z powodzeniem odnalazłyby się w każdym papierowym wydawnictwie.
16. Tomasz Grządziela Przygody Stasia i Złej Nogi
Ten komiks zrobił niezwykłą karierę: z internetu trafił na deski teatru. Nie bez powodu – porusza ważne tematy, patrząc na nie z perspektywy dziecka. Bohater, Staś, jest niepełnosprawnym chłopcem, którego najlepszym kumplem i towarzyszem zabaw jest tytułowa Zła Noga, przyczyna jego niepełnosprawności. Autor pokazał w kadrach problemy dotykające rodziny z dziećmi z niepełnosprawnością: samotność, często porzucenie przez partnera, niedostatki, reakcje społeczeństwa, ale też małe radości; jednocześnie ubrał to w fantastyczno-bajkowy sztafaż.
Komiks jest szaro-biały, większość odcinków to czterokadrówki. To też kolejny na tej liście zakończony tytuł.
17. Tri Vuong The Strange Tales of Oscar Zahn
To niezwykły komiks o Oscarze, szkielecie rozwiązującym sprawy nadprzyrodzone. Utrzymany w klimacie opowieści gotyckich i historii o Sherlocku Holmesie, krąży między miejskimi legendami, opowieściami o morskich potworach i lękiem głównego bohatera przed ostatecznym zniknięciem z powierzchni świata. Niezwykły inwestygator spraw paranormalnych rozwiązuje nie tyle zagadki, co naprawia problemy świata „po drugiej stronie”.
Komiks utrzymany jest w ciemnych barwach, wygląda nieco jak rysowany kredką. Nietypowy projekt postaci, niezły scenariusz, do tego seria zamknięta – czego chcieć więcej?
18. Erika Moen, Matt Nolan Oh Joy Sex Toy
To nietypowa na naszej liście pozycja – bo edukacyjno-recenzencka. Autorzy zajmują się w tym webkomiksie fabularyzowanymi recenzjami gadżetów erotycznych oraz prowadzą… akcje edukacyjne. Poruszają tematy takie jak antykoncepcja, seks podczas karmienia piersią, prewencja HIV, menstruacja w różnych okolicznościach czy badanie prostaty. Robią to w lekkim stylu, nie wyczerpując tematu, ale polecając dodatkowe lektury. Dodatkowo co jakiś czas pojawiają się komiksy gościnne ekspertów w danym temacie lub po prostu fabularne przerywniki z erotycznym zacięciem.
Komiksy autorów OJST są monochromatyczne i pastelowe, głównie różowo-biało-błękitne – z dość prostą, kreskówkową kreską. Graficznych fajerwerków raczej nie uświadczymy, całość jednak jest przyjemna, lekka w odbiorze i sprawnie kreślona.
19. Elsa Kroese, Charlotte E. English Spindrift
Komiks fantasy osadzony w oryginalnym uniwersum. Autorki planują dość klasyczną historię przejścia – młoda bohaterka, inna niż pozostali w jej wiosce, zostaje wplątana w wojnę między rasami i musi szybko dorosnąć oraz odkryć swoje dziedzictwo. W całość ingerują też bogowie, będący od zarania dziejów w konflikcie. A w tle mamy kilka złamanych serc i dość restrykcyjne polityki obu stron tej wojny.
Całość jest sprawnie napisana, a rysunek momentami zapiera dech w piersiach. Kadrowanie przypomina to, które znajdujemy na papierze, różni się też zależnie od strony, barwy są soczyste i dobrze dobrane, a sama kreska na bardzo wysokim poziomie – zresztą zobaczcie. Jedyny minus – nieco za rzadkie update’y.
20. Ngozi Ukazu Check, Please!
Eric Bittle to hokeista z niewielkiego miasteczka właśnie zaczął studia w Samwell, o których zamierza opowiedzieć swoim fanom swojego… w zasadzie kulinarnego vloga. Nowa drużyna nieco przerasta jego oczekiwania, zwłaszcza ich podejście do higieny osobistej, czy też zasady, według których grają. Erica czeka ciężki rok, w czasie którego będzie musiał przyzwyczaić się do o wiele brutalniejszych meczy, nowych kolegów oraz presji uczelni, aby odnosili sukcesy. Na Bittle’a czekają jednak również dobre chwile.
Kolejne wpisy urozmaicają przerywniki informacje o hokeju, dostarczane przez dwóch kolegów naszego bohatera: Ransoma i Holstera.
Miejcie na uwadze, że czytając odcinek on-line, musicie klikać na obrazek, aby zobaczyć kolejne kadry, nie zaś na strzałki, te przekierują nas do następnego epizodu. Check, Please! doczekał się też wydania papierowego oraz PDF.
To propozycje od nas. Jeśli macie inne tytuły godne polecenia, dodajcie koniecznie w komentarzu!