» Teksty » Artykuły » 20 najciekawszych webkomiksów – część 2

20 najciekawszych webkomiksów – część 2


wersja do druku

Czytaj online – jeszcze raz!

Redakcja: Agata 'aninreh' Włodarczyk

20 najciekawszych webkomiksów – część 2
W poprzedniej części tego zestawienia wymieniliśmy dziesięć z naszym zdaniem najciekawszych komiksów online dla dorosłych. Tu będziemy kontynuować nasz spis z kolejną dziesiątką.

Pierwszą część artykułu znajdziesz tutaj.

Autorami tekstu są Daga "Tiszka" Brzozowska, Mateusz Szumała, Agata "Aninreh" Włodarczyk.

Jak wspomnieliśmy ostatnim razem, webkomiksy to doskonała forma darmowej rozrywki. Nie każdemu odpowiada ich serializacja – mogą sprawiać wrażenie „niekończących się opowieści" – jednak są dostępne zawsze, pod ręką (czy też telefonem) i do ich czytania wystarczy po prostu mieć internet. W takim becnym czasie społecznego dystansowania i kwarantanny to zdecydowane zalety.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Niestety, polskich komiksów online nie ma wiele – duża ich część zniknęła z sieci lub przestała być rozwijana. Miejmy nadzieję, że zmieni się to i kiedyś zbliżymy się w jakimś stopniu do modelu amerykańskiego – jeśli nie azjatyckiego, gdzie webkomiksy rozkwitają.

Poniżej znajdziecie drugą dziesiątkę wybranych przez nas komiksów. Większość z nich jest w języku angielskim.

11. Askeryna Coarse Hands

 

To ciepły, przyjemny komiks, który – mimo że zakończony – pozostawia czytelnika z kilkoma pytaniami. Jako romans jest prosty i mało odkrywczy, jednak jego siła tkwi w narracji i rysunku. Historia opowiedziana jest we wciągający, przemyślany sposób. Skupia się na postaci Runy, samotnie żyjącej na skraju wioski sieroty, która pewnego dnia ratuje uwięzionego w dole włóczęgę.

Rysunek – zawieszony gdzieś pomiędzy barwną mangą a komiksem zachodnim – sprawia, że robi się cieplej na sercu. To idealna propozycja dla tych, którzy szukają czegoś na rozgrzanie w chłodne, wiosenne dni.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

 

12. Trudy Cooper, Doug Bayne Oglaf

Nieprzyzwoity do bólu, dość epizodyczny komiks o fantastycznym uniwersum, gdzie całkiem sporo polityki, religii i akcji społecznych obraca się wokół seksu. Niektóre odcinki są pojedynczymi dowcipami o życiu, śmierci i erekcji, inne układają się w dłuższe historie, na przykład o wyprawie do lochów pradawnego bóstwa lub o poszukiwaniu nowych wyznawców. Jest kilka postaci powracających co jakiś czas, łączących poszczególne miniserie wewnątrz komiksu. To erotyczna komedia dla dorosłych, więc nie spodziewajmy się tu epickości i poważnych tematów – raczej absurdalnych pozycji łóżkowych i nagich tańców w świetle magicznych lasek.

Graficznie Oglaf prezentuje się atrakcyjnie – kreska jest soczysta i miła dla oka, dość kreskówkowa, ale autorzy nie przesadzają z wyolbrzymianiem atutów postaci, starają się też nadawać każdej cechy indywidualne. Kolory są dobrze nałożone, a kadrowanie proste, ale przemyślane. Jeśli nie razi was tematyka, to z pewnością przypadnie wam do gustu.

13. Katarzyna Witerscheim Helena Wiktoria

 

To przykład polskiego komiksu online, który trafił na papierowe salony. Historia skupia się na młodziutkiej Helenie Wiktorii, dziedziczce Śląskiego majątku, która w 1885 roku wraca do rodzinnego miasta, by stawić czoło niezbyt przychylnej socjecie. Przed bohaterką staje mnóstwo wyzwań, od niechęci otoczenia po niechciane awanse różnego kalibru kawalerów. 

Ta obyczajowa historia ukazała się w Polsce nakładem wydawnictwa Studio JG, nadal jednak serializowana jest na Tapas. Utrzymana w odcieniach szarości, z niewielkimi akcentami kolorystycznymi i wyraźną inspiracją mangą, cieszy oko i zdecydowanie warta jest zerknięcia.

