» Blog » Umysł uwolniony
07-04-2011 17:10

Umysł uwolniony

W działach: Programy | Odsłony: 19

Irytują Cię stosy notatek na sesji? Dziwne zapiski robione na skrawkach papieru przed nią? Męczy pamiętanie o wszystkich szczegółach? Być może jest narzędzie, które Ci pomoże uwolnić się od tego wszystkiego.

 

Uwaga, jeśli uważasz że prawdziwa sesja i przygotowanie się do niej wykluczają stycznośc z elektroniką, a notatki na sesje muszą być spiane gęsim piórem, krwią, na pergaminie z cielęcej skóry, ta notka raczej nie jest dla Ciebie.

 

Czy warto jeść?

 

Kliknij na ten link i pobaw się podpiętą stroną. Poklikaj i zobacz czy Ci się podoba. Jeśli tak, zapraszam do lektury.

 

Co się je?

 

Mapa Myśli to sposób organizacji notatek, który zakłada tworzenie kolejnych Węzłów. Węzły są tak uporządkowane, że każdy z nich posiada jeden Węzeł nadrzędny i wszystkie zbiegają się w Węźle centralnym. Co to oznacza w praktyce?

Mamy punkt centralny, który nazywamy „Sesja 2011-04-07"

Od niego robimy kolejne odnogi – Gracze, Miejsca, NPC

W rezultacie dostajemy coś co wygląda jak wykres:

 

/ Gracze

Sesja 2011-04-07 -  Miejsca

\NPC

 

I możemy go dalej rozwijać

 

/ Jaś

/ Gracze     -    Zbyszek

/                  \    Małgosia

Sesja 2011-04-07 -  Miejsca      - Miasto

\ NPC             - Burmistrz

 

Przydatne? Tak, bo pozwala zmniejszyć taki obrazk

(notatki z 4 kartek A4) do jednej kartki.

Ponieważ lubię robić sesje mniej lub bardziej luźne (nie zawsze sandboxowe, ale jednak reagujące na działania graczy), to taka forma organizowania notatek w pełni mi odpowiada.

 

Oczywiście, można takie coś zrobić za pomocą karki i ołówka, ale:

Po pierwsze, i tak większość czasu spędzam przed kompem (taki zawód),

Po drugie, przy większych notatkach, nanoszenie poprawek na mapę myśli zabiera dużo czasu, a całość szybko przestaje być czytelna...

 

Z czym to się je?

 

Z dowolnym komputerem zaopatrzonym w zwierzątko, które się nazywa Java. Programik Free Mind można pobrać w formie instalatora (takiego co się klika dużo „next”) jak i binarnej(takiej co się rozpakowuje i klika na plik .bat). Można go wrzucić na Pen Drive’a i nosić ze sobą. Działa na większości systemów operacyjnych, co ma znaczenie, jeśli chcemy zabrać go ze sobą w podróż służbową, do pracy, do znajomego na sesję.

 

Jak to się je?

 

Całe narzędzie można obsługiwać myszką lub klawiaturą. Bez problemu wkleja się informacje z zewnątrz, każdy węzeł zawierać może w środku dodatkowe notatki, możemy je połączyć ze sobą linkami, dodać ikonki, pokolorować, otoczyć chmurką, zwinąć i rozwinąć. Po prostu cuda, wianki, wszystko to co jest do szczęścia potrzebne.

Naszą mapę możemy zrzucić do masakrycznej ilości formatów - od prostackiego wręcz HTMLa, przez zdjęcia, PDFy, po animowane strony Flash'owe, które pozwalają na dynamiczne przeglądanie wykresu.

Całość można oczywiście wydrukować i tu mam jedno z dwóch zastrzeżeń do narzędzia. Przed wydrukiem koniecznie trzeba sprawdzić na ilu kartkach nasza mapa się wydrukuje. Można się naprawdę zdziwić, gdy program rozłoży coś, co według nas mieści się na dwóch stronach, na 9 kartkach A4. Przy większych mapach wymagane jest trochę sprytu i zręczności.

Drugi z minusów związany jest z wspomnianymi stronami we Flash'u - z niewiadomych przyczyn autorzy zaczynają dokument od wiersza z informacją <?XML ... >. Generalnie nie stanowi on problemu, gdy stronkę otwierałem lokalnie na swoim kompie, niestety, po wrzuceniu na serwer FTP dostawałem komunikat błędu. Aż nieszczęsny wiersz skasowałem z pliku.

 

Gdzie to się je?

