» Wieści » 155 000 zł na komiksową kolekcję

155 000 zł na komiksową kolekcję

04-05-2018 13:36 | Joanna 'Shadov' Walczak

155 000 zł na komiksową kolekcję

EC1 Łódź – Miasto Kultury otrzyma od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego dotację w wysokości 155 tysięcy złotych na powiększenie pierwszej w Polsce kolekcji rodzimej sztuki komiksowej Regionalne kolekcje sztuki współczesnej.

Kolekcja znajduje się w zbiorach Wydział Komiksu i Narracji Interaktywnej EC1 Łódź – Miasto Kultury.

Już teraz wiadomo, że zostanie zakupionych ponad 50 oryginalnych plansz komiksowych autorstwa 18 polskich artystów – zarówno klasyków, jak i wyróżniających się twórców młodszych pokoleń. Eksponaty pozyskane do kolekcji pokażą bogactwo, różnorodność i osiągnięcia polskiej sztuki komiksowej poczynając od międzywojnia, przez czasy PRL-u po współczesność.

– Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej już dwa lata temu rozpoczęło gromadzenie kolekcji oryginalnych plansz komiksowych – wyjaśnia Adam Radoń, kierownik Wydziału Komiksu i Narracji Interaktywnej EC1 Łódź. – To ważny moment w historii polskiego komiksu, ale i historii muzealnictwa. W naszych planach, co oczywiste, jest zdobycie przykładów wszystkich ważnych prac w całej historii rodzimego komiksu, co nie tylko wzbogaci kolekcję, ale da obraz rozwoju tej dziedziny. Dotychczas zakupiliśmy wybrane prace mistrzów: Henryka Jerzego Chmielewskiego, Tadeusza Baranowskiego, Szarloty Pawel-Kroll, Tadeusza Baranowskiego, Andrzeja Nowakowskiego, Andrzeja Janickiego, Jacka Michalskiego oraz Marka Szyszko. Posiadamy również w swoich zbiorach kilkadziesiąt odcinków (pasków gazetowych) z okresu PRL-u, autorstwa Wacława Drozdowskiego, Stanisława Ibis-Gratkowskiego oraz Andrzeja Waleckiego.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
Źródło: Informacja prasowa
Tagi: Regionalne kolekcje sztuki współczesnej | EC1 Łódź – Miasto Kultury


Czytaj również

Komentarze

string(15) ""

Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.