14. Katarzyna Witerscheim Slavonica

 

Slavonica to inny projekt Katarzyny Witerscheim. Tym razem punktem wyjścia dla autorki są mity słowiańskie, a całość po zakończeniu ma ułożyć się w antologię krótkich epizodów. Utrzymane w ciemnej kolorystyce kadry świetnie współgrają z poruszaną w nich tematykę. Bohaterowie zostali narysowani inaczej niż ci pojawiający się w Helenie Wiktorii, są trochę bardziej „kanciaści”, w swoim wyglądzie również nieco upiorni. Jeśli oprzemy się na tym, co wiemy o historiach opowiadanych przez dawnych Słowian, to możemy założyć, że wiele się autorka w doborze kolorów oraz w samych projektach postaci nie pomyliła.

Jak na razie komiks ukazuje się nieregularnie i tylko w formie cyfrowej; jest dostępny po angielsku. 

15. Meg Syverud, Jessica "Yoko" Weaver Daughter of the Lilies

 

Coś dla fanów klasycznego fantasy – epicka opowieść o drużynie najemników różnych ras, która dokonuje heroicznych czynów za odpowiednią zapłatą. Wpleciono w to wątek tytułowej bohaterki, Thistle, tajemniczej czarodziejki ukrytej za kapturem i maską, która musi borykać się z uprzedzeniami otoczenia, swoimi kompleksami i lękami. Do tego autorki doskonale radzą sobie z dynamiką relacji między postaciami.

To jeden z bardziej dopracowanych webkomiksów na liście – barwne, dynamiczne, pełne detali rysunki z powodzeniem odnalazłyby się w każdym papierowym wydawnictwie.

16. Tomasz Grządziela Przygody Stasia i Złej Nogi

 

Ten komiks zrobił niezwykłą karierę: z internetu trafił na deski teatru. Nie bez powodu – porusza ważne tematy, patrząc na nie z perspektywy dziecka. Bohater, Staś, jest niepełnosprawnym chłopcem, którego najlepszym kumplem i towarzyszem zabaw jest tytułowa Zła Noga, przyczyna jego niepełnosprawności. Autor pokazał w kadrach problemy dotykające rodziny z dziećmi z niepełnosprawnością: samotność, często porzucenie przez partnera, niedostatki, reakcje społeczeństwa, ale też małe radości; jednocześnie ubrał to w fantastyczno-bajkowy sztafaż. 

Komiks jest szaro-biały, większość odcinków to czterokadrówki. To też kolejny na tej liście zakończony tytuł.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

 

17. Tri Vuong The Strange Tales of Oscar Zahn

 

To niezwykły komiks o Oscarze, szkielecie rozwiązującym sprawy nadprzyrodzone. Utrzymany w klimacie opowieści gotyckich i historii o Sherlocku Holmesie, krąży między miejskimi legendami, opowieściami o morskich potworach i lękiem głównego bohatera przed ostatecznym zniknięciem z powierzchni świata. Niezwykły inwestygator spraw paranormalnych rozwiązuje nie tyle zagadki, co naprawia problemy świata „po drugiej stronie”. 

Komiks utrzymany jest w ciemnych barwach, wygląda nieco jak rysowany kredką. Nietypowy projekt postaci, niezły scenariusz, do tego seria zamknięta – czego chcieć więcej? 

18. Erika Moen, Matt Nolan Oh Joy Sex Toy

 

To nietypowa na naszej liście pozycja – bo edukacyjno-recenzencka. Autorzy zajmują się w tym webkomiksie fabularyzowanymi recenzjami gadżetów erotycznych oraz prowadzą… akcje edukacyjne. Poruszają tematy takie jak antykoncepcja, seks podczas karmienia piersią, prewencja HIV, menstruacja w różnych okolicznościach czy badanie prostaty. Robią to w lekkim stylu, nie wyczerpując tematu, ale polecając dodatkowe lektury. Dodatkowo co jakiś czas pojawiają się komiksy gościnne ekspertów w danym temacie lub po prostu fabularne przerywniki z erotycznym zacięciem. 

Komiksy autorów OJST są monochromatyczne i pastelowe, głównie różowo-biało-błękitne – z dość prostą, kreskówkową kreską. Graficznych fajerwerków raczej nie uświadczymy, całość jednak jest przyjemna, lekka w odbiorze i sprawnie kreślona. 