 

Całość do pobrania ze strony projektu, w dziale "Download"Bez problemu instaluje się na komputerze. Wybierają język należy pamiętać o tym, że dokumentacja i Help są po angielsku, oraz, że program nie został w pełni przetłumaczony na polski. No cóż, darowanemu koniowi nie zagląda się w zęby...

 

Plusy

 

+ Darmowe

+ Proste narzędzie

+ Duże możliwości eksportu pliku

+ Mobilność

 

Minusy

 

- Niepełne tłumaczenie na język polski (aczkolwiek pracuję nad tym)

- Wymagana gimnastyka przy wydruku dużych map

- Małe problemy przy wrzucanie Flash'owych stron do internetu.

 

Wszystkich mniej i bardziej uzdolnionych technicznie zapraszam do degustacji.

Komentarze


Mayhnavea
   
Ocena:
0
Bardzo fajne narzędzie i fajnie, że opisujesz zarówno jego obsługę, jak i pokazujesz, jak to-to działa. Dzięki!
07-04-2011 17:33
Xolotl
   
Ocena:
+1
Fajna rzecz, dosyć dawno temu jak bawiliśmy sięz mapami myśli, nawet nie pomyslałem, że może to być zdatne do planowania sesji.
Dzięki:)

@Mayhnavea
Zarąbisty Ganesia:D
07-04-2011 18:51
27532

Użytkownik niezarejestrowany
    Przed przeczytaniem
Ocena:
+1
"na pergaminie z bawolej skóry"

Nie robiono pergaminu z bawołów.
07-04-2011 19:08
dzemeuksis
   
Ocena:
+3
Jako gorący orędownik tego typu rozwiązań pozwolę sobie wtrącić swoje trzy grosze.

Odnośnie FreeMind. Stosuję to narzędzie w pracy w zastępstwie:
- pulpitu,
- ulubionych urli,
- menu start,
- itp.
Jakoś zrobiłem, że program odpala się w przy uruchomieniu komputera i jak wrócę z kawą, to zamiast pulpitu, na którym nigdy nic nie można znaleźć, widnieje freemindowa mapa.

Odnośnie traktowania komputera (i innych urządzeń umożliwiających surfowanie po internecie) wyłącznie, jako terminala do sieci, czego również jestem entuzjastą. Istnieją webowe odpowiedniki FreeMinda nie wymagające lokalnej instalacji. Prywatnie używam MindMeister, który w wersji darmowej pozwala utrzymywać 3 mapy myśli.
07-04-2011 19:36
kbender
   
Ocena:
0
@Aureus
Oczywista ignorancja autora. Dzięki, poprawiłem.

@dzemeuksis
Generalnie opisywałem FreeMinda jako narzędzie notatek RPGowych, ale jedną z jego funkcji jest przeglądanie struktury dysku i prezentacja jako drzewka - ponieważ mam tak zwany syf na głównej partycji (Nowy folder w Nowym folderze) często go używam jako zwykły eksplorator systemu.

Co do Freeminda zamiast pulpitu - dobry pomysł - jutro pewnie się tematem pobawię.
07-04-2011 20:32
Furiath
   
Ocena:
+4
Ja używam Mind Managera, ale jestem dużo bardziej sceptyczny jeśli chodzi o przydatność tego narzędzia w praktyce RPG. W przypadku skomplikowanych sesji i dłuższych fabuł, mapa staje się tak rozrośnięta, że wydruk ją nieogarnia. W przypadku krótkich fabuł - lepiej działa zapisanie 10 kluczy na kartce, bo resztę się pamięta.
07-04-2011 20:59
27532

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
+1
A tam ignorancja. To nie jest wiedza powszechna i błąd jest wybaczalny.
08-04-2011 07:09
kbender
   
Ocena:
+1
Aktualizacja - MindMeister okazał się najwygodniejszym narzędziem, pozwala trzymać 3 mapy myśli za free na konto (mało), ale za to automatycznie synchronizuje się między smartfonem, lapkiem i dowolną przeglądarką internetową.
08-08-2012 23:47
Kaczorski
   
Ocena:
0
Świetna rzecz!
14-10-2012 01:23
kbender
   
Ocena:
0
Czieszę się, że się podoba.

Jesli posiadasz jakiś nowszy telefon, masterminda można załadować na Androida.
Automatycznie aktualizuje wszystkie mapy myśli - wygodne, gdy człowiek wpada na jakiś pomysł w pociągu lub poczekalni u lekarza.
15-10-2012 10:11

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.