19. Elsa Kroese, Charlotte E. English Spindrift

 

Komiks fantasy osadzony w oryginalnym uniwersum. Autorki planują dość klasyczną historię przejścia – młoda bohaterka, inna niż pozostali w jej wiosce, zostaje wplątana w wojnę między rasami i musi szybko dorosnąć oraz odkryć swoje dziedzictwo. W całość ingerują też bogowie, będący od zarania dziejów w konflikcie. A w tle mamy kilka złamanych serc i dość restrykcyjne polityki obu stron tej wojny.

Całość jest sprawnie napisana, a rysunek momentami zapiera dech w piersiach. Kadrowanie przypomina to, które znajdujemy na papierze, różni się też zależnie od strony, barwy są soczyste i dobrze dobrane, a sama kreska na bardzo wysokim poziomie – zresztą zobaczcie. Jedyny minus – nieco za rzadkie update’y.

20. Ngozi Ukazu Check, Please!

 

Eric Bittle to hokeista z niewielkiego miasteczka właśnie zaczął studia w Samwell, o których zamierza opowiedzieć swoim fanom swojego… w zasadzie kulinarnego vloga. Nowa drużyna nieco przerasta jego oczekiwania, zwłaszcza ich podejście do higieny osobistej, czy też zasady, według których grają. Erica czeka ciężki rok, w czasie którego będzie musiał przyzwyczaić się do o wiele brutalniejszych meczy, nowych kolegów oraz presji uczelni, aby odnosili sukcesy. Na Bittle’a czekają jednak również dobre chwile.

Kolejne wpisy urozmaicają przerywniki informacje o hokeju, dostarczane przez dwóch kolegów naszego bohatera: Ransoma i Holstera.

Miejcie na uwadze, że czytając odcinek on-line, musicie klikać na obrazek, aby zobaczyć kolejne kadry, nie zaś na strzałki, te przekierują nas do następnego epizodu. Check, Please! doczekał się też wydania papierowego oraz PDF. 

To propozycje od nas. Jeśli macie inne tytuły godne polecenia, dodajcie koniecznie w komentarzu!

 
Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
Tagi: webkomiks

Komentarze


Asthariel
   
Ocena:
+1

Od siebie dodałbym do listy Order of the Stick, za to, że z początkowo głupawej parodii udało się zrobic autentycznie ciekawie opowiedzianą historię fantasy (nawet, jeśli pozostaje ona komedią), oraz Stand Still, Stay Silent, za świeżą i interesującą wizję postapokalipsy.

19-04-2020 21:11
Kaworu92
   
Ocena:
0

SSSS nie zrobił na mnie jakiegoś wielkiego wrażenia, ale Redtail's Dream był świetnym komiksem :D

19-04-2020 21:23
Henryk Tur
   
Ocena:
+1

Oglaf to taki durny humor, który lubię. Ale uprzedzam - czyste porno.

19-04-2020 21:46
Ifryt
   
Ocena:
+3

Widać, że ludzie lubią różne rzeczy w komiksach, ale tak czy siak w zestawieniu najlepszych wartych polecenia komiksów nie powinno zabraknąć "Kill 6 Billion Demons" epickiej historii o sztukach walki z bogami, aniołami i diabłami. Niesamowita kreacja świata. Autor napisał też erpega w tych realiach. Są już wydania papierowe, ale pozostaje za darmo do oglądania na sieci (wciąż wychodzą nowe odcinki):

https://killsixbilliondemons.com/comic/kill-six-billion-demons-chapter-1/

20-04-2020 09:20
Adeptus
   
Ocena:
0

Jakoś druga tura zaciekawiła mnie bardziej niż pierwsza, zacząłem czytać "Daughter of Lilies" (EDIT i skończyłem, dużo tego nie ma. Fajne, choć sporym zaskoczeniem jest filler w postaci ponad dwudziestoodcinkowego fanfika do Spidermana).

Od siebie mogę polecić steampunkowe "Girl Genius", może niekoniecznie za kreskę, ale fabułę, setting i humor.

20-04-2020 11:11
Henryk Tur
   
Ocena:
0

"Kill 6 Billion Demons" to takie tam bazgrołki :) Lepiej poczytać God Is Dead. Wszystkie 32 tomy online.

 

20-04-2020 17:48

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.